Sløj timing: Det virker amatøragtigt, Brøndby!

- Der er ingen tvivl om, at Brøndby havde brug for ny inspiration, nye ideer og ny ilt for at forløse en trods alt dyrt sammensat trup. Det formåede Jesper Sørensen ikke i dette efterår, og derfor kan man dårligt kritisere fyringen, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen



OPERATIONEN MISLYKKEDES – OG patienten døde. Det må være essensen af Brøndbys efterår, der i dag endte med at koste Jesper Sørensen jobbet.

Sportsligt hænger Brøndby med røven i vandskorpen. Intet Europa-eventyr, seks point efter både FCK og FCM i Superligaen – og et snarligt exit i pokalturneringen lurer også efter et nederlag til AGF i den første kamp.

Ren røvtur!

DET SKAL SELVFØLGELIG koste, og derfor er Jesper Sørensen røget på porten som Brøndby-træner. Overraskende? Ikke det fjerneste.

Jesper Sørensen har været Dead Man Walking i Brøndby i vel snart en måned, hvor spillet og resultaterne har været under Brøndby-standard.

NÅR MAN SÅ OGSÅ har set tegningerne til, at GFH-gruppen langsomt men sikkert er ved at stramme grebet om klubben, hvilket de også beviste med fyringen af sportsdirektør Carsten V. Jensen, jamen så var det jo kun et spørgsmål om tid, før Jesper Sørensen strøg samme vej.

Det var jo også ganske påfaldende, at Brøndby ikke virkede synderligt interesserede i at forlænge aftalen med Sørensen. En aftale med udløb til sommer.

ALLIGEVEL KAN man jo godt undre sig over timingen. Hvad vinder Brøndby ved at fyre Jesper Sørensen inden returopgøret på søndag? Ja, troen på, at Sørensen kunne slå AGF, må i hvert fald have ligget på et minimalt sted – og tiltroen til Frederik Birk og Henrik Hansen tilsvarende større. Netop de to skal stå i spidsen for Brøndby i AGF-opgøret.

MEN HVORFOR skulle der gå så lang tid, før Brøndby reagerede på et sløjt efterår? Svaret må jo være, at man ikke havde den nødvendige afløser klar.


Udadtil virkede det nemlig som om, at Jesper Sørensen stod temmelig alene på et sønderskudt Brøndby-tog. Ikke mindst da Carsten V. Jensen røg ud af butikken.

DEN FUNGERENDE SPORTSDIREKTØR Scott McLachlan var i hvert fald ikke på barrikaderne med et stort forsvar for Sørensen, men endte i sidste ende med at føre kniven.

Der er ingen tvivl om, at Brøndby havde brug for ny inspiration, nye ideer og ny ilt for at forløse en trods alt dyrt sammensat trup.

Det formåede Jesper Sørensen ikke i dette efterår, og derfor kan man dårligt kritisere fyringen – selvom den selvfølgelig er en bitter pille for Sørensen selv.

NU PEGER PILEN i allerhøjeste grad på Scott McLachlan og resten af ledelsen i Brøndby. For nu står Brøndby både uden en permanent sportsdirektør og træner.

Skal man være pæn, så er det ganske usædvanligt, men skal man stramme skruen, så er det amatøragtigt!

Under alle omstændigheder giver det en fornemmelse af en klub uden retning – og den hænger på en samlet ledelse.

For lige nu er Brøndby mest af alt et genoplivningsprojekt…

Er fyringen af Jesper Sørensen den rigtige beslutning?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes






TransferLIVE: Arthur Israel til Superligaen




LIVE

VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu

Schweiz – Canada

Chokskifte på vej?

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

FCK går på rov i Viborg

– Derfor fyrer vi Thomasberg

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

England – Ghana

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Lurer på Superliga-stjerne

Portugal – Usbekistan

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning