Samba-tur: Hvad har du gang i, Evander?

– Jeg er fuldstændig vild med Evander, der har stjerneattitude som en ægte 10’er, men Vagner Love-stuntet er forhåbentlig en joke, mener Tipsbladets kommentator, Allan Olsen



ALLE KLUBBER med brasilianere i truppen ved det.

Når først spillerne sætter ferie-fødderne i Copacabanas bløde sand, så står den på fest og farver, kødorgie i form af churrasco-spyddene og mon ikke også, der ryger en enkelt caipirinha eller to ned i svælget…

MÅSKE ER DET netop den brasilianske sommer og de festlige drinks, der har fået FCM-stjernen Evander til at gå i brechen for 37-årige Vagner Love med de 20 landskampe for Brasilien på CV’et.

I hvert fald opfordrer Evander med hashtagget #VagnerLoveinMidtjylland på Twitter fansene til at bakke op om kampagnen, så Claus Steinlein, Svend Graversen og alle de andre FCM-bosser smider en kontrakt på bordet for klubløse Love.

SJOVT? JO, JO – bestemt, men er der bare et gram af alvor i det – og det kunne man godt tro, når nu Vagner Love har Evanders far som agent – så er det en hån mod forretningsgangen i FCM.

Det er nemlig uhyre svært at forestille sig, at Vagner Love skulle være på FCM’s datarader – ikke mindst efter fiaskoen med Rafael van der Vaart, der også var en noget så tidligere verdensstjerne.

At Evander så prøver at presse fansene til at presse FCM-ledelsen er temmelig tonedøvt – og selvom det måske har givet lidt anstrengte smil på ledelsesgangen det midtjyske, så vil man nok køre det over i jokelejren.

DER ER ELLERS meget andet vanvittigt godt at sige om 23-årige Evander, der i mine øjne er en fuldstændig ekstraordinær spiller i Superligaen

Han har ganske enkelt et touch på bolden, der er langt over Superliganiveau – og i dette efterår har han langt om længe været stabil i præstationerne, hvor han med fem mål i 14 Superligakampe også fandt netmaskerne. Pænt, men vi kan sagtens kan tillade os at forvente mere fra FCM-stjerne, der virker gladere for sit ophold i Danmark end nogensinde før.

NÅR JEG OGSÅ er helt tosset med Evander, så er det også hans ultra-brasilianske fodboldstil – eller i hvert fald den romantiske forestilling om, hvad en brasiliansk fodboldspiller er.

Han er ubestridt den mest 10’er-agtige kreatør i Superligaen, hvor han med sin kattepote forsøger de åbninger ingen andre gør, prøver de sværeste finter – som hæl-til-hæl-finten mod Brøndby i pokalen – og ikke er bange for at gøre fodbolden artistisk og seværdig.

Hans noget slatne tilbageløb og modviljen mod de hårdeste nærkampe lægger i min bog bare til den superstjerne-attitude, der på en eller anden måde også hænger over Evander.

Måske ikke så moderne, men jeg er næsten altid godt underholdt med Evander på bolden. På den der lidt gammeldags 10’er-måde.

ER DET SÅ PENGE værd?
Ja, måske ikke tilbageløbene, men Evanders ekstraordinære kvaliteter er.

Nu smækkede FCM en ny kontrakt på bordet til Evander, der forlængede frem til 2025, men så længe bliver han selvfølgelig ikke i Superligaen.

Mon ikke det var mest for syns skyld og en bonus til Evander for et efterår, hvor han var fantastisk i FCM-trøjen. Forløst for alvor af Bo Henriksen.

JA FAKTISK, så er han højst sandsynligt i gang med sit sidste halvår i Superligaen – og er vægten ikke steget med raketfart i Rio de Janeiro, så kan han blive manden, der brænder Superligabanerne af i foråret.

Sker det, så skal buddet på den rigtige side af de 100 millioner kroner nok falde for teknisk sublime Evander.

Forhåbentlig har han mere held med det projekt end at skaffe Vagner Love til Herning…







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF møder Europa-virkelighed i Randers

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Her er VM-turneringens hold



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Svensson giver status på Huescas

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Bassel Jradi præsenteret i B.93

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FC København kan miste endnu en stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

Sønderjyske – FC Midtjylland

Han er VM’s bedste spiller

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død