Der har længe været ugler i mosen. Men så skete det.
Vejle Boldklub er endelig solgt!
Vejle-fans har Tønder alt at takke. Fra at afsløre den tyrkiske svindler af en galning til at samle en lokalgruppe af investorer til at købe klubben og dermed opfylde den våde drøm, der har ladet vente på sig i et godt stykke tid. Blandt andet DanCake-ejer og tidligere anfører, Klaus Eskildsen, samt to sønner til den tidligere investor tyggegummikongen Holger Bagger-Sørensen.
Nu skal klubben samle trådene og det virkede også til, at Tønder har været proaktiv og skilt sig af med personer han ikke ser som en del af det nye Vejle. Sportschef og flere fra trænerstaben. Jeg tror egentlig ikke der findes nogle, som er uenige. Timingen af fyringerne bør ikke være til diskussion taget klubbens situation i betragtning. Så kan uvidende kalde os nok så meget et galehus. Man ser sjældent større opbakning til en fyring så tæt på sæsonstart.
‘Det er vejen frem’
Jeg tror den seneste omstrukturering, hvor de udenlandske trænerer og sportschefen er blevet erstattet af personer fra lokalområdet, er den nye vej frem. Vi har et hold med flere lokale talenter på holdet, end jeg kan huske, samt et akademi, der ikke har været stærkere i nyere tid. Tilskuermæssigt peaker vi også og er på det punkt en top-6 klub værdig.
Det er selvfølgelig spændende, hvor stærke vi står økonomisk med de nye investorer. Det er ikke til at vide. Men viljen til at investere i truppen kan næsten kun være højere end Zolotkos. Det er ikke fordi vi tit så ham med den store pose oppe af lommen. Især ikke den sidste tid, hvilket efter min mening er årsagen til en muligvis kommende nedrykning.
Vi må dog heller ikke glemme at takke Zolotko. Han tog Vejle Boldklub et trin op. Fra randen af konkurs og bunden af 1. division til nu at have været et Superligahold de sidste 4 ud af 5 sæsoner. Det glemmer man tit. Men mediernes portrættering af ham og hans alternative måde at drive en klub på har nok skabt et negativt billede hos de fleste.
Godt nok står vi et sted sportsligt, hvor en nedrykning synes uundgåelig. Så meget er vi heller ikke forstærket i vinterens vindue. Det er dels forventeligt, at der ikke er blevet investeret grundet ejersituationen og dels bør æggene fordeles rettelig, således klubben er gearet til 1. division. Der blev ikke brugt én øre i transfer fees grundet situationen. Bedste nyhed var, at Provstgaard langt om længe blev solgt. En kommende landsholdsspiller skal ikke fedte rundt nede i første division.
Onugkha kan da måske sparke håb i det, hvis han kan finde samme målform. Men det er ikke fordi han forventes at skulle være den store frelser. Jelle Duin er jeg positiv stemt over, nu hvor alternativerne nærmest ikke har eksisteret. Så kan han også nå at spille sig i gang. Jeg tænker ikke Onugkha har nogen fremtid i klubben, overlevelse eller ej.
Men de her transfers er fuldstændig ligegyldige sammenlignet med det salg/køb, der er sket.
En ting er sikkert, jeg skal have en citronmåne ved næste lejlighed.

LIVE
LIVE: Fremtiden på plads – skal ikke til Danmark
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Supercomputer spår FCM-nedtur
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Farzam: En gave for FC København
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen