Der har længe været ugler i mosen. Men så skete det.
Vejle Boldklub er endelig solgt!
Vejle-fans har Tønder alt at takke. Fra at afsløre den tyrkiske svindler af en galning til at samle en lokalgruppe af investorer til at købe klubben og dermed opfylde den våde drøm, der har ladet vente på sig i et godt stykke tid. Blandt andet DanCake-ejer og tidligere anfører, Klaus Eskildsen, samt to sønner til den tidligere investor tyggegummikongen Holger Bagger-Sørensen.
Nu skal klubben samle trådene og det virkede også til, at Tønder har været proaktiv og skilt sig af med personer han ikke ser som en del af det nye Vejle. Sportschef og flere fra trænerstaben. Jeg tror egentlig ikke der findes nogle, som er uenige. Timingen af fyringerne bør ikke være til diskussion taget klubbens situation i betragtning. Så kan uvidende kalde os nok så meget et galehus. Man ser sjældent større opbakning til en fyring så tæt på sæsonstart.
‘Det er vejen frem’
Jeg tror den seneste omstrukturering, hvor de udenlandske trænerer og sportschefen er blevet erstattet af personer fra lokalområdet, er den nye vej frem. Vi har et hold med flere lokale talenter på holdet, end jeg kan huske, samt et akademi, der ikke har været stærkere i nyere tid. Tilskuermæssigt peaker vi også og er på det punkt en top-6 klub værdig.
Det er selvfølgelig spændende, hvor stærke vi står økonomisk med de nye investorer. Det er ikke til at vide. Men viljen til at investere i truppen kan næsten kun være højere end Zolotkos. Det er ikke fordi vi tit så ham med den store pose oppe af lommen. Især ikke den sidste tid, hvilket efter min mening er årsagen til en muligvis kommende nedrykning.
Vi må dog heller ikke glemme at takke Zolotko. Han tog Vejle Boldklub et trin op. Fra randen af konkurs og bunden af 1. division til nu at have været et Superligahold de sidste 4 ud af 5 sæsoner. Det glemmer man tit. Men mediernes portrættering af ham og hans alternative måde at drive en klub på har nok skabt et negativt billede hos de fleste.
Godt nok står vi et sted sportsligt, hvor en nedrykning synes uundgåelig. Så meget er vi heller ikke forstærket i vinterens vindue. Det er dels forventeligt, at der ikke er blevet investeret grundet ejersituationen og dels bør æggene fordeles rettelig, således klubben er gearet til 1. division. Der blev ikke brugt én øre i transfer fees grundet situationen. Bedste nyhed var, at Provstgaard langt om længe blev solgt. En kommende landsholdsspiller skal ikke fedte rundt nede i første division.
Onugkha kan da måske sparke håb i det, hvis han kan finde samme målform. Men det er ikke fordi han forventes at skulle være den store frelser. Jelle Duin er jeg positiv stemt over, nu hvor alternativerne nærmest ikke har eksisteret. Så kan han også nå at spille sig i gang. Jeg tænker ikke Onugkha har nogen fremtid i klubben, overlevelse eller ej.
Men de her transfers er fuldstændig ligegyldige sammenlignet med det salg/køb, der er sket.
En ting er sikkert, jeg skal have en citronmåne ved næste lejlighed.

LIVE
LIVE: Legende tror, Manchester City vinder
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Fyrer landstræner to måneder før VM
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
Det er aldrig sket før
Her spiller Lasse Schöne i dag
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
Fik blackout på Brøndby Stadion
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
OPTAKT
OB – Randers FC
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
Fifa kritiserer transportpriser under
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
INTERVIEW