Katastrofal Superliga-start: Får karaktereren 0

Vejle Boldklub har gang i en elendig sæson, og Vejle-fan Benjaimin Nielsen er da også yderst kritisk efter første halvdel af grundspillet i Superligaen.



Vejle_250x257Det lignede lidt den samme start som sidste sæson med et svært program og snævre nederlag. Men da vi så tabte 5-1 i Aarhus har det siden været skuffelse på skuffelse. Nederlaget til Viborg er absolut et af de største lavpunkter i lang tid.

Årsagen til, at det går så dårligt, er helt klart afgangen af de mange profiler, som så ikke er erstattet med ordentlig kvalitet. Sjov nok har forsvaret manglet en leder, målmanden har ikke reddet, men kostet point, og vores topscorer smuttede på transfervinduets sidste dag.

Når man sætter en negativ rekord på færrest point i første halvdel, så kan man ikke give andet end 0 bolde i karakter.

Benjamin Nielsen
Vejle Boldklub-fan

Vi har fået ny træner. Det har givet lille pil opad de sidste to kampe. Men om det bare er det sædvanlige swung, der kommer, når spillere skal imponere deres nye chef, kan vi endnu ikke konkludere og vurdere.

Sæsonens foreløbige overraskelse er lidt svær.

Hvem kan man sige, at har leveret så meget over forventning, at de har overrasket? Jeg skrev før sæsonstart, at Lundrim Hetemi ville få sit gennembrud, da han passer godt ind i den nye måde at spille på. Det har han fået, og jeg synes egentlig, han gør det godt inde på midtbanen.

Der er til gengæld mange skuffelser. Men den spiller, der har leveret klart lavere end det, jeg forventede, er Igor Vekic. Manden er slovensk landsholdsspiller og skulle være en fuldgod erstatning for Trott. Det troede vi også alle. Men modsat Trott, der reddede point, så har Vekic kostet point.

Når man sætter en negativ rekord på færrest point i første halvdel, så kan man ikke give andet end 0 bolde i karakter. Vi er godt nok ikke Superliga-historiens bedste hold, men der er grænser for, hvor lidt output man kan præstere. Det svarer jo til at aflevere en enkel sætning i en stil, der skulle være to sider lang.

Tipsbladets karakterskala er fra 0 til seks bolde, hvor seks er det bedste.

Vejle_250x257





Reagerer på kæmpe nedtur


Kæmpe navne i spil til at afløse Tomasson

Nyt transferrygte om Christian Eriksen

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

‘Den største ydmygelse i vores historie’

Brian Riemer: Det var dybt ufortjent

Gigantisk fiasko!

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

Millioner til AGF? I dialog med Yann Bisseck

– Han er den helt store positive overraskelse

Brian Holm dybt overrasket – aldrig hørt lignende

AC Horsens-spiller scorede mod Frankrig

Færdig efter pinligt nederlag

De meldes ude efter Andreas Christensen

Danmarks største rival skriver historie

Nyt mareridt? Stjerne skadet efter 30 sekunder

Straffet – Sektion 12 lukkes

Overtalte Kvistgaarden til stort skifte

Undrer sig ‘enormt meget’ over Brian Riemers valg

Spansk avis med fortræffelig melding om ‘AC’

– Så vil Eriksen i mine øjne være starter

‘Amok over ham’

Schmeichel med Froholdt-advarsel: ‘Det er vigtigt’

Kræver rekordbeløb

FC Midtjylland præsenterer millionunderskud

Medie giver alle karakter – undtagen FCK-stjerne

Ikke sket siden 2010: Eriksen ‘lidt utilpas’

Afviser to kæmpe muligheder

Dansk bomber kan lave Superliga-skifte

Helt vildt – FC København-lejesvend bedst i ligaen

Her er Simon Pytlicks nye klub

Tre debutanter: 22 nationer er nu VM-klar

Brøndby i dialog med finsk klub

FCK prøvede – Marcel Ruiz er transferklar

Pønser Thomas Frank og Tottenham på transfer?

Priske-fyring kostede 82 millioner

Klar til at købe Marcus Rashford

– Har aldrig set noget lignende før!

Vingegaard og Pogacar udvalgt til særligt løb

Tricolorii taber i Talinn

Hård tid for dansk komet: ‘Man er langt nede’

Her kan du se Silkeborg IF mod FC København

Ståle Solbakken fejrer jubilæum med sejrsrekord

Forvirring: ‘Det er faktisk ikke hele sandheden’

Godt nyt: Dansk stjerne er tilbage

Badmintonspiller stopper på landsholdet

Nedtur for Robert Skov

‘Jeg vidste, FCK var interesseret i ham’

Zidane flirter med kæmpe job

Kun 18,8 procents chance

– Du finder ikke en bedre spiller i Europa