Vingeskudt troværdighed, Neestrup

Det er fedt, at Jacob Neestrup sætter ting til debat, men der skal sgu’ da være bund i det. Ellers ender man som en eller anden vaccinebenægter, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen.



‘LØGN!’

Svaret fra Thomas Thomasberg var kort, kontant og kras.

Det faldt til TV 2 efter Jacob Neestrup havde løftet låget på trykkogeren efter søndagens topbrag i Parken.

Her beskyldte FCK-træneren FCM for at stjæle 10-12 meter, når Mads Bech Sørensen kastede sine bomber fra sidelinjen.

OG JA, SOM Tipsbladets undersøgelse hurtigt viste, så havde Jacob Neestrup taget munden for fuld.

Muligvis i ekstatisk glæde over, at hans hold for første gang i otte kampe formåede at besejre FCM – og så skulle den medvind ellers bruges til at presse en dagsorden igennem for fuld pedal, der kunne sætte lidt ekstra pres på FCM.

Dog uden den nødvendige fakta.

DERFOR SLOG Thomasberg tilbage i et uventet hårdt angreb på Jacob Neestrup, der altså fik prædikatet ‘løgner’ af FCM-træneren.

OK, skal vi ikke bare sige, at handskerne er kastet i topkampen, der udover den sportslige infight også lige får en snert af personlige angreb over sig.

Ganske underholdende – og helt generelt, så skal vi ikke være kede af, at topkampen og den indædte kamp om herredømmet i dansk fodbold også har denne dimension. Lidt Ferguson-Wenger eller Klopp-Guardiola vibrationer.

DET ER FEDT, at Thomas Thomasberg – der ellers ikke er en mand for de store verbale slagsmål – tager kampen op. 

Selvfølgelig skal han da ikke finde sig i at blive angrebet i en sag, hvor dokumentationen viste sig ligeså troværdig som den nu fjernede Grønlands-dokumentar fra DR.

Thomas Thomasberg gik til heftigt modangreb på Jacob Neestrup. Foto: Alamy
Thomas Thomasberg gik til heftigt modangreb på Jacob Neestrup. Foto: Alamy

JACOB NEESTRUP STÅR til gengæld noget mere afpillet tilbage. Jeg synes, det er fedt, at han – præcis som Ståle Solbakken gjorde – er med til at flytte nogle forståelser og sætter ting til debat, men uden fakta på plads ender han jo med at ligne en forkølet vaccine-modstander.

Problemet for Jacob Neestrup er selvfølgelig, at næste gang han vrider et postulat frem af ærmet, så bliver det enhver studievært og journalists opgave lige at træde et skridt tilbage og sige ‘Arrg, er du nu sikker på det, Neestrup?

For naturligvis har hans troværdighed taget et dyk. Måske helt ned til automobilforhandlere og journalisters…

HAN SKAL I HVERTFALD være nogenlunde sikker på, at hans næste debatemne eller beskyldning holder bedre vand. Ellers opnår han ikke andet end et træk på skuldrene og et overbærende smil. Næppe det han ønsker.

Selvfølgelig fik Neestrup det ud af det, at manges øjne – måske også dommernes – vil være rettet mod Mads Bech Sørensens indkast det næste stykke tid, men var det virkelig en vingeskudt troværdighed værd?

DESVÆRRE HAR FCK valgt den kommunikationsmæssige strudsetaktik, så indtil videre er der ingen forklaring på, hvorfor Neestrup sagde som han gjorde – og hvad han egentlig tænker om at blive kaldt en løgnhals?

For nok vandt FCK i Parken, men det ser unægtelig ud, som om FCM har taget føringen i ordkrigen…





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Pinligt! Danmark brænder på stribe



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Kæmpe stjerne besøger København

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Tottenham præsenterer ny træner

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Sverige skal til VM

Oscar Højlund melder klar målsætning ud



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Rasmus Højlund har ikke set det før

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Melder ud om Kasper Hjulmand

Han er også færdig i FC København

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Fortid i Brøndby? Der er dialog