Skandale ved landskamp: – Helt blæst

- Er Danmark ikke længere verdensmestre i folkefest, spørger Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen



HAR DU PRØVET at få en fyldt øldåse kastet i hovedet? Heller ikke hér, men det lyder fanden fløjteme ikke rart!

Men den risiko skulle man åbenbart løbe, hvis man ville se Danmark-Kroatien på storskærm i Fælledparken, hvor det regnede med ølkrus, flasker – og altså FYLDTE øldåser.

Fordi enkelte ville smadre oplevelsen for de mange. Tåbeligt, hjernedødt, blæst, beskriver det vel bedst, men find selv på flere.

OVEN I KØBET var der også mange børn var til stede med deres forældre for at opleve den fantastiske stemning, der kan være, når man ser en landskamp med så mange mennesker samlet.

Udover ølkasteriet, så melder mange også om dårlig og aggressiv stemning – og altså ikke ligefrem den oplevelse de mange familier, børn og voksne havde set frem til, da de drog mod Fælledparken.

VI ER LANDET, der skabte roligan-bevægelsen, der med øl til ganen og ikke som kasteskyts, erobrede fodboldverdenens hjerter – og vi er vel sådan set også europamestre i at skabe en folkefest uden ballade.

Senest bevist under sommerens EM-slutrunde, hvor København var omdannet til en festzone uden nævneværdig ballade.

Sådan skulle det åbenbart ikke være i Fælledparken, og derfor aflyser TV2 og DBU aftenens storskærmsarrangement.

DET ER BIMLENDE vanvittigt, at det er kommet dertil, men signalet og markeringen er vigtig: Opfør Jer for fanden ordentligt. Uanset om Danmark vinder eller taber – eller der er problemer med lyd og billede.

Overreaktion fra DBU's side? Næh, egentlig ikke. Det skal jo ikke være forbundet med risikoen for kraniebrud at dukke op til et landskamps-arrangement.

Landsholdets popularitet er uhørt høj, og derfor er det naturligvis ekstra ærgerligt, at noget så simpelt som en folkefest for landsholdet skal udvikle sig så kaotisk.

NEJ, DER VAR ingen, der kom alvorligt til skade, men alligevel er det en skamplet på fankulturen omkring landsholdet, at man er nødt til at aflyse en landsholdsfest på grund af ballade.

Nu er der dømt tænkepause og dialog mellem DBU, TV2 og myndighederne, men det bør naturligvis ikke betyde, at fremtidige storskærmsarrangementer bliver lagt i graven.

Tværtimod, men dem, der ikke kan opføre sig anstændigt, de skal kyles ud på røv og albuer,.





Odds og spilforslag til lørdagens Ligue 1-kamp mellem Reims og Marseille LIVE

TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Uventet transferdrejning

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Bekræfter dansk kæmpetransfer

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vilde scener – 135 var mødt op

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Superligaen er knækket

– Det vil være VM’s største overraskelse!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Har droppet stor dansk transfer

Spanien – Belgien

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Scorer heftig lønstigning