Vingeskudt troværdighed, Neestrup

Det er fedt, at Jacob Neestrup sætter ting til debat, men der skal sgu’ da være bund i det. Ellers ender man som en eller anden vaccinebenægter, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen.



‘LØGN!’

Svaret fra Thomas Thomasberg var kort, kontant og kras.

Det faldt til TV 2 efter Jacob Neestrup havde løftet låget på trykkogeren efter søndagens topbrag i Parken.

Her beskyldte FCK-træneren FCM for at stjæle 10-12 meter, når Mads Bech Sørensen kastede sine bomber fra sidelinjen.

OG JA, SOM Tipsbladets undersøgelse hurtigt viste, så havde Jacob Neestrup taget munden for fuld.

Muligvis i ekstatisk glæde over, at hans hold for første gang i otte kampe formåede at besejre FCM – og så skulle den medvind ellers bruges til at presse en dagsorden igennem for fuld pedal, der kunne sætte lidt ekstra pres på FCM.

Dog uden den nødvendige fakta.

DERFOR SLOG Thomasberg tilbage i et uventet hårdt angreb på Jacob Neestrup, der altså fik prædikatet ‘løgner’ af FCM-træneren.

OK, skal vi ikke bare sige, at handskerne er kastet i topkampen, der udover den sportslige infight også lige får en snert af personlige angreb over sig.

Ganske underholdende – og helt generelt, så skal vi ikke være kede af, at topkampen og den indædte kamp om herredømmet i dansk fodbold også har denne dimension. Lidt Ferguson-Wenger eller Klopp-Guardiola vibrationer.

DET ER FEDT, at Thomas Thomasberg – der ellers ikke er en mand for de store verbale slagsmål – tager kampen op. 

Selvfølgelig skal han da ikke finde sig i at blive angrebet i en sag, hvor dokumentationen viste sig ligeså troværdig som den nu fjernede Grønlands-dokumentar fra DR.

Thomas Thomasberg gik til heftigt modangreb på Jacob Neestrup. Foto: Alamy
Thomas Thomasberg gik til heftigt modangreb på Jacob Neestrup. Foto: Alamy

JACOB NEESTRUP STÅR til gengæld noget mere afpillet tilbage. Jeg synes, det er fedt, at han – præcis som Ståle Solbakken gjorde – er med til at flytte nogle forståelser og sætter ting til debat, men uden fakta på plads ender han jo med at ligne en forkølet vaccine-modstander.

Problemet for Jacob Neestrup er selvfølgelig, at næste gang han vrider et postulat frem af ærmet, så bliver det enhver studievært og journalists opgave lige at træde et skridt tilbage og sige ‘Arrg, er du nu sikker på det, Neestrup?

For naturligvis har hans troværdighed taget et dyk. Måske helt ned til automobilforhandlere og journalisters…

HAN SKAL I HVERTFALD være nogenlunde sikker på, at hans næste debatemne eller beskyldning holder bedre vand. Ellers opnår han ikke andet end et træk på skuldrene og et overbærende smil. Næppe det han ønsker.

Selvfølgelig fik Neestrup det ud af det, at manges øjne – måske også dommernes – vil være rettet mod Mads Bech Sørensens indkast det næste stykke tid, men var det virkelig en vingeskudt troværdighed værd?

DESVÆRRE HAR FCK valgt den kommunikationsmæssige strudsetaktik, så indtil videre er der ingen forklaring på, hvorfor Neestrup sagde som han gjorde – og hvad han egentlig tænker om at blive kaldt en løgnhals?

For nok vandt FCK i Parken, men det ser unægtelig ud, som om FCM har taget føringen i ordkrigen…





Kræver flere hold i Superligaen




LIVE

LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Færdig i Real Madrid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

FC Fredericia – FC København



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

10. gang i træk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

FCK lurer på landsholdsspiller

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Martin Jørgensen lander nyt job