Vingeskudt troværdighed, Neestrup

Det er fedt, at Jacob Neestrup sætter ting til debat, men der skal sgu’ da være bund i det. Ellers ender man som en eller anden vaccinebenægter, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen.



‘LØGN!’

Svaret fra Thomas Thomasberg var kort, kontant og kras.

Det faldt til TV 2 efter Jacob Neestrup havde løftet låget på trykkogeren efter søndagens topbrag i Parken.

Her beskyldte FCK-træneren FCM for at stjæle 10-12 meter, når Mads Bech Sørensen kastede sine bomber fra sidelinjen.

OG JA, SOM Tipsbladets undersøgelse hurtigt viste, så havde Jacob Neestrup taget munden for fuld.

Muligvis i ekstatisk glæde over, at hans hold for første gang i otte kampe formåede at besejre FCM – og så skulle den medvind ellers bruges til at presse en dagsorden igennem for fuld pedal, der kunne sætte lidt ekstra pres på FCM.

Dog uden den nødvendige fakta.

DERFOR SLOG Thomasberg tilbage i et uventet hårdt angreb på Jacob Neestrup, der altså fik prædikatet ‘løgner’ af FCM-træneren.

OK, skal vi ikke bare sige, at handskerne er kastet i topkampen, der udover den sportslige infight også lige får en snert af personlige angreb over sig.

Ganske underholdende – og helt generelt, så skal vi ikke være kede af, at topkampen og den indædte kamp om herredømmet i dansk fodbold også har denne dimension. Lidt Ferguson-Wenger eller Klopp-Guardiola vibrationer.

DET ER FEDT, at Thomas Thomasberg – der ellers ikke er en mand for de store verbale slagsmål – tager kampen op. 

Selvfølgelig skal han da ikke finde sig i at blive angrebet i en sag, hvor dokumentationen viste sig ligeså troværdig som den nu fjernede Grønlands-dokumentar fra DR.

Thomas Thomasberg gik til heftigt modangreb på Jacob Neestrup. Foto: Alamy
Thomas Thomasberg gik til heftigt modangreb på Jacob Neestrup. Foto: Alamy

JACOB NEESTRUP STÅR til gengæld noget mere afpillet tilbage. Jeg synes, det er fedt, at han – præcis som Ståle Solbakken gjorde – er med til at flytte nogle forståelser og sætter ting til debat, men uden fakta på plads ender han jo med at ligne en forkølet vaccine-modstander.

Problemet for Jacob Neestrup er selvfølgelig, at næste gang han vrider et postulat frem af ærmet, så bliver det enhver studievært og journalists opgave lige at træde et skridt tilbage og sige ‘Arrg, er du nu sikker på det, Neestrup?

For naturligvis har hans troværdighed taget et dyk. Måske helt ned til automobilforhandlere og journalisters…

HAN SKAL I HVERTFALD være nogenlunde sikker på, at hans næste debatemne eller beskyldning holder bedre vand. Ellers opnår han ikke andet end et træk på skuldrene og et overbærende smil. Næppe det han ønsker.

Selvfølgelig fik Neestrup det ud af det, at manges øjne – måske også dommernes – vil være rettet mod Mads Bech Sørensens indkast det næste stykke tid, men var det virkelig en vingeskudt troværdighed værd?

DESVÆRRE HAR FCK valgt den kommunikationsmæssige strudsetaktik, så indtil videre er der ingen forklaring på, hvorfor Neestrup sagde som han gjorde – og hvad han egentlig tænker om at blive kaldt en løgnhals?

For nok vandt FCK i Parken, men det ser unægtelig ud, som om FCM har taget føringen i ordkrigen…







LIVE

LIVE: Legende tror, Manchester City vinder

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Ny storklub jagter Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Vejle Boldklub – FC København

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Fyrer landstræner to måneder før VM



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

‘Så brænder hele København ned’

Nedtur for Højlund og Napoli

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Her spiller Lasse Schöne i dag

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

FC Nordsjælland – Viborg FF

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Det er aldrig sket før

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Fik blackout på Brøndby Stadion

OB – Randers FC

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Steve Cooper storroser stjerne

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Silkeborg IF – FC Fredericia

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

‘Det drømmer alle om’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Fifa kritiserer transportpriser under

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet