
OPERATIONEN MISLYKKEDES – OG patienten døde. Det må være essensen af Brøndbys efterår, der i dag endte med at koste Jesper Sørensen jobbet.
Sportsligt hænger Brøndby med røven i vandskorpen. Intet Europa-eventyr, seks point efter både FCK og FCM i Superligaen – og et snarligt exit i pokalturneringen lurer også efter et nederlag til AGF i den første kamp.
Ren røvtur!
DET SKAL SELVFØLGELIG koste, og derfor er Jesper Sørensen røget på porten som Brøndby-træner. Overraskende? Ikke det fjerneste.
Jesper Sørensen har været Dead Man Walking i Brøndby i vel snart en måned, hvor spillet og resultaterne har været under Brøndby-standard.
NÅR MAN SÅ OGSÅ har set tegningerne til, at GFH-gruppen langsomt men sikkert er ved at stramme grebet om klubben, hvilket de også beviste med fyringen af sportsdirektør Carsten V. Jensen, jamen så var det jo kun et spørgsmål om tid, før Jesper Sørensen strøg samme vej.
Det var jo også ganske påfaldende, at Brøndby ikke virkede synderligt interesserede i at forlænge aftalen med Sørensen. En aftale med udløb til sommer.
ALLIGEVEL KAN man jo godt undre sig over timingen. Hvad vinder Brøndby ved at fyre Jesper Sørensen inden returopgøret på søndag? Ja, troen på, at Sørensen kunne slå AGF, må i hvert fald have ligget på et minimalt sted – og tiltroen til Frederik Birk og Henrik Hansen tilsvarende større. Netop de to skal stå i spidsen for Brøndby i AGF-opgøret.
MEN HVORFOR skulle der gå så lang tid, før Brøndby reagerede på et sløjt efterår? Svaret må jo være, at man ikke havde den nødvendige afløser klar.
Udadtil virkede det nemlig som om, at Jesper Sørensen stod temmelig alene på et sønderskudt Brøndby-tog. Ikke mindst da Carsten V. Jensen røg ud af butikken.
DEN FUNGERENDE SPORTSDIREKTØR Scott McLachlan var i hvert fald ikke på barrikaderne med et stort forsvar for Sørensen, men endte i sidste ende med at føre kniven.
Der er ingen tvivl om, at Brøndby havde brug for ny inspiration, nye ideer og ny ilt for at forløse en trods alt dyrt sammensat trup.
Det formåede Jesper Sørensen ikke i dette efterår, og derfor kan man dårligt kritisere fyringen – selvom den selvfølgelig er en bitter pille for Sørensen selv.
NU PEGER PILEN i allerhøjeste grad på Scott McLachlan og resten af ledelsen i Brøndby. For nu står Brøndby både uden en permanent sportsdirektør og træner.
Skal man være pæn, så er det ganske usædvanligt, men skal man stramme skruen, så er det amatøragtigt!
Under alle omstændigheder giver det en fornemmelse af en klub uden retning – og den hænger på en samlet ledelse.
For lige nu er Brøndby mest af alt et genoplivningsprojekt…
Er fyringen af Jesper Sørensen den rigtige beslutning?
0 Votes
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
OPTAKT
Liverpool – Brentford
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Forhandler med storklub
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
NYHEDER
Konge benåder fængslede fans efter AFCON
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED