Så tag den forpulede advarsel

Latterligt hvis DBU’s såkaldte kritiske dialog stopper med truslen om et gult kort, og løsningen er lige for, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen



PUF! ALLEREDE inden Danmark har trillet den første VM-bold i kamp, så er DBU’s såkaldte kritiske dialog og aktivistiske tilgang forduftet over Qatars ørken.

Sammen med seks andre lande heriblandt Holland og England, har Kasper Hjulmand og DBU truffet beslutningen om, at truslen om et gult kort til armbinds-bæreren var for stort til, at man vil føre aktionen ud i livet.

Så meget for principper, menneskerettigheder og mod.

AT LANDENE i skarpe vendninger giver en lussing til FIFA ændrer ikke på, at Danmark da bare skal tage det forpulede kort.

Det vil være en af den slags handlinger, der står tilbage i historiebøgerne. En handling, der sørger for, at ord ikke bare er netop ord – og som meget synligt vil markere, hvad Danmark står for.

SELVFØLGELIG ER DET da prekært, at det netop er en forsvarspiller, nemlig Simon Kjær, der risikerer at skulle rende rundt i 90 minutter med en udvisning hængende over hovedet, men så stik da armbåndet til Christian Eriksen.

Her tænker man ikke ligefrem, at den danske verdenstjerne er typen, der rager endnu et gult til sig, selvom faren selvfølgelig er til stede.

Men tænk, hvilket ramaskrig, der vil brede sig over det meste af verden, hvis Christian Eriksen, der teknisk set var død under EM-slutrunden, får et gult kort for at markere ganske almindelig sund fornuft – og helt basale budskaber om lige rettigheder.

Det vil være tv-klip, der går over historien. Et ikonisk øjeblik, der måske rent faktisk kan være med åbne kontoret for sund fornuft hos FIFA – og måske bane vejen for reelle forandringer i fodboldens verdensforbund.

Kom nu! Tag chancen, skyd brystet frem – og kig Jer selv i spejlet.

I STEDET LADER man sig tryne af forbryder-organisationen FIFA, der går alt for langt for at please værtslandet, hvilket også blev tydeligt, da storsponsoren Budweiser blev bedt om at flytte deres øltelte væk fra stadion. Helt patetisk.

Det er i hvertfald en gylden chance for at markere Danmark og DBUs holdning, men mit klare gæt er naturligvis, at det ikke sker. Og fra Kasper Hjulmand komme initiativet i hvertfald ikke.

På lange stræk en mand med glat tale og rigtige holdninger, men jo tættere vi er kommet på VM, jo længere har Kasper Hjulmand også fjernet sig enhver kritik af Qatar og FIFA.

Skuffende.

DERFOR MÅ VI så vente i spænding på, hvad DBU så finder på for at markere de holdninger de nu bryster sig af at have. Mon ikke vi kommer til at vente forgæves?

‘Today I feel gay’, lød det fra overklovnen I FIFA, Gianni Infantino, da han holdt sin tale før VM, men åbenbart ikke så meget, at en simpelt anfører-armbind skal ødelægge en finpoleret begivenhed.

Skal Infantino virkelig vinde den kamp?

Ja, sådan ser det unægteligt ud med den fodslæbende accept af FIFA’s trusler, med skødehunde som den usynlige DBU-formand Jesper Møller, så er det åbenbert ikke fra Danmark, at han bliver udfordret. 





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Fem bud på Brøndbys nye træner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

De er tilbage i Premier League

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC København kan få Jens Stage-millioner

Forhandler med storklub

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Harry Maguire i chok



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent