Sommerens vildeste handel: Jeg griner endnu

Det er så velgørende, at det i en strømlinet fodboldverden, hvor spillere ned i 10-års-alderen bliver scoutet efter et hav af parametre, stadig kan lade sig gøre, at kortslutte systemet, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen



H-O-L-D-N-U-K-Æ-F-T HVOR er det fedt!

Jeg griner stadig over Henrik Meister, der ud af det blå har stjålet mediebilledet i et par dage – og nej, jeg kendte heller ikke en flyvende fis til Meister.

Jo, jeg bemærkede da godt, at han havde scoret fire mål mod Rosenborg, men tænkte ikke nærmere over det. En C-spiller i en B-klub, men hey, vi er vist mange, der er blevet lidt klogere de sidste 24 timer.

Det er i hvertfald intet mindre en sensationelt, at 20-årige Henrik Meister er skiftet til franske Rennes for et beløb i omegnen af 100 millioner kroner fra norske Sarpsborg.

INDEN DA SLOG HAN sine folder i Fremad Amager og før det i FA2000, der spottede ham i en serie 2-kamp, hvilket bare bygger endnu mere på den fantastiske eventyr-fortælling.

Og ja, der må da være en enkelt Superligaklub eller tre, der lige nu klør sig lidt i skægget og ærgrer sig over, at de ikke hentede ham i Fremad Amager.

NÅR JEG SYNES, at det er sommerens absolut fedeste transfer, så er det selvfølgelig fordi det er usædvanligt, men også fordi, at det åbenbart – og heldigvis – kan lade sig gøre at slå igennem på højeste niveau uden at gå den slagne akademi-vej, hvor de stor talenter bliver skolet fra de er 12-13-14 år.

DET ER SÅ velgørende, at det i en strømlinet fodboldverden, hvor spillere ned i 10-års-alderen bliver scoutet efter et hav af parametre, stadig kan lade sig gøre, at kortslutte systemet.

Det kan godt være, at Henrik Meister stadig er uskolet, at teknikken ikke er indøvet fra seks-års-alderen og at der ikke er en eneste U-landskamp på CV’et, men lige præcis derfor er det jo modigt og forfriskende, at først Sarpsborg 08 og dernæst Rennes har taget en frisk chance med Henrik Meister.

MEISTER SLÅR selvfølgelig ud på parametre som kæmpe fysik, enorm arbejdsradius, masser af involvering. En angriber, der er en mundfuld for de fleste forsvarsspillere.

Ingen tvivl om, at Rennes har et større arbejde forude for at slibe Meister til for at begå sig i fodbold på det niveau, men de smider pengene for potentiale – og ikke et færdigt produkt.

NU ER DER ingen garanti for, at Henrik Meister bliver en succes i Rennes eller andre steder, men han vil for altid stå som beviset på, at fodbolden ikke er helt så forudsigelig, tjekket og strømlinet som den ellers i mange tilfælde fremstår.

Det er et vaskeægte Meister-stykke…





Nu er han gratis – på vej til OB?

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Viborg-boss afviser norsk storklub

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Afsløring: Stor interesse for Sønderjyske-profil

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Danske klubber vil have ham

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Viking er norsk mester for første gang i 34 år