
OPERATIONEN MISLYKKEDES – OG patienten døde. Det må være essensen af Brøndbys efterår, der i dag endte med at koste Jesper Sørensen jobbet.
Sportsligt hænger Brøndby med røven i vandskorpen. Intet Europa-eventyr, seks point efter både FCK og FCM i Superligaen – og et snarligt exit i pokalturneringen lurer også efter et nederlag til AGF i den første kamp.
Ren røvtur!
DET SKAL SELVFØLGELIG koste, og derfor er Jesper Sørensen røget på porten som Brøndby-træner. Overraskende? Ikke det fjerneste.
Jesper Sørensen har været Dead Man Walking i Brøndby i vel snart en måned, hvor spillet og resultaterne har været under Brøndby-standard.
NÅR MAN SÅ OGSÅ har set tegningerne til, at GFH-gruppen langsomt men sikkert er ved at stramme grebet om klubben, hvilket de også beviste med fyringen af sportsdirektør Carsten V. Jensen, jamen så var det jo kun et spørgsmål om tid, før Jesper Sørensen strøg samme vej.
Det var jo også ganske påfaldende, at Brøndby ikke virkede synderligt interesserede i at forlænge aftalen med Sørensen. En aftale med udløb til sommer.
ALLIGEVEL KAN man jo godt undre sig over timingen. Hvad vinder Brøndby ved at fyre Jesper Sørensen inden returopgøret på søndag? Ja, troen på, at Sørensen kunne slå AGF, må i hvert fald have ligget på et minimalt sted – og tiltroen til Frederik Birk og Henrik Hansen tilsvarende større. Netop de to skal stå i spidsen for Brøndby i AGF-opgøret.
MEN HVORFOR skulle der gå så lang tid, før Brøndby reagerede på et sløjt efterår? Svaret må jo være, at man ikke havde den nødvendige afløser klar.
Udadtil virkede det nemlig som om, at Jesper Sørensen stod temmelig alene på et sønderskudt Brøndby-tog. Ikke mindst da Carsten V. Jensen røg ud af butikken.
DEN FUNGERENDE SPORTSDIREKTØR Scott McLachlan var i hvert fald ikke på barrikaderne med et stort forsvar for Sørensen, men endte i sidste ende med at føre kniven.
Der er ingen tvivl om, at Brøndby havde brug for ny inspiration, nye ideer og ny ilt for at forløse en trods alt dyrt sammensat trup.
Det formåede Jesper Sørensen ikke i dette efterår, og derfor kan man dårligt kritisere fyringen – selvom den selvfølgelig er en bitter pille for Sørensen selv.
NU PEGER PILEN i allerhøjeste grad på Scott McLachlan og resten af ledelsen i Brøndby. For nu står Brøndby både uden en permanent sportsdirektør og træner.
Skal man være pæn, så er det ganske usædvanligt, men skal man stramme skruen, så er det amatøragtigt!
Under alle omstændigheder giver det en fornemmelse af en klub uden retning – og den hænger på en samlet ledelse.
For lige nu er Brøndby mest af alt et genoplivningsprojekt…
Er fyringen af Jesper Sørensen den rigtige beslutning?
0 Votes
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
FC Midtjylland-spiller stukket ned
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
INTERVIEW