– Det er altid dejligt, når Lyngby taber

FANKLUBBEN: FC Nordsjælland-fan Kasper Henriksen er rigtig glad efter sejren over Silkeborg IF. Og så angriber han rivalen Lyngby Boldklub, som han kalder for “smølfeland”. Her giver vi mikrofonen til Kasper Henriksen.



TBF_Primary_FCN_250x257Jeg ved ikke, om Johannes Hoff Thorup har læst min sidste klumme, hvor jeg skriver, at det er tid til at sætte Marcus Ingvartsen på bænken og prøve med nogle nye kræfter. For det lykkedes da med kæmpe succes!

I en ny rolle til Mads Kristian Hansen som 10’er gav det nogle nye dimensioner til angrebsspillet, som har været lidt låst over en længere periode.

Jeg synes at vi lignede “os selv” igen, og vi kunne sagtens havde lavet to-tre mål mere i sejren over Silkeborg mandag, hvis vi havde været lidt skarpere i afslutningsfasen.

Men det var skønt med tre point på kontoen, og så håber jeg, at Johannes Hoff Thorup giver genvalg til næste kamp, hvor vi skal til Hvidovre.

Og apropos Hvidovre, så er det for mig rundens største oplevelse!

Hold op hvor er det ringe, og jeg ser Lyngby som en kæmpe kandidat til at tage hjem til 1. division – sammen med Hvidovre.

Kasper Henriksen
FC Nordsjælland-fan

Det er altid dejligt, når Lyngby taber, men alt det, der sker i smølfeland i øjeblikket er næsten useriøst.

Først inviterer de alle nordmænd til gratis fodbold, dagen efter fyrer de Magne Hoseth, og så blev opslaget slettet på de sociale medier.

Hvor mange nordmænd endte med at stå med lang næste i søndags? Jeg ved det ikke, men der var rigtig mange fra Lyngby med lang næse, efter Hvidovre flot fik vendt 0-2 til en 4-2.

Selv om Lyngby fik verdens tyndeste straffespark og gik til pausen med en 2-0 føring, er det mig en gåde, at man kan lukke fire mål ind i 2. halvleg.

Men på trods af at det har været et kæmpe cirkus i “FÅRKING” Lyngby Boldklub, så må jeg bare lykønske dem med tilgangen af David Nielsen.

Jeg er personligt stor fan af David, som jeg synes er meget undervurderet som træner, og som er fremragende til at bringe motivation og energi. Jeg tror faktisk, at det her bliver redningen for Lyngby i Superligaen.

Så må vi se hvem der træder til efter sæsonen – måske de kan låne af vores, som de plejer…  

Skriv til Kasper Henriksen på [email protected].

Tipsbladet har været i kontakt med Fanklubbens Lyngby-mand for at høre, om han vil svare, men Rasmus Bille Dam holder sig til følgende svar:

– At gå ind i en diskussion om hvilke opslag, Lyngbys SoMe team laver på sociale medier, er for ligegyldigt og plat for mig.

TBF_Primary_FCN_250x257







LIVE

LIVE: Hollandsk raseri mod AaB-ejere

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

FC Midtjylland – AGF

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Den største genistreg i Superligaen?

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Ny storklub jagter Roony Bardghji



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Er det Dolbergs vilde millionløn?

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

‘Så brænder hele København ned’

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Vejle Boldklub – FC København

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Nedtur for Højlund og Napoli

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Få mål i Herning

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC