– Det virker som en svinestreg af Mads Bech

For første gang siden sit næsten-skifte til AGF skal Mads Bech Sørensen gæste Ceres Park i Aarhus. Han skal nok ikke forvente en varm velkomst søndag. AGF-fan Rasmus Thomsen skriver her om sommerens spegede transfersaga og det faktum, at FCM søndag kommer på besøg.



TBF_Primary_AGF_250x257I sommer solgte AGF to store forsvarsprofiler. Først Yann Bisseck til Inter og senere Thomas "TK" Kristensen til Udinese sidst i transfervinduet. Salget af "TK" var bl.a. afhængigt af om AGF kunne finde en kvalificeret erstatning.

Salgene efterlod AGF med ét stort hul i det sædvanlige tremandsforsvar, hvor Frederik Tingager og Tobias Mølgaard sidder tungt på de to øvrige pladser (hvis de er skadesfrie).

Han valgte pengene i FC Midtjylland. Og fred være med det. Det er sket før og vil sikkert ske igen.

Rasmus Thomsen
AGF-fan

Efter de to store salg til Serie A manglede AGF altså en spiller til den venstre forsvarsside. Ligesom forgængerne Bisseck og "TK" måtte erstatningen gerne være af høj kvalitet, og i slutningen af sommerens transfervindue begyndte rygterne om Mads Bech Sørensen så.

Venstrebenet, erfaring fra Premier League, østjyde, god fysik og god alder. Nærmest en spiller, som Stig Inge Bjørneby ikke kunne skræddersy bedre til pladsen.

Rygterne tog til, og pludselig virkede det kun som et spørgsmål om tid, førend underskriften blev officiel mellem Mads Bech og AGF.

Men i stedet for at tage til Aarhus og underskrive kontrakten med AGF, så kom Mads Bech til Aarhus blot for at fortælle, at han i stedet ville skrive under med FC Midtjylland.

Det virkede som en svinestreg og virker i øvrigt stadig som en lille svinestreg udført af Bech og baglandet.

Men Mads Bech blev aldrig AGF-spiller, og derfor har han ikke fyldt noget for mig siden, og det virker heller ikke til, at Mads Bech ellers er en spiller, der fylder i AGF-kredse.

Han valgte pengene i FC Midtjylland. Og fred være med det. Det er sket før og vil sikkert ske igen.

På søndag kommer Mads Bech og resten af FC Midtjylland-holdet så til Aarhus, når der skal kæmpes om pladserne i top seks.

FC Midtjylland mangler dog stadig bl.a. historie og klasse, førend opgørene for alvor bliver store for mig.

Jeg vil rigtig gerne have, at AGF vinder over FC Midtjylland, men klubber som Brøndby, AaB, FC København, OB, Vejle og Viborg ser jeg som større rivaler for AGF end FC Midtjylland.

Skriv til Rasmus Thomsen på [email protected]

TBF_Primary_AGF_250x257







LIVE

VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Blæst bagover af 18-årig

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Spanien – Kap Verde



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby melder duo færdig og teaser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Iran – New Zealand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Raser over VM-tiltag

Stolt over dansk transfer

Jagter tidligere FCK-stjerne

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han tager hjem fra VM

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Tyskland – Curacao

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Spottet i København

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

De vil have Victor Nelsson

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’