Samba-tur: Hvad har du gang i, Evander?

– Jeg er fuldstændig vild med Evander, der har stjerneattitude som en ægte 10’er, men Vagner Love-stuntet er forhåbentlig en joke, mener Tipsbladets kommentator, Allan Olsen



ALLE KLUBBER med brasilianere i truppen ved det.

Når først spillerne sætter ferie-fødderne i Copacabanas bløde sand, så står den på fest og farver, kødorgie i form af churrasco-spyddene og mon ikke også, der ryger en enkelt caipirinha eller to ned i svælget…

MÅSKE ER DET netop den brasilianske sommer og de festlige drinks, der har fået FCM-stjernen Evander til at gå i brechen for 37-årige Vagner Love med de 20 landskampe for Brasilien på CV’et.

I hvert fald opfordrer Evander med hashtagget #VagnerLoveinMidtjylland på Twitter fansene til at bakke op om kampagnen, så Claus Steinlein, Svend Graversen og alle de andre FCM-bosser smider en kontrakt på bordet for klubløse Love.

SJOVT? JO, JO – bestemt, men er der bare et gram af alvor i det – og det kunne man godt tro, når nu Vagner Love har Evanders far som agent – så er det en hån mod forretningsgangen i FCM.

Det er nemlig uhyre svært at forestille sig, at Vagner Love skulle være på FCM’s datarader – ikke mindst efter fiaskoen med Rafael van der Vaart, der også var en noget så tidligere verdensstjerne.

At Evander så prøver at presse fansene til at presse FCM-ledelsen er temmelig tonedøvt – og selvom det måske har givet lidt anstrengte smil på ledelsesgangen det midtjyske, så vil man nok køre det over i jokelejren.

DER ER ELLERS meget andet vanvittigt godt at sige om 23-årige Evander, der i mine øjne er en fuldstændig ekstraordinær spiller i Superligaen

Han har ganske enkelt et touch på bolden, der er langt over Superliganiveau – og i dette efterår har han langt om længe været stabil i præstationerne, hvor han med fem mål i 14 Superligakampe også fandt netmaskerne. Pænt, men vi kan sagtens kan tillade os at forvente mere fra FCM-stjerne, der virker gladere for sit ophold i Danmark end nogensinde før.

NÅR JEG OGSÅ er helt tosset med Evander, så er det også hans ultra-brasilianske fodboldstil – eller i hvert fald den romantiske forestilling om, hvad en brasiliansk fodboldspiller er.

Han er ubestridt den mest 10’er-agtige kreatør i Superligaen, hvor han med sin kattepote forsøger de åbninger ingen andre gør, prøver de sværeste finter – som hæl-til-hæl-finten mod Brøndby i pokalen – og ikke er bange for at gøre fodbolden artistisk og seværdig.

Hans noget slatne tilbageløb og modviljen mod de hårdeste nærkampe lægger i min bog bare til den superstjerne-attitude, der på en eller anden måde også hænger over Evander.

Måske ikke så moderne, men jeg er næsten altid godt underholdt med Evander på bolden. På den der lidt gammeldags 10’er-måde.

ER DET SÅ PENGE værd?
Ja, måske ikke tilbageløbene, men Evanders ekstraordinære kvaliteter er.

Nu smækkede FCM en ny kontrakt på bordet til Evander, der forlængede frem til 2025, men så længe bliver han selvfølgelig ikke i Superligaen.

Mon ikke det var mest for syns skyld og en bonus til Evander for et efterår, hvor han var fantastisk i FCM-trøjen. Forløst for alvor af Bo Henriksen.

JA FAKTISK, så er han højst sandsynligt i gang med sit sidste halvår i Superligaen – og er vægten ikke steget med raketfart i Rio de Janeiro, så kan han blive manden, der brænder Superligabanerne af i foråret.

Sker det, så skal buddet på den rigtige side af de 100 millioner kroner nok falde for teknisk sublime Evander.

Forhåbentlig har han mere held med det projekt end at skaffe Vagner Love til Herning…





Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg



LIVE

TransferLIVE: Nu sker det


Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

Nu går de all-in på Højlund

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’


EKSKLUSIVT

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt


Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

Afsløring: Topklub byder på Musa Juwara

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef


Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier

De to er Superligaens mest værdifulde spillere


TRANSFER

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub


Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne

Udenlandsk interesse for dansk målsluger

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Monstertransfer i Premier League?

FCK straffes: Sektion 12 lukkes

Beordrer storklub: Matt O’Riley er løsningen



Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

Gareth Southgate i chokskifte?

Nu bekræfter FCK

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser

Morten Hjulmand til storklub?


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Chokerstatning for Thomas Frank?

Afviste denne klub – derfor vælger han FCK

Varme rygter: ‘Eriksen bliver stjernen her’

Froholdt giver grønt lys til stort skifte

Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

Klar melding om Morten Karlsen

In or out? FCK har brug for klarhed!



Afsløring: Kim Daugaard tæt på Hvidovre

Kaoskamp ved klub-VM

Ny melding – trækker FCK-skifte i langdrag?

Bekræfter interesse: ‘Bo er en fremragende træner’

Sov ikke efter nederlag til Danmark

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Tung kampstart i Trencin

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

U19-landsholdet smadrer Montenegro

SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt



Barcelona fører kampen om spansk stjerneskud

Forslag til Superliga-klub: Køb Emil Frederiksen!

Tour de France 2025: Se spritnyt show