Der har længe været ugler i mosen. Men så skete det.
Vejle Boldklub er endelig solgt!
Vejle-fans har Tønder alt at takke. Fra at afsløre den tyrkiske svindler af en galning til at samle en lokalgruppe af investorer til at købe klubben og dermed opfylde den våde drøm, der har ladet vente på sig i et godt stykke tid. Blandt andet DanCake-ejer og tidligere anfører, Klaus Eskildsen, samt to sønner til den tidligere investor tyggegummikongen Holger Bagger-Sørensen.
Nu skal klubben samle trådene og det virkede også til, at Tønder har været proaktiv og skilt sig af med personer han ikke ser som en del af det nye Vejle. Sportschef og flere fra trænerstaben. Jeg tror egentlig ikke der findes nogle, som er uenige. Timingen af fyringerne bør ikke være til diskussion taget klubbens situation i betragtning. Så kan uvidende kalde os nok så meget et galehus. Man ser sjældent større opbakning til en fyring så tæt på sæsonstart.
‘Det er vejen frem’
Jeg tror den seneste omstrukturering, hvor de udenlandske trænerer og sportschefen er blevet erstattet af personer fra lokalområdet, er den nye vej frem. Vi har et hold med flere lokale talenter på holdet, end jeg kan huske, samt et akademi, der ikke har været stærkere i nyere tid. Tilskuermæssigt peaker vi også og er på det punkt en top-6 klub værdig.
Det er selvfølgelig spændende, hvor stærke vi står økonomisk med de nye investorer. Det er ikke til at vide. Men viljen til at investere i truppen kan næsten kun være højere end Zolotkos. Det er ikke fordi vi tit så ham med den store pose oppe af lommen. Især ikke den sidste tid, hvilket efter min mening er årsagen til en muligvis kommende nedrykning.
Vi må dog heller ikke glemme at takke Zolotko. Han tog Vejle Boldklub et trin op. Fra randen af konkurs og bunden af 1. division til nu at have været et Superligahold de sidste 4 ud af 5 sæsoner. Det glemmer man tit. Men mediernes portrættering af ham og hans alternative måde at drive en klub på har nok skabt et negativt billede hos de fleste.
Godt nok står vi et sted sportsligt, hvor en nedrykning synes uundgåelig. Så meget er vi heller ikke forstærket i vinterens vindue. Det er dels forventeligt, at der ikke er blevet investeret grundet ejersituationen og dels bør æggene fordeles rettelig, således klubben er gearet til 1. division. Der blev ikke brugt én øre i transfer fees grundet situationen. Bedste nyhed var, at Provstgaard langt om længe blev solgt. En kommende landsholdsspiller skal ikke fedte rundt nede i første division.
Onugkha kan da måske sparke håb i det, hvis han kan finde samme målform. Men det er ikke fordi han forventes at skulle være den store frelser. Jelle Duin er jeg positiv stemt over, nu hvor alternativerne nærmest ikke har eksisteret. Så kan han også nå at spille sig i gang. Jeg tænker ikke Onugkha har nogen fremtid i klubben, overlevelse eller ej.
Men de her transfers er fuldstændig ligegyldige sammenlignet med det salg/køb, der er sket.
En ting er sikkert, jeg skal have en citronmåne ved næste lejlighed.

LIVE
LIVE: Sådan starter FCK
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
Silkeborg-comeback giver håb
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
Bayern slår rekord i ny storsejr
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Tottenham under stregen
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
OPTAKT
Randers FC – FC København
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
Arsenal snublede i guldkampen
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
HELT VILDT