‘LØGN!’
Svaret fra Thomas Thomasberg var kort, kontant og kras.
Det faldt til TV 2 efter Jacob Neestrup havde løftet låget på trykkogeren efter søndagens topbrag i Parken.
Her beskyldte FCK-træneren FCM for at stjæle 10-12 meter, når Mads Bech Sørensen kastede sine bomber fra sidelinjen.
OG JA, SOM Tipsbladets undersøgelse hurtigt viste, så havde Jacob Neestrup taget munden for fuld.
Muligvis i ekstatisk glæde over, at hans hold for første gang i otte kampe formåede at besejre FCM – og så skulle den medvind ellers bruges til at presse en dagsorden igennem for fuld pedal, der kunne sætte lidt ekstra pres på FCM.
Dog uden den nødvendige fakta.
DERFOR SLOG Thomasberg tilbage i et uventet hårdt angreb på Jacob Neestrup, der altså fik prædikatet ‘løgner’ af FCM-træneren.
OK, skal vi ikke bare sige, at handskerne er kastet i topkampen, der udover den sportslige infight også lige får en snert af personlige angreb over sig.
Ganske underholdende – og helt generelt, så skal vi ikke være kede af, at topkampen og den indædte kamp om herredømmet i dansk fodbold også har denne dimension. Lidt Ferguson-Wenger eller Klopp-Guardiola vibrationer.
DET ER FEDT, at Thomas Thomasberg – der ellers ikke er en mand for de store verbale slagsmål – tager kampen op.
Selvfølgelig skal han da ikke finde sig i at blive angrebet i en sag, hvor dokumentationen viste sig ligeså troværdig som den nu fjernede Grønlands-dokumentar fra DR.

JACOB NEESTRUP STÅR til gengæld noget mere afpillet tilbage. Jeg synes, det er fedt, at han – præcis som Ståle Solbakken gjorde – er med til at flytte nogle forståelser og sætter ting til debat, men uden fakta på plads ender han jo med at ligne en forkølet vaccine-modstander.
Problemet for Jacob Neestrup er selvfølgelig, at næste gang han vrider et postulat frem af ærmet, så bliver det enhver studievært og journalists opgave lige at træde et skridt tilbage og sige ‘Arrg, er du nu sikker på det, Neestrup?’
For naturligvis har hans troværdighed taget et dyk. Måske helt ned til automobilforhandlere og journalisters…
HAN SKAL I HVERTFALD være nogenlunde sikker på, at hans næste debatemne eller beskyldning holder bedre vand. Ellers opnår han ikke andet end et træk på skuldrene og et overbærende smil. Næppe det han ønsker.
Selvfølgelig fik Neestrup det ud af det, at manges øjne – måske også dommernes – vil være rettet mod Mads Bech Sørensens indkast det næste stykke tid, men var det virkelig en vingeskudt troværdighed værd?
DESVÆRRE HAR FCK valgt den kommunikationsmæssige strudsetaktik, så indtil videre er der ingen forklaring på, hvorfor Neestrup sagde som han gjorde – og hvad han egentlig tænker om at blive kaldt en løgnhals?
For nok vandt FCK i Parken, men det ser unægtelig ud, som om FCM har taget føringen i ordkrigen…
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
FC Midtjylland jagter kvartfinalen i Europa League
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
Liverpool vender dobbeltopgøret
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’