– Det er altid dejligt, når Lyngby taber

FANKLUBBEN: FC Nordsjælland-fan Kasper Henriksen er rigtig glad efter sejren over Silkeborg IF. Og så angriber han rivalen Lyngby Boldklub, som han kalder for “smølfeland”. Her giver vi mikrofonen til Kasper Henriksen.



TBF_Primary_FCN_250x257Jeg ved ikke, om Johannes Hoff Thorup har læst min sidste klumme, hvor jeg skriver, at det er tid til at sætte Marcus Ingvartsen på bænken og prøve med nogle nye kræfter. For det lykkedes da med kæmpe succes!

I en ny rolle til Mads Kristian Hansen som 10’er gav det nogle nye dimensioner til angrebsspillet, som har været lidt låst over en længere periode.

Jeg synes at vi lignede “os selv” igen, og vi kunne sagtens havde lavet to-tre mål mere i sejren over Silkeborg mandag, hvis vi havde været lidt skarpere i afslutningsfasen.

Men det var skønt med tre point på kontoen, og så håber jeg, at Johannes Hoff Thorup giver genvalg til næste kamp, hvor vi skal til Hvidovre.

Og apropos Hvidovre, så er det for mig rundens største oplevelse!

Hold op hvor er det ringe, og jeg ser Lyngby som en kæmpe kandidat til at tage hjem til 1. division – sammen med Hvidovre.

Kasper Henriksen
FC Nordsjælland-fan

Det er altid dejligt, når Lyngby taber, men alt det, der sker i smølfeland i øjeblikket er næsten useriøst.

Først inviterer de alle nordmænd til gratis fodbold, dagen efter fyrer de Magne Hoseth, og så blev opslaget slettet på de sociale medier.

Hvor mange nordmænd endte med at stå med lang næste i søndags? Jeg ved det ikke, men der var rigtig mange fra Lyngby med lang næse, efter Hvidovre flot fik vendt 0-2 til en 4-2.

Selv om Lyngby fik verdens tyndeste straffespark og gik til pausen med en 2-0 føring, er det mig en gåde, at man kan lukke fire mål ind i 2. halvleg.

Men på trods af at det har været et kæmpe cirkus i “FÅRKING” Lyngby Boldklub, så må jeg bare lykønske dem med tilgangen af David Nielsen.

Jeg er personligt stor fan af David, som jeg synes er meget undervurderet som træner, og som er fremragende til at bringe motivation og energi. Jeg tror faktisk, at det her bliver redningen for Lyngby i Superligaen.

Så må vi se hvem der træder til efter sæsonen – måske de kan låne af vores, som de plejer…  

Skriv til Kasper Henriksen på [email protected].

Tipsbladet har været i kontakt med Fanklubbens Lyngby-mand for at høre, om han vil svare, men Rasmus Bille Dam holder sig til følgende svar:

– At gå ind i en diskussion om hvilke opslag, Lyngbys SoMe team laver på sociale medier, er for ligegyldigt og plat for mig.

TBF_Primary_FCN_250x257





Døren vil altid være åben for Andreas Christensen


Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Her er AGF’s transferplaner

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Brøndby takker nej til to spillere

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Dansker færdig i Ajax?

Medier i svime: Den bedste!

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Brøndby bekræfter salg

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

‘En af sæsonens bedste transfers’

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Manchester United rasende

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Bliver det Andreas Christensens næste klub?