
OPERATIONEN MISLYKKEDES – OG patienten døde. Det må være essensen af Brøndbys efterår, der i dag endte med at koste Jesper Sørensen jobbet.
Sportsligt hænger Brøndby med røven i vandskorpen. Intet Europa-eventyr, seks point efter både FCK og FCM i Superligaen – og et snarligt exit i pokalturneringen lurer også efter et nederlag til AGF i den første kamp.
Ren røvtur!
DET SKAL SELVFØLGELIG koste, og derfor er Jesper Sørensen røget på porten som Brøndby-træner. Overraskende? Ikke det fjerneste.
Jesper Sørensen har været Dead Man Walking i Brøndby i vel snart en måned, hvor spillet og resultaterne har været under Brøndby-standard.
NÅR MAN SÅ OGSÅ har set tegningerne til, at GFH-gruppen langsomt men sikkert er ved at stramme grebet om klubben, hvilket de også beviste med fyringen af sportsdirektør Carsten V. Jensen, jamen så var det jo kun et spørgsmål om tid, før Jesper Sørensen strøg samme vej.
Det var jo også ganske påfaldende, at Brøndby ikke virkede synderligt interesserede i at forlænge aftalen med Sørensen. En aftale med udløb til sommer.
ALLIGEVEL KAN man jo godt undre sig over timingen. Hvad vinder Brøndby ved at fyre Jesper Sørensen inden returopgøret på søndag? Ja, troen på, at Sørensen kunne slå AGF, må i hvert fald have ligget på et minimalt sted – og tiltroen til Frederik Birk og Henrik Hansen tilsvarende større. Netop de to skal stå i spidsen for Brøndby i AGF-opgøret.
MEN HVORFOR skulle der gå så lang tid, før Brøndby reagerede på et sløjt efterår? Svaret må jo være, at man ikke havde den nødvendige afløser klar.
Udadtil virkede det nemlig som om, at Jesper Sørensen stod temmelig alene på et sønderskudt Brøndby-tog. Ikke mindst da Carsten V. Jensen røg ud af butikken.
DEN FUNGERENDE SPORTSDIREKTØR Scott McLachlan var i hvert fald ikke på barrikaderne med et stort forsvar for Sørensen, men endte i sidste ende med at føre kniven.
Der er ingen tvivl om, at Brøndby havde brug for ny inspiration, nye ideer og ny ilt for at forløse en trods alt dyrt sammensat trup.
Det formåede Jesper Sørensen ikke i dette efterår, og derfor kan man dårligt kritisere fyringen – selvom den selvfølgelig er en bitter pille for Sørensen selv.
NU PEGER PILEN i allerhøjeste grad på Scott McLachlan og resten af ledelsen i Brøndby. For nu står Brøndby både uden en permanent sportsdirektør og træner.
Skal man være pæn, så er det ganske usædvanligt, men skal man stramme skruen, så er det amatøragtigt!
Under alle omstændigheder giver det en fornemmelse af en klub uden retning – og den hænger på en samlet ledelse.
For lige nu er Brøndby mest af alt et genoplivningsprojekt…
Er fyringen af Jesper Sørensen den rigtige beslutning?
0 Votes
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TRANSFER
Superliga-retur?
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
Har budt en milliard
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
NYHEDER
‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
EKSKLUSIVT