PUF! ALLEREDE inden Danmark har trillet den første VM-bold i kamp, så er DBU’s såkaldte kritiske dialog og aktivistiske tilgang forduftet over Qatars ørken.
Sammen med seks andre lande heriblandt Holland og England, har Kasper Hjulmand og DBU truffet beslutningen om, at truslen om et gult kort til armbinds-bæreren var for stort til, at man vil føre aktionen ud i livet.
Så meget for principper, menneskerettigheder og mod.
AT LANDENE i skarpe vendninger giver en lussing til FIFA ændrer ikke på, at Danmark da bare skal tage det forpulede kort.
Det vil være en af den slags handlinger, der står tilbage i historiebøgerne. En handling, der sørger for, at ord ikke bare er netop ord – og som meget synligt vil markere, hvad Danmark står for.
SELVFØLGELIG ER DET da prekært, at det netop er en forsvarspiller, nemlig Simon Kjær, der risikerer at skulle rende rundt i 90 minutter med en udvisning hængende over hovedet, men så stik da armbåndet til Christian Eriksen.
Her tænker man ikke ligefrem, at den danske verdenstjerne er typen, der rager endnu et gult til sig, selvom faren selvfølgelig er til stede.
Men tænk, hvilket ramaskrig, der vil brede sig over det meste af verden, hvis Christian Eriksen, der teknisk set var død under EM-slutrunden, får et gult kort for at markere ganske almindelig sund fornuft – og helt basale budskaber om lige rettigheder.
Det vil være tv-klip, der går over historien. Et ikonisk øjeblik, der måske rent faktisk kan være med åbne kontoret for sund fornuft hos FIFA – og måske bane vejen for reelle forandringer i fodboldens verdensforbund.
Kom nu! Tag chancen, skyd brystet frem – og kig Jer selv i spejlet.
I STEDET LADER man sig tryne af forbryder-organisationen FIFA, der går alt for langt for at please værtslandet, hvilket også blev tydeligt, da storsponsoren Budweiser blev bedt om at flytte deres øltelte væk fra stadion. Helt patetisk.
Det er i hvertfald en gylden chance for at markere Danmark og DBUs holdning, men mit klare gæt er naturligvis, at det ikke sker. Og fra Kasper Hjulmand komme initiativet i hvertfald ikke.
På lange stræk en mand med glat tale og rigtige holdninger, men jo tættere vi er kommet på VM, jo længere har Kasper Hjulmand også fjernet sig enhver kritik af Qatar og FIFA.
Skuffende.
DERFOR MÅ VI så vente i spænding på, hvad DBU så finder på for at markere de holdninger de nu bryster sig af at have. Mon ikke vi kommer til at vente forgæves?
‘Today I feel gay’, lød det fra overklovnen I FIFA, Gianni Infantino, da han holdt sin tale før VM, men åbenbart ikke så meget, at en simpelt anfører-armbind skal ødelægge en finpoleret begivenhed.
Skal Infantino virkelig vinde den kamp?
Ja, sådan ser det unægteligt ud med den fodslæbende accept af FIFA’s trusler, med skødehunde som den usynlige DBU-formand Jesper Møller, så er det åbenbert ikke fra Danmark, at han bliver udfordret.
LIVE
LIVE: Efter Brøndby-ballade: Nu ændrer FCM
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Jubler over ny Brøndby-chef
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
Benhård Brian Riemer-melding
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
CUSTOM
Brighton – Liverpool
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
Messi rammer gyldent tal
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
