‘LØGN!’
Svaret fra Thomas Thomasberg var kort, kontant og kras.
Det faldt til TV 2 efter Jacob Neestrup havde løftet låget på trykkogeren efter søndagens topbrag i Parken.
Her beskyldte FCK-træneren FCM for at stjæle 10-12 meter, når Mads Bech Sørensen kastede sine bomber fra sidelinjen.
OG JA, SOM Tipsbladets undersøgelse hurtigt viste, så havde Jacob Neestrup taget munden for fuld.
Muligvis i ekstatisk glæde over, at hans hold for første gang i otte kampe formåede at besejre FCM – og så skulle den medvind ellers bruges til at presse en dagsorden igennem for fuld pedal, der kunne sætte lidt ekstra pres på FCM.
Dog uden den nødvendige fakta.
DERFOR SLOG Thomasberg tilbage i et uventet hårdt angreb på Jacob Neestrup, der altså fik prædikatet ‘løgner’ af FCM-træneren.
OK, skal vi ikke bare sige, at handskerne er kastet i topkampen, der udover den sportslige infight også lige får en snert af personlige angreb over sig.
Ganske underholdende – og helt generelt, så skal vi ikke være kede af, at topkampen og den indædte kamp om herredømmet i dansk fodbold også har denne dimension. Lidt Ferguson-Wenger eller Klopp-Guardiola vibrationer.
DET ER FEDT, at Thomas Thomasberg – der ellers ikke er en mand for de store verbale slagsmål – tager kampen op.
Selvfølgelig skal han da ikke finde sig i at blive angrebet i en sag, hvor dokumentationen viste sig ligeså troværdig som den nu fjernede Grønlands-dokumentar fra DR.

JACOB NEESTRUP STÅR til gengæld noget mere afpillet tilbage. Jeg synes, det er fedt, at han – præcis som Ståle Solbakken gjorde – er med til at flytte nogle forståelser og sætter ting til debat, men uden fakta på plads ender han jo med at ligne en forkølet vaccine-modstander.
Problemet for Jacob Neestrup er selvfølgelig, at næste gang han vrider et postulat frem af ærmet, så bliver det enhver studievært og journalists opgave lige at træde et skridt tilbage og sige ‘Arrg, er du nu sikker på det, Neestrup?’
For naturligvis har hans troværdighed taget et dyk. Måske helt ned til automobilforhandlere og journalisters…
HAN SKAL I HVERTFALD være nogenlunde sikker på, at hans næste debatemne eller beskyldning holder bedre vand. Ellers opnår han ikke andet end et træk på skuldrene og et overbærende smil. Næppe det han ønsker.
Selvfølgelig fik Neestrup det ud af det, at manges øjne – måske også dommernes – vil være rettet mod Mads Bech Sørensens indkast det næste stykke tid, men var det virkelig en vingeskudt troværdighed værd?
DESVÆRRE HAR FCK valgt den kommunikationsmæssige strudsetaktik, så indtil videre er der ingen forklaring på, hvorfor Neestrup sagde som han gjorde – og hvad han egentlig tænker om at blive kaldt en løgnhals?
For nok vandt FCK i Parken, men det ser unægtelig ud, som om FCM har taget føringen i ordkrigen…
LIVE
LIVE: Dansk supertalent ude med skade
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Farzam: En gave for FC København
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
Supercomputer spår FCM-nedtur
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
DAGENS SPILFORSLAG