VB-jubel: I kan kalde os nok så meget et galehus

Fanklubben-repræsentant Benjamin Nielsen jubler over, at Vejle Boldklub nu er kommet tilbage på lokale hænder.



FCN_250x257Der har længe været ugler i mosen. Men så skete det.

Vejle Boldklub er endelig solgt!

Vejle-fans har Tønder alt at takke. Fra at afsløre den tyrkiske svindler af en galning til at samle en lokalgruppe af investorer til at købe klubben og dermed opfylde den våde drøm, der har ladet vente på sig i et godt stykke tid. Blandt andet DanCake-ejer og tidligere anfører, Klaus Eskildsen, samt to sønner til den tidligere investor tyggegummikongen Holger Bagger-Sørensen.

Nu skal klubben samle trådene og det virkede også til, at Tønder har været proaktiv og skilt sig af med personer han ikke ser som en del af det nye Vejle. Sportschef og flere fra trænerstaben. Jeg tror egentlig ikke der findes nogle, som er uenige. Timingen af fyringerne bør ikke være til diskussion taget klubbens situation i betragtning. Så kan uvidende kalde os nok så meget et galehus. Man ser sjældent større opbakning til en fyring så tæt på sæsonstart.

‘Det er vejen frem’

Jeg tror den seneste omstrukturering, hvor de udenlandske trænerer og sportschefen er blevet erstattet af personer fra lokalområdet, er den nye vej frem. Vi har et hold med flere lokale talenter på holdet, end jeg kan huske, samt et akademi, der ikke har været stærkere i nyere tid. Tilskuermæssigt peaker vi også og er på det punkt en top-6 klub værdig.

Det er selvfølgelig spændende, hvor stærke vi står økonomisk med de nye investorer. Det er ikke til at vide. Men viljen til at investere i truppen kan næsten kun være højere end Zolotkos. Det er ikke fordi vi tit så ham med den store pose oppe af lommen. Især ikke den sidste tid, hvilket efter min mening er årsagen til en muligvis kommende nedrykning.

Vi må dog heller ikke glemme at takke Zolotko. Han tog Vejle Boldklub et trin op. Fra randen af konkurs og bunden af 1. division til nu at have været et Superligahold de sidste 4 ud af 5 sæsoner. Det glemmer man tit. Men mediernes portrættering af ham og hans alternative måde at drive en klub på har nok skabt et negativt billede hos de fleste.

Godt nok står vi et sted sportsligt, hvor en nedrykning synes uundgåelig. Så meget er vi heller ikke forstærket i vinterens vindue. Det er dels forventeligt, at der ikke er blevet investeret grundet ejersituationen og dels bør æggene fordeles rettelig, således klubben er gearet til 1. division. Der blev ikke brugt én øre i transfer fees grundet situationen. Bedste nyhed var, at Provstgaard langt om længe blev solgt. En kommende landsholdsspiller skal ikke fedte rundt nede i første division.

Onugkha kan da måske sparke håb i det, hvis han kan finde samme målform. Men det er ikke fordi han forventes at skulle være den store frelser. Jelle Duin er jeg positiv stemt over, nu hvor alternativerne nærmest ikke har eksisteret. Så kan han også nå at spille sig i gang. Jeg tænker ikke Onugkha har nogen fremtid i klubben, overlevelse eller ej.

Men de her transfers er fuldstændig ligegyldige sammenlignet med det salg/køb, der er sket.

En ting er sikkert, jeg skal have en citronmåne ved næste lejlighed.

Benjamin Nielsen.






AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Barcelona – Real Madrid

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

FC København sælger Nathan Trott

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Yuito Suzuki deler gode nyheder



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Manchester City – Brentford