PUF! ALLEREDE inden Danmark har trillet den første VM-bold i kamp, så er DBU’s såkaldte kritiske dialog og aktivistiske tilgang forduftet over Qatars ørken.
Sammen med seks andre lande heriblandt Holland og England, har Kasper Hjulmand og DBU truffet beslutningen om, at truslen om et gult kort til armbinds-bæreren var for stort til, at man vil føre aktionen ud i livet.
Så meget for principper, menneskerettigheder og mod.
AT LANDENE i skarpe vendninger giver en lussing til FIFA ændrer ikke på, at Danmark da bare skal tage det forpulede kort.
Det vil være en af den slags handlinger, der står tilbage i historiebøgerne. En handling, der sørger for, at ord ikke bare er netop ord – og som meget synligt vil markere, hvad Danmark står for.
SELVFØLGELIG ER DET da prekært, at det netop er en forsvarspiller, nemlig Simon Kjær, der risikerer at skulle rende rundt i 90 minutter med en udvisning hængende over hovedet, men så stik da armbåndet til Christian Eriksen.
Her tænker man ikke ligefrem, at den danske verdenstjerne er typen, der rager endnu et gult til sig, selvom faren selvfølgelig er til stede.
Men tænk, hvilket ramaskrig, der vil brede sig over det meste af verden, hvis Christian Eriksen, der teknisk set var død under EM-slutrunden, får et gult kort for at markere ganske almindelig sund fornuft – og helt basale budskaber om lige rettigheder.
Det vil være tv-klip, der går over historien. Et ikonisk øjeblik, der måske rent faktisk kan være med åbne kontoret for sund fornuft hos FIFA – og måske bane vejen for reelle forandringer i fodboldens verdensforbund.
Kom nu! Tag chancen, skyd brystet frem – og kig Jer selv i spejlet.
I STEDET LADER man sig tryne af forbryder-organisationen FIFA, der går alt for langt for at please værtslandet, hvilket også blev tydeligt, da storsponsoren Budweiser blev bedt om at flytte deres øltelte væk fra stadion. Helt patetisk.
Det er i hvertfald en gylden chance for at markere Danmark og DBUs holdning, men mit klare gæt er naturligvis, at det ikke sker. Og fra Kasper Hjulmand komme initiativet i hvertfald ikke.
På lange stræk en mand med glat tale og rigtige holdninger, men jo tættere vi er kommet på VM, jo længere har Kasper Hjulmand også fjernet sig enhver kritik af Qatar og FIFA.
Skuffende.
DERFOR MÅ VI så vente i spænding på, hvad DBU så finder på for at markere de holdninger de nu bryster sig af at have. Mon ikke vi kommer til at vente forgæves?
‘Today I feel gay’, lød det fra overklovnen I FIFA, Gianni Infantino, da han holdt sin tale før VM, men åbenbart ikke så meget, at en simpelt anfører-armbind skal ødelægge en finpoleret begivenhed.
Skal Infantino virkelig vinde den kamp?
Ja, sådan ser det unægteligt ud med den fodslæbende accept af FIFA’s trusler, med skødehunde som den usynlige DBU-formand Jesper Møller, så er det åbenbert ikke fra Danmark, at han bliver udfordret.
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
FCK-bænken var rasende!
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
AVIS Jagter Christian Nørgaard
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
FANKLUBBEN Jeg er overrasket over, at han er den eneste
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
