‘LØGN!’
Svaret fra Thomas Thomasberg var kort, kontant og kras.
Det faldt til TV 2 efter Jacob Neestrup havde løftet låget på trykkogeren efter søndagens topbrag i Parken.
Her beskyldte FCK-træneren FCM for at stjæle 10-12 meter, når Mads Bech Sørensen kastede sine bomber fra sidelinjen.
OG JA, SOM Tipsbladets undersøgelse hurtigt viste, så havde Jacob Neestrup taget munden for fuld.
Muligvis i ekstatisk glæde over, at hans hold for første gang i otte kampe formåede at besejre FCM – og så skulle den medvind ellers bruges til at presse en dagsorden igennem for fuld pedal, der kunne sætte lidt ekstra pres på FCM.
Dog uden den nødvendige fakta.
DERFOR SLOG Thomasberg tilbage i et uventet hårdt angreb på Jacob Neestrup, der altså fik prædikatet ‘løgner’ af FCM-træneren.
OK, skal vi ikke bare sige, at handskerne er kastet i topkampen, der udover den sportslige infight også lige får en snert af personlige angreb over sig.
Ganske underholdende – og helt generelt, så skal vi ikke være kede af, at topkampen og den indædte kamp om herredømmet i dansk fodbold også har denne dimension. Lidt Ferguson-Wenger eller Klopp-Guardiola vibrationer.
DET ER FEDT, at Thomas Thomasberg – der ellers ikke er en mand for de store verbale slagsmål – tager kampen op.
Selvfølgelig skal han da ikke finde sig i at blive angrebet i en sag, hvor dokumentationen viste sig ligeså troværdig som den nu fjernede Grønlands-dokumentar fra DR.

JACOB NEESTRUP STÅR til gengæld noget mere afpillet tilbage. Jeg synes, det er fedt, at han – præcis som Ståle Solbakken gjorde – er med til at flytte nogle forståelser og sætter ting til debat, men uden fakta på plads ender han jo med at ligne en forkølet vaccine-modstander.
Problemet for Jacob Neestrup er selvfølgelig, at næste gang han vrider et postulat frem af ærmet, så bliver det enhver studievært og journalists opgave lige at træde et skridt tilbage og sige ‘Arrg, er du nu sikker på det, Neestrup?’
For naturligvis har hans troværdighed taget et dyk. Måske helt ned til automobilforhandlere og journalisters…
HAN SKAL I HVERTFALD være nogenlunde sikker på, at hans næste debatemne eller beskyldning holder bedre vand. Ellers opnår han ikke andet end et træk på skuldrene og et overbærende smil. Næppe det han ønsker.
Selvfølgelig fik Neestrup det ud af det, at manges øjne – måske også dommernes – vil være rettet mod Mads Bech Sørensens indkast det næste stykke tid, men var det virkelig en vingeskudt troværdighed værd?
DESVÆRRE HAR FCK valgt den kommunikationsmæssige strudsetaktik, så indtil videre er der ingen forklaring på, hvorfor Neestrup sagde som han gjorde – og hvad han egentlig tænker om at blive kaldt en løgnhals?
For nok vandt FCK i Parken, men det ser unægtelig ud, som om FCM har taget føringen i ordkrigen…
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
EKSKLUSIVT
Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
FCK-bænken var rasende!
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
Video: Her kommer AGF bagud
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
INTERVIEW