HAR DU PRØVET at få en fyldt øldåse kastet i hovedet? Heller ikke hér, men det lyder fanden fløjteme ikke rart!
Men den risiko skulle man åbenbart løbe, hvis man ville se Danmark-Kroatien på storskærm i Fælledparken, hvor det regnede med ølkrus, flasker – og altså FYLDTE øldåser.
Fordi enkelte ville smadre oplevelsen for de mange. Tåbeligt, hjernedødt, blæst, beskriver det vel bedst, men find selv på flere.
OVEN I KØBET var der også mange børn var til stede med deres forældre for at opleve den fantastiske stemning, der kan være, når man ser en landskamp med så mange mennesker samlet.
Udover ølkasteriet, så melder mange også om dårlig og aggressiv stemning – og altså ikke ligefrem den oplevelse de mange familier, børn og voksne havde set frem til, da de drog mod Fælledparken.
VI ER LANDET, der skabte roligan-bevægelsen, der med øl til ganen og ikke som kasteskyts, erobrede fodboldverdenens hjerter – og vi er vel sådan set også europamestre i at skabe en folkefest uden ballade.
Senest bevist under sommerens EM-slutrunde, hvor København var omdannet til en festzone uden nævneværdig ballade.
Sådan skulle det åbenbart ikke være i Fælledparken, og derfor aflyser TV2 og DBU aftenens storskærmsarrangement.
DET ER BIMLENDE vanvittigt, at det er kommet dertil, men signalet og markeringen er vigtig: Opfør Jer for fanden ordentligt. Uanset om Danmark vinder eller taber – eller der er problemer med lyd og billede.
Overreaktion fra DBU's side? Næh, egentlig ikke. Det skal jo ikke være forbundet med risikoen for kraniebrud at dukke op til et landskamps-arrangement.
Landsholdets popularitet er uhørt høj, og derfor er det naturligvis ekstra ærgerligt, at noget så simpelt som en folkefest for landsholdet skal udvikle sig så kaotisk.
NEJ, DER VAR ingen, der kom alvorligt til skade, men alligevel er det en skamplet på fankulturen omkring landsholdet, at man er nødt til at aflyse en landsholdsfest på grund af ballade.
Nu er der dømt tænkepause og dialog mellem DBU, TV2 og myndighederne, men det bør naturligvis ikke betyde, at fremtidige storskærmsarrangementer bliver lagt i graven.
Tværtimod, men dem, der ikke kan opføre sig anstændigt, de skal kyles ud på røv og albuer,.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
TOPNYHED
Udpeger VM’s tre bedste trænere
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
EKSKLUSIVT