– Det er altid dejligt, når Lyngby taber

FANKLUBBEN: FC Nordsjælland-fan Kasper Henriksen er rigtig glad efter sejren over Silkeborg IF. Og så angriber han rivalen Lyngby Boldklub, som han kalder for “smølfeland”. Her giver vi mikrofonen til Kasper Henriksen.



TBF_Primary_FCN_250x257Jeg ved ikke, om Johannes Hoff Thorup har læst min sidste klumme, hvor jeg skriver, at det er tid til at sætte Marcus Ingvartsen på bænken og prøve med nogle nye kræfter. For det lykkedes da med kæmpe succes!

I en ny rolle til Mads Kristian Hansen som 10’er gav det nogle nye dimensioner til angrebsspillet, som har været lidt låst over en længere periode.

Jeg synes at vi lignede “os selv” igen, og vi kunne sagtens havde lavet to-tre mål mere i sejren over Silkeborg mandag, hvis vi havde været lidt skarpere i afslutningsfasen.

Men det var skønt med tre point på kontoen, og så håber jeg, at Johannes Hoff Thorup giver genvalg til næste kamp, hvor vi skal til Hvidovre.

Og apropos Hvidovre, så er det for mig rundens største oplevelse!

Hold op hvor er det ringe, og jeg ser Lyngby som en kæmpe kandidat til at tage hjem til 1. division – sammen med Hvidovre.

Kasper Henriksen
FC Nordsjælland-fan

Det er altid dejligt, når Lyngby taber, men alt det, der sker i smølfeland i øjeblikket er næsten useriøst.

Først inviterer de alle nordmænd til gratis fodbold, dagen efter fyrer de Magne Hoseth, og så blev opslaget slettet på de sociale medier.

Hvor mange nordmænd endte med at stå med lang næste i søndags? Jeg ved det ikke, men der var rigtig mange fra Lyngby med lang næse, efter Hvidovre flot fik vendt 0-2 til en 4-2.

Selv om Lyngby fik verdens tyndeste straffespark og gik til pausen med en 2-0 føring, er det mig en gåde, at man kan lukke fire mål ind i 2. halvleg.

Men på trods af at det har været et kæmpe cirkus i “FÅRKING” Lyngby Boldklub, så må jeg bare lykønske dem med tilgangen af David Nielsen.

Jeg er personligt stor fan af David, som jeg synes er meget undervurderet som træner, og som er fremragende til at bringe motivation og energi. Jeg tror faktisk, at det her bliver redningen for Lyngby i Superligaen.

Så må vi se hvem der træder til efter sæsonen – måske de kan låne af vores, som de plejer…  

Skriv til Kasper Henriksen på [email protected].

Tipsbladet har været i kontakt med Fanklubbens Lyngby-mand for at høre, om han vil svare, men Rasmus Bille Dam holder sig til følgende svar:

– At gå ind i en diskussion om hvilke opslag, Lyngbys SoMe team laver på sociale medier, er for ligegyldigt og plat for mig.

TBF_Primary_FCN_250x257





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Utroligt: Brøndby må glæde sig

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Her er Danmarks Nations League-pulje!

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Nations League: Her er Danmarks dødspulje



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Godt nyt – nu er han landet i København

Derfor var Moukoko vraget

Snestorm kan udfordre OB

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

United-ejer giver offentlig undskyldning



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

‘Kontraktchok’ i Manchester United

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Randers FC – Vejle Boldklub

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Sean Dyche fyret

Hård dom over Franks fremtid

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afviser Anderlecht

Thomas Tuchel laver ny aftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

James Milner tangerer vild Premier League-rekord