H-O-L-D-N-U-K-Æ-F-T HVOR er det fedt!
Jeg griner stadig over Henrik Meister, der ud af det blå har stjålet mediebilledet i et par dage – og nej, jeg kendte heller ikke en flyvende fis til Meister.
Jo, jeg bemærkede da godt, at han havde scoret fire mål mod Rosenborg, men tænkte ikke nærmere over det. En C-spiller i en B-klub, men hey, vi er vist mange, der er blevet lidt klogere de sidste 24 timer.
Det er i hvertfald intet mindre en sensationelt, at 20-årige Henrik Meister er skiftet til franske Rennes for et beløb i omegnen af 100 millioner kroner fra norske Sarpsborg.
INDEN DA SLOG HAN sine folder i Fremad Amager og før det i FA2000, der spottede ham i en serie 2-kamp, hvilket bare bygger endnu mere på den fantastiske eventyr-fortælling.
Og ja, der må da være en enkelt Superligaklub eller tre, der lige nu klør sig lidt i skægget og ærgrer sig over, at de ikke hentede ham i Fremad Amager.
NÅR JEG SYNES, at det er sommerens absolut fedeste transfer, så er det selvfølgelig fordi det er usædvanligt, men også fordi, at det åbenbart – og heldigvis – kan lade sig gøre at slå igennem på højeste niveau uden at gå den slagne akademi-vej, hvor de stor talenter bliver skolet fra de er 12-13-14 år.
DET ER SÅ velgørende, at det i en strømlinet fodboldverden, hvor spillere ned i 10-års-alderen bliver scoutet efter et hav af parametre, stadig kan lade sig gøre, at kortslutte systemet.
Det kan godt være, at Henrik Meister stadig er uskolet, at teknikken ikke er indøvet fra seks-års-alderen og at der ikke er en eneste U-landskamp på CV’et, men lige præcis derfor er det jo modigt og forfriskende, at først Sarpsborg 08 og dernæst Rennes har taget en frisk chance med Henrik Meister.
MEISTER SLÅR selvfølgelig ud på parametre som kæmpe fysik, enorm arbejdsradius, masser af involvering. En angriber, der er en mundfuld for de fleste forsvarsspillere.
Ingen tvivl om, at Rennes har et større arbejde forude for at slibe Meister til for at begå sig i fodbold på det niveau, men de smider pengene for potentiale – og ikke et færdigt produkt.
NU ER DER ingen garanti for, at Henrik Meister bliver en succes i Rennes eller andre steder, men han vil for altid stå som beviset på, at fodbolden ikke er helt så forudsigelig, tjekket og strømlinet som den ellers i mange tilfælde fremstår.
Det er et vaskeægte Meister-stykke…
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
10. gang i træk
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
HELT VILDT