LETTELSENS SUK – og sejrsbrøl – fra Jess Thorup kunne nærmeste høres hele vejen over Sortehavet, op gennem Europa og hele vejen til Danmark.
Med en nervepirrende 0-0-kamp mod Trabzonspor, så kunne netop Thorup med et kæmpe smil juble over, at han som den eneste FCK-træner – udover Ståle Solbakken – havde kvalificeret FCK til et Champions League-gruppespil.
Kæmpe triumf for Jess Thorup, der – som han sagde til Viaplay – har måttet ligge ryg til meget lort. Rigtigt, men egentlig ikke ufortjent. Mesterskabet kom hakkende i hus – og spillestilen har ikke altid været klart defineret ligesom idealopstillingen også har været til rimelig debat.
ALT DET FIK Jess Thorup med kvalifikationen til Champions League fejet væk, og han står nu som en relativ stærk skikkelse i FCK, ja faktisk har han aldrig stået stærkere. Sådan kan fodbold være såre simpelt. Vinderen har altid ret – og der står Jess Thorup lige nu.
Kvalifikationen er selvfølgelig ekstremt vigtig for forretningen FCK – men måske endnu vigtigere, så har både Jess Thorup og den ledelse, der valgte at fyre Ståle Solbakken – godt bistået af storinvestor Lars Seier Christensen – for alvor jaget Ståle Solbakkens spøgelse ud af Parken.
Nu er snakken om, at kun Ståle Solbakken kunne vinde mesterskaber OG få FCK i Champions League forstummet.
DET MÅ VÆRE være en kæmpe sten, der er forsvundet fra Jess Thorups fodboldstøvler, og det er sikkert også godt for organisationen FCK, at de nu har bevist, at de rent faktisk godt kan uden Ståle Solbakken.
Det ændrer selvfølgelig ikke et hak på, at FCK i denne forfatning og med det europæiske snit ikke ville findes uden Ståle Solbakken, der ubestridt har været den største trænerskikkelse i Superligaen og FCK. Den del af historien kan og skal ikke skrives om.
ROEN MÅ ALTSÅ så småt være ved at indfinde sig i FCK, der nu har en uge til at fintrimme truppen til det, der venter. Med et VM rundt om hjørnet kigger de – og andre Eruopa-deltagende hold – ind i et sammenpresset program med mange kampe. Ja, der er nærmest midtugekampe hver uge.
FCK har da også en kæmpe trup, men for mange af indkøbene er stadig langt fra spilletid. Det skal sportsdirektør Peter ‘PC’ Christiansen havet kigget på – og så er behovet for en angriber stadig stort. Ja, Pep Biel gør det fint på forreste position, men FCK mangler muligheden for den fysisk stærke angriber i boksen.
Khouma Babacar virker milevidt fra en startplads – og i Champions League kan der være god fornuft i at lade Pep Biel spille bag en rigtig targetangriber i Dame N’Doye-klassen. Også for at kunne variere udtrykket i kampene.
PENGENE ER DER med godt 200 millioner UEFA-kroner som belønning for kvalifikationen, så det er bare med at sætte igang.
For os andre, så er det fuldstændig fantastisk, at Danmark er tilbage i Champions League-selskabet. Selvfølgelig kan det skabe en større kløft mellem FCK og de andre, selvom man vel også kan påstå, at FCM ikke fik udbygget noget forspring af deres Champions League-deltagelse i 20/21-sæsonen.
Men deltagelsen i dette års Champions League – og de boblende amtioner der er i FCK om at tage endnu et skridt op, må være bekymrende for kokunnrenterne, selvom de nok skal slå koldt vand i blodet.
Så selvom det er fedt, at vi igen har et lokomotiv i FCK, der viser Champions League-vejen, så plejer det trods alt ikke at være med til at bygge dynastier i et årti eller mere.
Hverken med Ståle Solbakken eller andre ved roret…
LIVE
TransferLIVE: Forlænger med stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
Dorgu lyner! Manchester United slår City
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
Verdensstjernes søn landet i København
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
MEDIE
‘Afgørende dage’
Optur før FC København-brag
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
Nyt tilbageslag for Hjulmand
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
MEDIE
Nærmer sig aftale
NYHEDER