Sløj timing: Det virker amatøragtigt, Brøndby!

- Der er ingen tvivl om, at Brøndby havde brug for ny inspiration, nye ideer og ny ilt for at forløse en trods alt dyrt sammensat trup. Det formåede Jesper Sørensen ikke i dette efterår, og derfor kan man dårligt kritisere fyringen, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen



OPERATIONEN MISLYKKEDES – OG patienten døde. Det må være essensen af Brøndbys efterår, der i dag endte med at koste Jesper Sørensen jobbet.

Sportsligt hænger Brøndby med røven i vandskorpen. Intet Europa-eventyr, seks point efter både FCK og FCM i Superligaen – og et snarligt exit i pokalturneringen lurer også efter et nederlag til AGF i den første kamp.

Ren røvtur!

DET SKAL SELVFØLGELIG koste, og derfor er Jesper Sørensen røget på porten som Brøndby-træner. Overraskende? Ikke det fjerneste.

Jesper Sørensen har været Dead Man Walking i Brøndby i vel snart en måned, hvor spillet og resultaterne har været under Brøndby-standard.

NÅR MAN SÅ OGSÅ har set tegningerne til, at GFH-gruppen langsomt men sikkert er ved at stramme grebet om klubben, hvilket de også beviste med fyringen af sportsdirektør Carsten V. Jensen, jamen så var det jo kun et spørgsmål om tid, før Jesper Sørensen strøg samme vej.

Det var jo også ganske påfaldende, at Brøndby ikke virkede synderligt interesserede i at forlænge aftalen med Sørensen. En aftale med udløb til sommer.

ALLIGEVEL KAN man jo godt undre sig over timingen. Hvad vinder Brøndby ved at fyre Jesper Sørensen inden returopgøret på søndag? Ja, troen på, at Sørensen kunne slå AGF, må i hvert fald have ligget på et minimalt sted – og tiltroen til Frederik Birk og Henrik Hansen tilsvarende større. Netop de to skal stå i spidsen for Brøndby i AGF-opgøret.

MEN HVORFOR skulle der gå så lang tid, før Brøndby reagerede på et sløjt efterår? Svaret må jo være, at man ikke havde den nødvendige afløser klar.


Udadtil virkede det nemlig som om, at Jesper Sørensen stod temmelig alene på et sønderskudt Brøndby-tog. Ikke mindst da Carsten V. Jensen røg ud af butikken.

DEN FUNGERENDE SPORTSDIREKTØR Scott McLachlan var i hvert fald ikke på barrikaderne med et stort forsvar for Sørensen, men endte i sidste ende med at føre kniven.

Der er ingen tvivl om, at Brøndby havde brug for ny inspiration, nye ideer og ny ilt for at forløse en trods alt dyrt sammensat trup.

Det formåede Jesper Sørensen ikke i dette efterår, og derfor kan man dårligt kritisere fyringen – selvom den selvfølgelig er en bitter pille for Sørensen selv.

NU PEGER PILEN i allerhøjeste grad på Scott McLachlan og resten af ledelsen i Brøndby. For nu står Brøndby både uden en permanent sportsdirektør og træner.

Skal man være pæn, så er det ganske usædvanligt, men skal man stramme skruen, så er det amatøragtigt!

Under alle omstændigheder giver det en fornemmelse af en klub uden retning – og den hænger på en samlet ledelse.

For lige nu er Brøndby mest af alt et genoplivningsprojekt…

Er fyringen af Jesper Sørensen den rigtige beslutning?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

AGF-profil overvejer karrierestop

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Den første i næsten 40 år

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Høgh hyldes af UEFA

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Færdig i FC Midtjylland?

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Vejle får fredagstæv i Farum

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber

Yoram Zague sigtet i Danmark

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’