– Det virker som en svinestreg af Mads Bech

For første gang siden sit næsten-skifte til AGF skal Mads Bech Sørensen gæste Ceres Park i Aarhus. Han skal nok ikke forvente en varm velkomst søndag. AGF-fan Rasmus Thomsen skriver her om sommerens spegede transfersaga og det faktum, at FCM søndag kommer på besøg.



TBF_Primary_AGF_250x257I sommer solgte AGF to store forsvarsprofiler. Først Yann Bisseck til Inter og senere Thomas "TK" Kristensen til Udinese sidst i transfervinduet. Salget af "TK" var bl.a. afhængigt af om AGF kunne finde en kvalificeret erstatning.

Salgene efterlod AGF med ét stort hul i det sædvanlige tremandsforsvar, hvor Frederik Tingager og Tobias Mølgaard sidder tungt på de to øvrige pladser (hvis de er skadesfrie).

Han valgte pengene i FC Midtjylland. Og fred være med det. Det er sket før og vil sikkert ske igen.

Rasmus Thomsen
AGF-fan

Efter de to store salg til Serie A manglede AGF altså en spiller til den venstre forsvarsside. Ligesom forgængerne Bisseck og "TK" måtte erstatningen gerne være af høj kvalitet, og i slutningen af sommerens transfervindue begyndte rygterne om Mads Bech Sørensen så.

Venstrebenet, erfaring fra Premier League, østjyde, god fysik og god alder. Nærmest en spiller, som Stig Inge Bjørneby ikke kunne skræddersy bedre til pladsen.

Rygterne tog til, og pludselig virkede det kun som et spørgsmål om tid, førend underskriften blev officiel mellem Mads Bech og AGF.

Men i stedet for at tage til Aarhus og underskrive kontrakten med AGF, så kom Mads Bech til Aarhus blot for at fortælle, at han i stedet ville skrive under med FC Midtjylland.

Det virkede som en svinestreg og virker i øvrigt stadig som en lille svinestreg udført af Bech og baglandet.

Men Mads Bech blev aldrig AGF-spiller, og derfor har han ikke fyldt noget for mig siden, og det virker heller ikke til, at Mads Bech ellers er en spiller, der fylder i AGF-kredse.

Han valgte pengene i FC Midtjylland. Og fred være med det. Det er sket før og vil sikkert ske igen.

På søndag kommer Mads Bech og resten af FC Midtjylland-holdet så til Aarhus, når der skal kæmpes om pladserne i top seks.

FC Midtjylland mangler dog stadig bl.a. historie og klasse, førend opgørene for alvor bliver store for mig.

Jeg vil rigtig gerne have, at AGF vinder over FC Midtjylland, men klubber som Brøndby, AaB, FC København, OB, Vejle og Viborg ser jeg som større rivaler for AGF end FC Midtjylland.

Skriv til Rasmus Thomsen på [email protected]

TBF_Primary_AGF_250x257







LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er FCK’s modstander i Conference League

Her er AGF’s Champions League-modstander

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Raser over Messi-situation: Skandaløst!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Brøndby henter keeper – her er planen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Denne klub drømmer om Højbjerg

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Meget hård tilskuerstraf til FCK

De lurer på Kjærgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

England – Kroatien

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Klar transfermelding

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Portugal – DR Congo