Brøndbys angrebskabale: Smid Ohi på bænken!

Med ankomsten af Filip Bundgaard bør udsigten til fast spilletid se meget sort ud for anfører Ohi Omoijuanfo, mener Tipsbladets klummeskribent David Boysen.



Goddag i Brøndbys startopstilling, Filip Bundgaard. Goddag til en fast plads på bænken, Ohi Omoijuanfo.

231558

Sådan ser jeg – David Boysen – rollefordelingen i Brøndbys angrebshierarki i foråret. Med en fronttrio bestående af Kvistgaarden, Vallys og altså Bundgaard. Og en fast plads på bænken for den norske centerforward, Ohi Omoijuanfo.

Med et prisskilt på over tyve millioner kroner er Filip Bundgaard ikke hentet til at sidde på bænken. Og det skal han heller ikke bruge sin tid på! Han skal med fra start, og han skal have laang snor.

Hvis man som ham bliver hentet fem minutter i transferlukketid, så er man vigtig at få ind, fordi køber – i dette tilfælde Brøndby – næppe har fået rabat. Så Brøndby har villet lykkes med denne handel, og det gjorde de. Det var så mange penge for Randers, at de satser på overlevelse uden deres bedste spiller.

I min verden er der ikke plads til Ohi Omoijuanfo i Brøndby lige nu – i hvert fald ikke fra start.

Cheftræner Jesper Sørensen skal træffe noget vigtige valg og store beslutninger: Hvem skal spille, og hvem skal ikke? Hvem skal han skuffe, og hvem skal han samle op igen bagefter?

Men det er enhver træners drøm at stå med det luksusproblem. Kvistgaarden, Vallys, Ohi og Bundgaard kan ikke alle fire spille fra start. Og så er der også lige en formstærk Suzuki og en komet i Schwartau, der banker på.

Men en offensiv med Vallys til venstre, Bundgaard til højre og Kvistgaarden på toppen er skræmmende stærk, og med to indadgående kantspillere vil der heller ikke være den store pointe i spille Ohi fra start, da han fungerer bedst med kantspillere, der går til mållinjen og slår indlæg.

Kommer trioen Vallys, Bundgaard og Kvistgaarden til at fungere, så vil det tempomæssigt kunne bringe Zorniger-minder frem, og Sydsiden vil få en fest, som jeg tror er værd at satse på.

Dybdeløb, presspil og små pasninger fra øverste hylde i Superligaen.

Og jeg tror, Brøndby skal have noget ekstra, når slutspillet kommer bragende, fordi trup for trup kan de simpelthen ikke hamle op med i hvert fald FCK, men måske ej heller FCM,

Jeg synes, at Brøndby skal blæse til angreb i foråret. Og det gør de med tre dynamiske spillere på toppen og med Ohi og Suzuki på bænken.

Ohi fylder meget uden for banen, men virker til at være en fornuftig fyr, der vil opføre sig derefter.

Mit – som en, der ofte er blevet vraget – råd til Jesper Sørensen er følgende: Fortæl ham, at du starter sådan her i foråret i god tid, så alt forbliver roligt, og alle kan forberede sig på de roller, de er tiltænkt.

231558

Sådan vinder Brøndby flest kampe i foråret.





Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken




LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Braithwaite del af stor transferplan

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Atletico Madrid – Arsenal

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

PSG – Bayern München

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Afvist – Brøndby undrer sig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Bo Svensson svært utilfreds