Kenneth Zohore fra Fiorentinas 5. hold til OB
OB har brug for en stor og stærk angriber. Kenneth Zohore har brug for en klub, der har bare en anelse tro på ham. Derfor er det egentlig et godt match, selvom OB er lidt en kirkegård for pæne profiler. Bare spørg Dusan Djuric eller Marcus Pedersen. Tvivlsomt, at OB kan købe ham fri, men det er livsnødvendigt, at de finder en angriber, hvis klubben ikke skal ligne AGF ENDNU mere.
Dame N’Doye fra Lokomotiv Moskva til Newcastle
Newcastle burde fortsætte den lange tradition med at finde en stor (sort) angriber, der kan finde 5-7-9 scoringer for dem i foråret. Her er N’Doye idel, hvis han skal nå en af de store ligaer inden, han fylder 30 år, så er det nu.
Marco Reus fra Dortmund til Bayern München
Ja, de rige bliver rigere. Noget tyder på, at Reus bliver den næste store Dortmund-spiller, der forlader Westfalenstadion. Optimalt sker det først i sommerpausen 15, men efterspørgsel på en angivelig købsklausul, der er til at betale, vil tiltrække mange bejlere. Herunder Chelsea og Arsenal. Men hvis Mathias Sammer og resten af Säbener Strasse atter engang skal vise større snilde end de fleste klubber, så sker købet allerede til vinter, hvor Reus så først skifter til sommer. Det giver også Bayern München en legitim årsag til at skille sig af med Franck Ribery.
Andreas Blomqvist fra Mjällby til Brøndby IF
Man skal ikke have fulgt Brøndby særlig meget for at opdage, at der er en vis antipati med den tunge Martin Ørnskov på 6’er-positionen. Det vrimler dog ikke med gode 6’ere. Malmö FF har ovenpå Champions League-deltagelsen iværksat en støvsugning af det svenske marked, blandt andet skifter Oscar Lewicki og Erik Andersson til klubben. Mjällbys Andreas Blomqvist skifter med stor sandsynlighed klub, og selvom det er hold som Esbjerg og FC Nordsjælland, der er sat i forbindelse med den svenske landsholdsspiller, så burde det faktisk være Brøndby, der skulle hente den svenske midtbanespiller. Der er nemlig ikke mange gode tilbage i Sverige.
Gilberto Marcena fra Kina til FC Nordsjælland
De har egentlig altid været interesseret i ham, Gilberto Marcena. Helt tilbage fra Holbæk-tiden. Men nu er timingen der. Men det er lidt buyer beware. Ingen kender den nøjagtige stand på Gilberto Marcena. Og FC Nordsjælland har ikke udpræget held med at hente for gamle angribere. Fx. Sibusiso Zuma, Jose Junior og Morten Nordstrand. Men selvom, der kommer en islænding Gudjon Baldvinsson, så kan fristelsen være for stor. Gammel kærlighed ruster ikke.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand
OPTAKT
Australien – Egypten
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
