Så tag den forpulede advarsel

Latterligt hvis DBU’s såkaldte kritiske dialog stopper med truslen om et gult kort, og løsningen er lige for, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen



PUF! ALLEREDE inden Danmark har trillet den første VM-bold i kamp, så er DBU’s såkaldte kritiske dialog og aktivistiske tilgang forduftet over Qatars ørken.

Sammen med seks andre lande heriblandt Holland og England, har Kasper Hjulmand og DBU truffet beslutningen om, at truslen om et gult kort til armbinds-bæreren var for stort til, at man vil føre aktionen ud i livet.

Så meget for principper, menneskerettigheder og mod.

AT LANDENE i skarpe vendninger giver en lussing til FIFA ændrer ikke på, at Danmark da bare skal tage det forpulede kort.

Det vil være en af den slags handlinger, der står tilbage i historiebøgerne. En handling, der sørger for, at ord ikke bare er netop ord – og som meget synligt vil markere, hvad Danmark står for.

SELVFØLGELIG ER DET da prekært, at det netop er en forsvarspiller, nemlig Simon Kjær, der risikerer at skulle rende rundt i 90 minutter med en udvisning hængende over hovedet, men så stik da armbåndet til Christian Eriksen.

Her tænker man ikke ligefrem, at den danske verdenstjerne er typen, der rager endnu et gult til sig, selvom faren selvfølgelig er til stede.

Men tænk, hvilket ramaskrig, der vil brede sig over det meste af verden, hvis Christian Eriksen, der teknisk set var død under EM-slutrunden, får et gult kort for at markere ganske almindelig sund fornuft – og helt basale budskaber om lige rettigheder.

Det vil være tv-klip, der går over historien. Et ikonisk øjeblik, der måske rent faktisk kan være med åbne kontoret for sund fornuft hos FIFA – og måske bane vejen for reelle forandringer i fodboldens verdensforbund.

Kom nu! Tag chancen, skyd brystet frem – og kig Jer selv i spejlet.

I STEDET LADER man sig tryne af forbryder-organisationen FIFA, der går alt for langt for at please værtslandet, hvilket også blev tydeligt, da storsponsoren Budweiser blev bedt om at flytte deres øltelte væk fra stadion. Helt patetisk.

Det er i hvertfald en gylden chance for at markere Danmark og DBUs holdning, men mit klare gæt er naturligvis, at det ikke sker. Og fra Kasper Hjulmand komme initiativet i hvertfald ikke.

På lange stræk en mand med glat tale og rigtige holdninger, men jo tættere vi er kommet på VM, jo længere har Kasper Hjulmand også fjernet sig enhver kritik af Qatar og FIFA.

Skuffende.

DERFOR MÅ VI så vente i spænding på, hvad DBU så finder på for at markere de holdninger de nu bryster sig af at have. Mon ikke vi kommer til at vente forgæves?

‘Today I feel gay’, lød det fra overklovnen I FIFA, Gianni Infantino, da han holdt sin tale før VM, men åbenbart ikke så meget, at en simpelt anfører-armbind skal ødelægge en finpoleret begivenhed.

Skal Infantino virkelig vinde den kamp?

Ja, sådan ser det unægteligt ud med den fodslæbende accept af FIFA’s trusler, med skødehunde som den usynlige DBU-formand Jesper Møller, så er det åbenbert ikke fra Danmark, at han bliver udfordret. 





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Fælder dom over FCK: 27,2%

Vejle Boldklub – AGF

Viborg FF – FC Nordsjælland

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?

FC Midtjylland – Brøndby IF

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt skænderi i FC København



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Henter kæmpe Superliga-flop



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

VM-deltagelsen er i alvorlig fare

I chok: ‘Tragikomisk’

FC Fredericia – Silkeborg IF

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Chokpris på Victor Froholdt

Sønderjyske – OB

Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks 



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild

Lamine Yamal med karrierens første

LIVE: Sidste runde i Superligaens grundspil

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Traditionsklub henter Stephen Odey

Arsenal – Chelsea

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Tilbage efter regelbrud

Farzam: Hans bundniveau var skræmmende

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Leeds kan lege med mod Man City