Premier League-podcast: Intet nyt er dårligt nyt for West Ham

De Falske 9’ere er klar med denne uges podcast, hvor sjette spillerunde af Premier League får en tur med tættekammen.



Når en pokal-sejr på hjemmebane foran 40.000 tilskuere kommer til at handle om et halvtomt stadion og en bænkevarmers vrede forældre, som ved en fejl bliver placeret blandt udeholdets tilhængere, så er man fanget i en god gammeldaws negativ spiral.

Og det er lige præcis sådan en, Slaven Bilic’s tropper fra West Ham befinder sig i. Og den onde cirkel fik i weekenden endnu en optegning med passeren i form af et solidt nederlag til Southampton.

Hvad gør man nu, hvis man er West Ham? Altså ud over at opdatere sit kort over stadions i Championship, som det mest populære forslag på melodramatisk vis var på et fanforum efter kampen.

Det kigger vi blandt meget andet nærmere på i det nyeste afsnit af De Falske 9’ere, hvor vi naturligvis også slår et smut forbi Manchester United og Arsenal, hvor de to gamle perlevenner José Mourinho og Arsene Wenger havde anderledes optur i den mod henholdsvis de forsvarende mestre og de sædvanlige party poopers fra Chelsea.

Endelig zoomer vi ind på Sunderlands tiltagende problemer i bunden af rækken, Tony Pulis’ 1.000-kamps jubilæum og diverse fodboldspilleres (og podcasteres) mere eller mindre heldige ageren på de sociale medier.

Alt dette og meget mere i denne uges afsnit, som du finder LIGE HER.

De Falske 9’ere leverer ugentlig podcast fra og om Premier League – perfekt for dig, der har fra mini til massiv interesse for engelsk fodbold. Find den lige her på tipsbladet.dk, iTunes eller din faste podcastudbyder.





VM-LIVE: Sender tak til ‘den danske spion’




LIVE

TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

AGF køber ham

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Vil hente tysk landsholdsstjerne

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby melder duo færdig og teaser

Roser Superliga-klub: Godt set! 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Irak – Norge

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Japan overrasker mod Holland

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Jagter tidligere FCK-stjerne

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!

Belgien – Egypten

Spanien – Kap Verde



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Spottet i København