Katastrofal Superliga-start: Får karaktereren 0

Vejle Boldklub har gang i en elendig sæson, og Vejle-fan Benjaimin Nielsen er da også yderst kritisk efter første halvdel af grundspillet i Superligaen.



Vejle_250x257Det lignede lidt den samme start som sidste sæson med et svært program og snævre nederlag. Men da vi så tabte 5-1 i Aarhus har det siden været skuffelse på skuffelse. Nederlaget til Viborg er absolut et af de største lavpunkter i lang tid.

Årsagen til, at det går så dårligt, er helt klart afgangen af de mange profiler, som så ikke er erstattet med ordentlig kvalitet. Sjov nok har forsvaret manglet en leder, målmanden har ikke reddet, men kostet point, og vores topscorer smuttede på transfervinduets sidste dag.

Når man sætter en negativ rekord på færrest point i første halvdel, så kan man ikke give andet end 0 bolde i karakter.

Benjamin Nielsen
Vejle Boldklub-fan

Vi har fået ny træner. Det har givet lille pil opad de sidste to kampe. Men om det bare er det sædvanlige swung, der kommer, når spillere skal imponere deres nye chef, kan vi endnu ikke konkludere og vurdere.

Sæsonens foreløbige overraskelse er lidt svær.

Hvem kan man sige, at har leveret så meget over forventning, at de har overrasket? Jeg skrev før sæsonstart, at Lundrim Hetemi ville få sit gennembrud, da han passer godt ind i den nye måde at spille på. Det har han fået, og jeg synes egentlig, han gør det godt inde på midtbanen.

Der er til gengæld mange skuffelser. Men den spiller, der har leveret klart lavere end det, jeg forventede, er Igor Vekic. Manden er slovensk landsholdsspiller og skulle være en fuldgod erstatning for Trott. Det troede vi også alle. Men modsat Trott, der reddede point, så har Vekic kostet point.

Når man sætter en negativ rekord på færrest point i første halvdel, så kan man ikke give andet end 0 bolde i karakter. Vi er godt nok ikke Superliga-historiens bedste hold, men der er grænser for, hvor lidt output man kan præstere. Det svarer jo til at aflevere en enkel sætning i en stil, der skulle være to sider lang.

Tipsbladets karakterskala er fra 0 til seks bolde, hvor seks er det bedste.

Vejle_250x257





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Peter Schmeichel lander stort job



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Køber snart Brøndby-angriber



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Manchester City – Brentford

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

– Det var en af de værste dage

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Liverpool – Chelsea

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!