VB-jubel: I kan kalde os nok så meget et galehus

Fanklubben-repræsentant Benjamin Nielsen jubler over, at Vejle Boldklub nu er kommet tilbage på lokale hænder.



FCN_250x257Der har længe været ugler i mosen. Men så skete det.

Vejle Boldklub er endelig solgt!

Vejle-fans har Tønder alt at takke. Fra at afsløre den tyrkiske svindler af en galning til at samle en lokalgruppe af investorer til at købe klubben og dermed opfylde den våde drøm, der har ladet vente på sig i et godt stykke tid. Blandt andet DanCake-ejer og tidligere anfører, Klaus Eskildsen, samt to sønner til den tidligere investor tyggegummikongen Holger Bagger-Sørensen.

Nu skal klubben samle trådene og det virkede også til, at Tønder har været proaktiv og skilt sig af med personer han ikke ser som en del af det nye Vejle. Sportschef og flere fra trænerstaben. Jeg tror egentlig ikke der findes nogle, som er uenige. Timingen af fyringerne bør ikke være til diskussion taget klubbens situation i betragtning. Så kan uvidende kalde os nok så meget et galehus. Man ser sjældent større opbakning til en fyring så tæt på sæsonstart.

‘Det er vejen frem’

Jeg tror den seneste omstrukturering, hvor de udenlandske trænerer og sportschefen er blevet erstattet af personer fra lokalområdet, er den nye vej frem. Vi har et hold med flere lokale talenter på holdet, end jeg kan huske, samt et akademi, der ikke har været stærkere i nyere tid. Tilskuermæssigt peaker vi også og er på det punkt en top-6 klub værdig.

Det er selvfølgelig spændende, hvor stærke vi står økonomisk med de nye investorer. Det er ikke til at vide. Men viljen til at investere i truppen kan næsten kun være højere end Zolotkos. Det er ikke fordi vi tit så ham med den store pose oppe af lommen. Især ikke den sidste tid, hvilket efter min mening er årsagen til en muligvis kommende nedrykning.

Vi må dog heller ikke glemme at takke Zolotko. Han tog Vejle Boldklub et trin op. Fra randen af konkurs og bunden af 1. division til nu at have været et Superligahold de sidste 4 ud af 5 sæsoner. Det glemmer man tit. Men mediernes portrættering af ham og hans alternative måde at drive en klub på har nok skabt et negativt billede hos de fleste.

Godt nok står vi et sted sportsligt, hvor en nedrykning synes uundgåelig. Så meget er vi heller ikke forstærket i vinterens vindue. Det er dels forventeligt, at der ikke er blevet investeret grundet ejersituationen og dels bør æggene fordeles rettelig, således klubben er gearet til 1. division. Der blev ikke brugt én øre i transfer fees grundet situationen. Bedste nyhed var, at Provstgaard langt om længe blev solgt. En kommende landsholdsspiller skal ikke fedte rundt nede i første division.

Onugkha kan da måske sparke håb i det, hvis han kan finde samme målform. Men det er ikke fordi han forventes at skulle være den store frelser. Jelle Duin er jeg positiv stemt over, nu hvor alternativerne nærmest ikke har eksisteret. Så kan han også nå at spille sig i gang. Jeg tænker ikke Onugkha har nogen fremtid i klubben, overlevelse eller ej.

Men de her transfers er fuldstændig ligegyldige sammenlignet med det salg/køb, der er sket.

En ting er sikkert, jeg skal have en citronmåne ved næste lejlighed.

Benjamin Nielsen.




Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

‘Jeg er fucking irriteret’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FC København-fans raser



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Voldsomt skænderi i FC København

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Chokpris på Victor Froholdt

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Dolberg til debat: Han tager ingen steder



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

– Jeg skammer mig ind i helvede

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Henter kæmpe Superliga-flop

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

Ikke det kønneste – men drama fik vi

Superliga-træner enormt stolt

Arsenal vinder London-derby

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

FC København misser top seks

Cooper og Tullberg overrasker begge

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

Sønderjyske – OB

Fælder dom over FCK: 27,2%

Vejle Boldklub – AGF