FCK med voksenbold: Det skal bruges i Superligaen

- Indsatsen mod Sevilla bør styrke FCK i Superligaen, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen



ALARMKLOKKERNE HAR bimlet og bamlet fra toppen af Parkens tårne. Melodien har været i mol, for FCK anno sensommer 2022 har været mest i krisens tegn.

Ja, en kvalifikation til Champions League-gruppespillet og alle de mange millioner står som et monumentalt højdepunkt, men Superligaen sejler – og i den første Champions League-kamp mod Dortmund blev københavnerne kørt ud af brættet.

Spørgsmålet før Sevilla-kampen var derfor helt entydigt, om FCK bare var med som Champions Leagues tyndeste øl.

SVARET: HELDIGVIS viste FCK sig som en fuldt ud ligeværdig og konkurrencedygtig modstander til spanierne i Parken, der historisk har været det sted, hvor Champions League-pointene er kommet i hus.

Klart, at de letbenede Sevilla-spillere var bedst på bolden, men den tekniske kunnen, de små trekanter og det fine blik på spillet var forunderligt ineffektivt.

Der skete klart mest, når über-teknikeren Isco var på bolden, men selv ikke den tidligere Real Madrid-stjerne gjorde for alvor ondt på københavnerne.

MAN SAD SELVFØLGELIG med en klar bekymring i kampens første 25-30 minutter, hvor Sevilla sad på alt og helt entydigt havde udpeget Victor Kristiansen og Mo Daramy som det svage forsvarspunkt. Ikke dumt set, for den kombi kunne relativt nemt spilles tynde.

FCK’erne overlevede og derefter blev der for alvor leveret en FCK-voksenindsats. Sevilla blev presset højere oppe, FCK holdt fast i kuglen og turde spille angrebene bedre.

Det var faktisk en fuldstændig lige kamp den sidste time – og det kalder trods alt på noget respekt for FCK, der med det ene point trods alt fik vist flaget i Champions League.

VANVITTIGT FARLIGE blev FCK ikke, men Victor Kristiansen kan godt ærgre sig over en tynd afslutning, og selvom Mo Daramy kun ligner en halv udgave af den Daramy, der tryllebandt Superligaen inden skiftet til Ajax, så fik han da lige lavet kampens detalje med et par fikse driblinger på det yderste af baglinje-kridtstregerne.

Lige præcis det man gerne vil se fra den hurtige kant, nemlig de overraskende offensive træk, men som endnu ikke er kommet fast på menuen efter hjemkomsten fra Amsterdam.

Det store spørgsmål er selvfølgelig, hvad en trods alt opløftende indsats i Champions League kan bruges til i Superligaen?

En del, burde man tro. I hvertfald var ilden, ledergenerne, viljen og kampgejsten tilbage for fuld udblæsning, men det nytter jo ikke kun at kunne det, når der er lækker Champions League på programmet.

Der var også takter i spillet, hvor boldomgangen havde et tempo, der var pænt, men FCK er – trods indsatsen mod Sevilla – ikke der, hvor alt bare flyder i honning.

Specielt offensivt savner FCK noget ekstraordinært, noget kvalitet, men at komme på tavlen i Champions League skal kunne bruges til noget i den hjemlige andeedam.

OM IKKE ANDET, så får Jess Thorup lidt fred, men alarmklokkerne kan hurtigt lyde igen…







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Sat til salg – så dyr er han

Nu melder Christian Eriksen ud

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Danske klubber scorer millioner på VM

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Ståle revser Skotland

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Danskerne har stor tiltro til Norge

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’