C/N: Fem handler der bør ske i vintertransfervinduet. Del 1

Her er fem blandede landhandler til vinter. De sker måske ikke, men det burde de gøre. Dette er starten på en nye serie frem til transfervinduet lukker igen. Der kommer fem nye handler en gang om ugen.



Kenneth Zohore fra Fiorentinas 5. hold til OB

OB har brug for en stor og stærk angriber. Kenneth Zohore har brug for en klub, der har bare en anelse tro på ham. Derfor er det egentlig et godt match, selvom OB er lidt en kirkegård for pæne profiler. Bare spørg Dusan Djuric eller Marcus Pedersen. Tvivlsomt, at OB kan købe ham fri, men det er livsnødvendigt, at de finder en angriber, hvis klubben ikke skal ligne AGF ENDNU mere.

Dame N’Doye fra Lokomotiv Moskva til Newcastle

Newcastle burde fortsætte den lange tradition med at finde en stor (sort) angriber, der kan finde 5-7-9 scoringer for dem i foråret. Her er N’Doye idel, hvis han skal nå en af de store ligaer inden, han fylder 30 år, så er det nu.

Marco Reus fra Dortmund til Bayern München

Ja, de rige bliver rigere. Noget tyder på, at Reus bliver den næste store Dortmund-spiller, der forlader Westfalenstadion. Optimalt sker det først i sommerpausen 15, men efterspørgsel på en angivelig købsklausul, der er til at betale, vil tiltrække mange bejlere. Herunder Chelsea og Arsenal. Men hvis Mathias Sammer og resten af Säbener Strasse atter engang skal vise større snilde end de fleste klubber, så sker købet allerede til vinter, hvor Reus så først skifter til sommer. Det giver også Bayern München en legitim årsag til at skille sig af med Franck Ribery.

Andreas Blomqvist fra Mjällby til Brøndby IF

Man skal ikke have fulgt Brøndby særlig meget for at opdage, at der er en vis antipati med den tunge Martin Ørnskov på 6’er-positionen. Det vrimler dog ikke med gode 6’ere. Malmö FF har ovenpå Champions League-deltagelsen iværksat en støvsugning af det svenske marked, blandt andet skifter Oscar Lewicki og Erik Andersson til klubben. Mjällbys Andreas Blomqvist skifter med stor sandsynlighed klub, og selvom det er hold som Esbjerg og FC Nordsjælland, der er sat i forbindelse med den svenske landsholdsspiller, så burde det faktisk være Brøndby, der skulle hente den svenske midtbanespiller. Der er nemlig ikke mange gode tilbage i Sverige.

Gilberto Marcena fra Kina til FC Nordsjælland

De har egentlig altid været interesseret i ham, Gilberto Marcena. Helt tilbage fra Holbæk-tiden. Men nu er timingen der. Men det er lidt buyer beware. Ingen kender den nøjagtige stand på Gilberto Marcena. Og FC Nordsjælland har ikke udpræget held med at hente for gamle angribere. Fx. Sibusiso Zuma, Jose Junior og Morten Nordstrand. Men selvom, der kommer en islænding Gudjon Baldvinsson, så kan fristelsen være for stor. Gammel kærlighed ruster ikke.



Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Derfor har Lerager takket nej til FC København

– Den her sidder dybt i sjælen

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

– En humørdræber

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM