Samba-tur: Hvad har du gang i, Evander?

– Jeg er fuldstændig vild med Evander, der har stjerneattitude som en ægte 10’er, men Vagner Love-stuntet er forhåbentlig en joke, mener Tipsbladets kommentator, Allan Olsen



ALLE KLUBBER med brasilianere i truppen ved det.

Når først spillerne sætter ferie-fødderne i Copacabanas bløde sand, så står den på fest og farver, kødorgie i form af churrasco-spyddene og mon ikke også, der ryger en enkelt caipirinha eller to ned i svælget…

MÅSKE ER DET netop den brasilianske sommer og de festlige drinks, der har fået FCM-stjernen Evander til at gå i brechen for 37-årige Vagner Love med de 20 landskampe for Brasilien på CV’et.

I hvert fald opfordrer Evander med hashtagget #VagnerLoveinMidtjylland på Twitter fansene til at bakke op om kampagnen, så Claus Steinlein, Svend Graversen og alle de andre FCM-bosser smider en kontrakt på bordet for klubløse Love.

SJOVT? JO, JO – bestemt, men er der bare et gram af alvor i det – og det kunne man godt tro, når nu Vagner Love har Evanders far som agent – så er det en hån mod forretningsgangen i FCM.

Det er nemlig uhyre svært at forestille sig, at Vagner Love skulle være på FCM’s datarader – ikke mindst efter fiaskoen med Rafael van der Vaart, der også var en noget så tidligere verdensstjerne.

At Evander så prøver at presse fansene til at presse FCM-ledelsen er temmelig tonedøvt – og selvom det måske har givet lidt anstrengte smil på ledelsesgangen det midtjyske, så vil man nok køre det over i jokelejren.

DER ER ELLERS meget andet vanvittigt godt at sige om 23-årige Evander, der i mine øjne er en fuldstændig ekstraordinær spiller i Superligaen

Han har ganske enkelt et touch på bolden, der er langt over Superliganiveau – og i dette efterår har han langt om længe været stabil i præstationerne, hvor han med fem mål i 14 Superligakampe også fandt netmaskerne. Pænt, men vi kan sagtens kan tillade os at forvente mere fra FCM-stjerne, der virker gladere for sit ophold i Danmark end nogensinde før.

NÅR JEG OGSÅ er helt tosset med Evander, så er det også hans ultra-brasilianske fodboldstil – eller i hvert fald den romantiske forestilling om, hvad en brasiliansk fodboldspiller er.

Han er ubestridt den mest 10’er-agtige kreatør i Superligaen, hvor han med sin kattepote forsøger de åbninger ingen andre gør, prøver de sværeste finter – som hæl-til-hæl-finten mod Brøndby i pokalen – og ikke er bange for at gøre fodbolden artistisk og seværdig.

Hans noget slatne tilbageløb og modviljen mod de hårdeste nærkampe lægger i min bog bare til den superstjerne-attitude, der på en eller anden måde også hænger over Evander.

Måske ikke så moderne, men jeg er næsten altid godt underholdt med Evander på bolden. På den der lidt gammeldags 10’er-måde.

ER DET SÅ PENGE værd?
Ja, måske ikke tilbageløbene, men Evanders ekstraordinære kvaliteter er.

Nu smækkede FCM en ny kontrakt på bordet til Evander, der forlængede frem til 2025, men så længe bliver han selvfølgelig ikke i Superligaen.

Mon ikke det var mest for syns skyld og en bonus til Evander for et efterår, hvor han var fantastisk i FCM-trøjen. Forløst for alvor af Bo Henriksen.

JA FAKTISK, så er han højst sandsynligt i gang med sit sidste halvår i Superligaen – og er vægten ikke steget med raketfart i Rio de Janeiro, så kan han blive manden, der brænder Superligabanerne af i foråret.

Sker det, så skal buddet på den rigtige side af de 100 millioner kroner nok falde for teknisk sublime Evander.

Forhåbentlig har han mere held med det projekt end at skaffe Vagner Love til Herning…





LIVE

LIVE: 10.000 solgte billetter til landskamp

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Helt vild med Brøndby-profil

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

‘Så er Clement Bischoff færdig’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Langer ud efter Peter Sørensen

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Nu reagerer Morten Krogh

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Brøndby er de dårligste i Europa

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Blæst fuldstændig omkuld

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Arsenal – Sporting CP

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern München – Real Madrid

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’