Skandale ved landskamp: – Helt blæst

- Er Danmark ikke længere verdensmestre i folkefest, spørger Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen



HAR DU PRØVET at få en fyldt øldåse kastet i hovedet? Heller ikke hér, men det lyder fanden fløjteme ikke rart!

Men den risiko skulle man åbenbart løbe, hvis man ville se Danmark-Kroatien på storskærm i Fælledparken, hvor det regnede med ølkrus, flasker – og altså FYLDTE øldåser.

Fordi enkelte ville smadre oplevelsen for de mange. Tåbeligt, hjernedødt, blæst, beskriver det vel bedst, men find selv på flere.

OVEN I KØBET var der også mange børn var til stede med deres forældre for at opleve den fantastiske stemning, der kan være, når man ser en landskamp med så mange mennesker samlet.

Udover ølkasteriet, så melder mange også om dårlig og aggressiv stemning – og altså ikke ligefrem den oplevelse de mange familier, børn og voksne havde set frem til, da de drog mod Fælledparken.

VI ER LANDET, der skabte roligan-bevægelsen, der med øl til ganen og ikke som kasteskyts, erobrede fodboldverdenens hjerter – og vi er vel sådan set også europamestre i at skabe en folkefest uden ballade.

Senest bevist under sommerens EM-slutrunde, hvor København var omdannet til en festzone uden nævneværdig ballade.

Sådan skulle det åbenbart ikke være i Fælledparken, og derfor aflyser TV2 og DBU aftenens storskærmsarrangement.

DET ER BIMLENDE vanvittigt, at det er kommet dertil, men signalet og markeringen er vigtig: Opfør Jer for fanden ordentligt. Uanset om Danmark vinder eller taber – eller der er problemer med lyd og billede.

Overreaktion fra DBU's side? Næh, egentlig ikke. Det skal jo ikke være forbundet med risikoen for kraniebrud at dukke op til et landskamps-arrangement.

Landsholdets popularitet er uhørt høj, og derfor er det naturligvis ekstra ærgerligt, at noget så simpelt som en folkefest for landsholdet skal udvikle sig så kaotisk.

NEJ, DER VAR ingen, der kom alvorligt til skade, men alligevel er det en skamplet på fankulturen omkring landsholdet, at man er nødt til at aflyse en landsholdsfest på grund af ballade.

Nu er der dømt tænkepause og dialog mellem DBU, TV2 og myndighederne, men det bør naturligvis ikke betyde, at fremtidige storskærmsarrangementer bliver lagt i graven.

Tværtimod, men dem, der ikke kan opføre sig anstændigt, de skal kyles ud på røv og albuer,.



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Kæmpe forløsning for FC København

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Set i København – de leder efter ny sportschef

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Årets mest læste – I elsker transfers!

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Hingste sparker Falke i Casablanca

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Allan Kuhn i svime: Suverænt!