Hylder landsholdet: Hvilket svar!

Det var et dansk landshold med masser af energi og brystet skudt frem, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen.



OFELIA PLADS – der før har været midtpunkt for fodboldfester – midt i København husede klassisk musik under braget mellem Danmark og England, men det var alligevel Morten Hjulmand, der fik stortrommen til at buldre.

Er du vanvittig et hug fra i omegnen af 25 meter. Utagelig for Jordan Pickford i Englands mål – og en vital udligning for Danmark efter Harry Kanes føringsmål.

I DET HELE taget så er Morten Hjulmand både nutidens og fremtidens anker på den danske midtbane. Hele tiden involveret, spilbar, velorienteret. Go’ på kuglen – og altså med et brag af et højreben.

Ja, måske er det at tage den for langt, men han bør være en af de første på holdkortet – og ja, selvom de sikkert begge hader det, så er det ikke svært at se en god portion Thomas Gravesen i Morten Hjulmand.

KAMPEN MOD ENGLAND var også det perfekte svar fra både Kasper Hjulmand og det danske landshold efter skuffelsen mod Slovenien.

Den danske landstræner havde sat sit hold op med den rigtige energi og gameplan – og ja, så adresserede han problemerne med noget tidligere udskiftninger end mod Slovenien og var aktiv i det taktiske felt.

Ja, i det hele taget langt mere på toppen af sit game – og reagerede også hurtigt på, at Victor Kristiansen aldrig ramte topniveauet og virkede ramt efter blamagen ved Englands føringsmål.

DET KAN GODT være, at England var langt ringere end forventet, men det var også et dansk landsholds fortjeneste.

England har stjernerne – men Danmark havde holdet!

Det fede var, at der ingen frygt var for at komme frem over isen, at byde de engelske stjerner op til dans – og gå 100 procent efter sejren. Fedt at se!

De pressede englænderne til at lave fejl – og fik dem, men fik ikke slået kapital af det, men i det hele taget så viste landsholdet igen, at de rød-hvide er bedre, når modstanderne også er det.

CHRISTIAN ERIKSEN kom ikke på tavlen, men det er virkelig opløftende at se, hvordan han kommer i bedre og bedre spilleform. Han er ved at få det rigtige tempo og touch – og beviste igen, at han er instrumental for dansk succes. Han er stadig den spiller de andre kigger efter, når de har bolden. 

DET KAN GODT VÆRE, at vi stadig ikke har vundet en kamp ved dette EM, men fornemmelsen omkring det danske landsholdet er bare løftet voldsomt.

Det samme gør mulighederne for avancement fra gruppen. Nu skal Danmark formentlig bare have et enkelt point mod Serbien, men selvfølgelig skal Danmark gå efter sejren – og den mulige førsteplads i gruppen.

JA, FODBOLD kan hurtigt vende – og det er kampen mod England et perfekt eksempel på.

Så selvom kritikken måske er haglet ned over landsholdet, så leverede de selv det perfekte svar – og tak for det!





LIVE

TransferLIVE: Chokmelding om Guardiola

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Dorgu lyner! Manchester United slår City



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Michael Carrick storhylder

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Verdensstjernes søn landet i København

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Det kommer aldrig til at ske’

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Dansk landsholdsspiller imponerer

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Nærmer sig aftale

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub