Sløj timing: Det virker amatøragtigt, Brøndby!

- Der er ingen tvivl om, at Brøndby havde brug for ny inspiration, nye ideer og ny ilt for at forløse en trods alt dyrt sammensat trup. Det formåede Jesper Sørensen ikke i dette efterår, og derfor kan man dårligt kritisere fyringen, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen



OPERATIONEN MISLYKKEDES – OG patienten døde. Det må være essensen af Brøndbys efterår, der i dag endte med at koste Jesper Sørensen jobbet.

Sportsligt hænger Brøndby med røven i vandskorpen. Intet Europa-eventyr, seks point efter både FCK og FCM i Superligaen – og et snarligt exit i pokalturneringen lurer også efter et nederlag til AGF i den første kamp.

Ren røvtur!

DET SKAL SELVFØLGELIG koste, og derfor er Jesper Sørensen røget på porten som Brøndby-træner. Overraskende? Ikke det fjerneste.

Jesper Sørensen har været Dead Man Walking i Brøndby i vel snart en måned, hvor spillet og resultaterne har været under Brøndby-standard.

NÅR MAN SÅ OGSÅ har set tegningerne til, at GFH-gruppen langsomt men sikkert er ved at stramme grebet om klubben, hvilket de også beviste med fyringen af sportsdirektør Carsten V. Jensen, jamen så var det jo kun et spørgsmål om tid, før Jesper Sørensen strøg samme vej.

Det var jo også ganske påfaldende, at Brøndby ikke virkede synderligt interesserede i at forlænge aftalen med Sørensen. En aftale med udløb til sommer.

ALLIGEVEL KAN man jo godt undre sig over timingen. Hvad vinder Brøndby ved at fyre Jesper Sørensen inden returopgøret på søndag? Ja, troen på, at Sørensen kunne slå AGF, må i hvert fald have ligget på et minimalt sted – og tiltroen til Frederik Birk og Henrik Hansen tilsvarende større. Netop de to skal stå i spidsen for Brøndby i AGF-opgøret.

MEN HVORFOR skulle der gå så lang tid, før Brøndby reagerede på et sløjt efterår? Svaret må jo være, at man ikke havde den nødvendige afløser klar.


Udadtil virkede det nemlig som om, at Jesper Sørensen stod temmelig alene på et sønderskudt Brøndby-tog. Ikke mindst da Carsten V. Jensen røg ud af butikken.

DEN FUNGERENDE SPORTSDIREKTØR Scott McLachlan var i hvert fald ikke på barrikaderne med et stort forsvar for Sørensen, men endte i sidste ende med at føre kniven.

Der er ingen tvivl om, at Brøndby havde brug for ny inspiration, nye ideer og ny ilt for at forløse en trods alt dyrt sammensat trup.

Det formåede Jesper Sørensen ikke i dette efterår, og derfor kan man dårligt kritisere fyringen – selvom den selvfølgelig er en bitter pille for Sørensen selv.

NU PEGER PILEN i allerhøjeste grad på Scott McLachlan og resten af ledelsen i Brøndby. For nu står Brøndby både uden en permanent sportsdirektør og træner.

Skal man være pæn, så er det ganske usædvanligt, men skal man stramme skruen, så er det amatøragtigt!

Under alle omstændigheder giver det en fornemmelse af en klub uden retning – og den hænger på en samlet ledelse.

For lige nu er Brøndby mest af alt et genoplivningsprojekt…

Er fyringen af Jesper Sørensen den rigtige beslutning?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Kæk Wass: Han filmede!

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Rasmus Højlund har ikke set det før

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Chelsea med historiens største PL-underskud

En historisk katastrofe for Danmark

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Tottenham præsenterer ny træner

Kæmpe stjerne besøger København

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Tullberg revser medier og roser Neestrup

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag