Vingeskudt troværdighed, Neestrup

Det er fedt, at Jacob Neestrup sætter ting til debat, men der skal sgu’ da være bund i det. Ellers ender man som en eller anden vaccinebenægter, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen.



‘LØGN!’

Svaret fra Thomas Thomasberg var kort, kontant og kras.

Det faldt til TV 2 efter Jacob Neestrup havde løftet låget på trykkogeren efter søndagens topbrag i Parken.

Her beskyldte FCK-træneren FCM for at stjæle 10-12 meter, når Mads Bech Sørensen kastede sine bomber fra sidelinjen.

OG JA, SOM Tipsbladets undersøgelse hurtigt viste, så havde Jacob Neestrup taget munden for fuld.

Muligvis i ekstatisk glæde over, at hans hold for første gang i otte kampe formåede at besejre FCM – og så skulle den medvind ellers bruges til at presse en dagsorden igennem for fuld pedal, der kunne sætte lidt ekstra pres på FCM.

Dog uden den nødvendige fakta.

DERFOR SLOG Thomasberg tilbage i et uventet hårdt angreb på Jacob Neestrup, der altså fik prædikatet ‘løgner’ af FCM-træneren.

OK, skal vi ikke bare sige, at handskerne er kastet i topkampen, der udover den sportslige infight også lige får en snert af personlige angreb over sig.

Ganske underholdende – og helt generelt, så skal vi ikke være kede af, at topkampen og den indædte kamp om herredømmet i dansk fodbold også har denne dimension. Lidt Ferguson-Wenger eller Klopp-Guardiola vibrationer.

DET ER FEDT, at Thomas Thomasberg – der ellers ikke er en mand for de store verbale slagsmål – tager kampen op. 

Selvfølgelig skal han da ikke finde sig i at blive angrebet i en sag, hvor dokumentationen viste sig ligeså troværdig som den nu fjernede Grønlands-dokumentar fra DR.

Thomas Thomasberg gik til heftigt modangreb på Jacob Neestrup. Foto: Alamy
Thomas Thomasberg gik til heftigt modangreb på Jacob Neestrup. Foto: Alamy

JACOB NEESTRUP STÅR til gengæld noget mere afpillet tilbage. Jeg synes, det er fedt, at han – præcis som Ståle Solbakken gjorde – er med til at flytte nogle forståelser og sætter ting til debat, men uden fakta på plads ender han jo med at ligne en forkølet vaccine-modstander.

Problemet for Jacob Neestrup er selvfølgelig, at næste gang han vrider et postulat frem af ærmet, så bliver det enhver studievært og journalists opgave lige at træde et skridt tilbage og sige ‘Arrg, er du nu sikker på det, Neestrup?

For naturligvis har hans troværdighed taget et dyk. Måske helt ned til automobilforhandlere og journalisters…

HAN SKAL I HVERTFALD være nogenlunde sikker på, at hans næste debatemne eller beskyldning holder bedre vand. Ellers opnår han ikke andet end et træk på skuldrene og et overbærende smil. Næppe det han ønsker.

Selvfølgelig fik Neestrup det ud af det, at manges øjne – måske også dommernes – vil være rettet mod Mads Bech Sørensens indkast det næste stykke tid, men var det virkelig en vingeskudt troværdighed værd?

DESVÆRRE HAR FCK valgt den kommunikationsmæssige strudsetaktik, så indtil videre er der ingen forklaring på, hvorfor Neestrup sagde som han gjorde – og hvad han egentlig tænker om at blive kaldt en løgnhals?

For nok vandt FCK i Parken, men det ser unægtelig ud, som om FCM har taget føringen i ordkrigen…



Melder om svære forhandlinger med Brøndby

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

FC Midtjylland kan score gode penge

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Bo Svensson favorit til stort job 

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Kæmpe nedtur for AaB

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

FC København – Brøndby IF

Kongesæson – de køber Pep Biel

Her er Kamil Wilczek i dag

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

– Agger og Kahlenberg var specielt

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Sønderjyske – FC Midtjylland

Randers FC – OB

I svime over German Onugkha

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Superliga-legende stråler som 41-årig

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

– Korthuset er væltet

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Viborg FF – Vejle Boldklub

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Pogba kan få comeback

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Newcastle spænder ben for Manchester City

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Eintracht tæmmer Gedebukke