Skandale ved landskamp: – Helt blæst

- Er Danmark ikke længere verdensmestre i folkefest, spørger Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen



HAR DU PRØVET at få en fyldt øldåse kastet i hovedet? Heller ikke hér, men det lyder fanden fløjteme ikke rart!

Men den risiko skulle man åbenbart løbe, hvis man ville se Danmark-Kroatien på storskærm i Fælledparken, hvor det regnede med ølkrus, flasker – og altså FYLDTE øldåser.

Fordi enkelte ville smadre oplevelsen for de mange. Tåbeligt, hjernedødt, blæst, beskriver det vel bedst, men find selv på flere.

OVEN I KØBET var der også mange børn var til stede med deres forældre for at opleve den fantastiske stemning, der kan være, når man ser en landskamp med så mange mennesker samlet.

Udover ølkasteriet, så melder mange også om dårlig og aggressiv stemning – og altså ikke ligefrem den oplevelse de mange familier, børn og voksne havde set frem til, da de drog mod Fælledparken.

VI ER LANDET, der skabte roligan-bevægelsen, der med øl til ganen og ikke som kasteskyts, erobrede fodboldverdenens hjerter – og vi er vel sådan set også europamestre i at skabe en folkefest uden ballade.

Senest bevist under sommerens EM-slutrunde, hvor København var omdannet til en festzone uden nævneværdig ballade.

Sådan skulle det åbenbart ikke være i Fælledparken, og derfor aflyser TV2 og DBU aftenens storskærmsarrangement.

DET ER BIMLENDE vanvittigt, at det er kommet dertil, men signalet og markeringen er vigtig: Opfør Jer for fanden ordentligt. Uanset om Danmark vinder eller taber – eller der er problemer med lyd og billede.

Overreaktion fra DBU's side? Næh, egentlig ikke. Det skal jo ikke være forbundet med risikoen for kraniebrud at dukke op til et landskamps-arrangement.

Landsholdets popularitet er uhørt høj, og derfor er det naturligvis ekstra ærgerligt, at noget så simpelt som en folkefest for landsholdet skal udvikle sig så kaotisk.

NEJ, DER VAR ingen, der kom alvorligt til skade, men alligevel er det en skamplet på fankulturen omkring landsholdet, at man er nødt til at aflyse en landsholdsfest på grund af ballade.

Nu er der dømt tænkepause og dialog mellem DBU, TV2 og myndighederne, men det bør naturligvis ikke betyde, at fremtidige storskærmsarrangementer bliver lagt i graven.

Tværtimod, men dem, der ikke kan opføre sig anstændigt, de skal kyles ud på røv og albuer,.



Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

FC København viser interesse for Udinese-spiller

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Bekræfter FC København-historie

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Peter Schmeichel taget på sengen

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Ny cheftræner stort set på plads i United