Skandale ved landskamp: – Helt blæst

- Er Danmark ikke længere verdensmestre i folkefest, spørger Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen



HAR DU PRØVET at få en fyldt øldåse kastet i hovedet? Heller ikke hér, men det lyder fanden fløjteme ikke rart!

Men den risiko skulle man åbenbart løbe, hvis man ville se Danmark-Kroatien på storskærm i Fælledparken, hvor det regnede med ølkrus, flasker – og altså FYLDTE øldåser.

Fordi enkelte ville smadre oplevelsen for de mange. Tåbeligt, hjernedødt, blæst, beskriver det vel bedst, men find selv på flere.

OVEN I KØBET var der også mange børn var til stede med deres forældre for at opleve den fantastiske stemning, der kan være, når man ser en landskamp med så mange mennesker samlet.

Udover ølkasteriet, så melder mange også om dårlig og aggressiv stemning – og altså ikke ligefrem den oplevelse de mange familier, børn og voksne havde set frem til, da de drog mod Fælledparken.

VI ER LANDET, der skabte roligan-bevægelsen, der med øl til ganen og ikke som kasteskyts, erobrede fodboldverdenens hjerter – og vi er vel sådan set også europamestre i at skabe en folkefest uden ballade.

Senest bevist under sommerens EM-slutrunde, hvor København var omdannet til en festzone uden nævneværdig ballade.

Sådan skulle det åbenbart ikke være i Fælledparken, og derfor aflyser TV2 og DBU aftenens storskærmsarrangement.

DET ER BIMLENDE vanvittigt, at det er kommet dertil, men signalet og markeringen er vigtig: Opfør Jer for fanden ordentligt. Uanset om Danmark vinder eller taber – eller der er problemer med lyd og billede.

Overreaktion fra DBU's side? Næh, egentlig ikke. Det skal jo ikke være forbundet med risikoen for kraniebrud at dukke op til et landskamps-arrangement.

Landsholdets popularitet er uhørt høj, og derfor er det naturligvis ekstra ærgerligt, at noget så simpelt som en folkefest for landsholdet skal udvikle sig så kaotisk.

NEJ, DER VAR ingen, der kom alvorligt til skade, men alligevel er det en skamplet på fankulturen omkring landsholdet, at man er nødt til at aflyse en landsholdsfest på grund af ballade.

Nu er der dømt tænkepause og dialog mellem DBU, TV2 og myndighederne, men det bør naturligvis ikke betyde, at fremtidige storskærmsarrangementer bliver lagt i graven.

Tværtimod, men dem, der ikke kan opføre sig anstændigt, de skal kyles ud på røv og albuer,.





Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div




LIVE

LIVE: 8 nomineret til årets spiller i Superligaen

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Atletico Madrid interesseret i dansker

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Barcelona – Real Madrid

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Manchester City – Brentford

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Wolfsburg – Bayern

Medie: Køber Højlund for 330 millioner