PUF! ALLEREDE inden Danmark har trillet den første VM-bold i kamp, så er DBU’s såkaldte kritiske dialog og aktivistiske tilgang forduftet over Qatars ørken.
Sammen med seks andre lande heriblandt Holland og England, har Kasper Hjulmand og DBU truffet beslutningen om, at truslen om et gult kort til armbinds-bæreren var for stort til, at man vil føre aktionen ud i livet.
Så meget for principper, menneskerettigheder og mod.
AT LANDENE i skarpe vendninger giver en lussing til FIFA ændrer ikke på, at Danmark da bare skal tage det forpulede kort.
Det vil være en af den slags handlinger, der står tilbage i historiebøgerne. En handling, der sørger for, at ord ikke bare er netop ord – og som meget synligt vil markere, hvad Danmark står for.
SELVFØLGELIG ER DET da prekært, at det netop er en forsvarspiller, nemlig Simon Kjær, der risikerer at skulle rende rundt i 90 minutter med en udvisning hængende over hovedet, men så stik da armbåndet til Christian Eriksen.
Her tænker man ikke ligefrem, at den danske verdenstjerne er typen, der rager endnu et gult til sig, selvom faren selvfølgelig er til stede.
Men tænk, hvilket ramaskrig, der vil brede sig over det meste af verden, hvis Christian Eriksen, der teknisk set var død under EM-slutrunden, får et gult kort for at markere ganske almindelig sund fornuft – og helt basale budskaber om lige rettigheder.
Det vil være tv-klip, der går over historien. Et ikonisk øjeblik, der måske rent faktisk kan være med åbne kontoret for sund fornuft hos FIFA – og måske bane vejen for reelle forandringer i fodboldens verdensforbund.
Kom nu! Tag chancen, skyd brystet frem – og kig Jer selv i spejlet.
I STEDET LADER man sig tryne af forbryder-organisationen FIFA, der går alt for langt for at please værtslandet, hvilket også blev tydeligt, da storsponsoren Budweiser blev bedt om at flytte deres øltelte væk fra stadion. Helt patetisk.
Det er i hvertfald en gylden chance for at markere Danmark og DBUs holdning, men mit klare gæt er naturligvis, at det ikke sker. Og fra Kasper Hjulmand komme initiativet i hvertfald ikke.
På lange stræk en mand med glat tale og rigtige holdninger, men jo tættere vi er kommet på VM, jo længere har Kasper Hjulmand også fjernet sig enhver kritik af Qatar og FIFA.
Skuffende.
DERFOR MÅ VI så vente i spænding på, hvad DBU så finder på for at markere de holdninger de nu bryster sig af at have. Mon ikke vi kommer til at vente forgæves?
‘Today I feel gay’, lød det fra overklovnen I FIFA, Gianni Infantino, da han holdt sin tale før VM, men åbenbart ikke så meget, at en simpelt anfører-armbind skal ødelægge en finpoleret begivenhed.
Skal Infantino virkelig vinde den kamp?
Ja, sådan ser det unægteligt ud med den fodslæbende accept af FIFA’s trusler, med skødehunde som den usynlige DBU-formand Jesper Møller, så er det åbenbert ikke fra Danmark, at han bliver udfordret.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
Her skal Sepp Piontek begraves
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
Liverpool – West Ham United
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
MEDIE
Endelig er der godt nyt
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
MEDIE
‘Det må ikke ske’
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
Juventus-profil: ‘Absurd’
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
