Jeg husker ikke at have set det før

Fanklubben giver mikrofonen til OB-fan Morten Bech Højgaard, der kommenterer situationen omkring OB, der i dette forår ikke har en fast anfører.



TBF_Primary_OB_250x257Jeg tror, der var mange, der undrede sig, da Søren Krogh præsenterede den nye anfører(-gruppe) i OB bestående af Martin Hansen, Filip Helander, Tom Trybull og Bashkim Kadrii, mig selv inklusiv.

Martin Hansen er langtidsskadet og derudover i mine øjne langt fra spilletid, og de tre sidste har kontrakter, der løber ud til sommer.

Jeg vil tro, at det skal ses i det lys, at OB’s målsætning er overlevelse, og fremtiden går kun til slutningen af maj. Derudover er det kommet frem, at man tror på, at Kadrii og Trybull forlænger, samt at Trybull uddanner sig til træner og hjælper til på U-17.

Ricard Møller-Nielsen sagde engang ”En fodboldspiller dur ikke, hvis han ikke kan løbe Fyn rundt uden at trække vejret.”, det har vi i Trybull.

I Kadrii har vi en nutidig legende i OB. Helander en styrmand i forsvaret, som gør dem omkring sig bedre. Så min undren går p.t. mest på Martin Hansen.

At anførerbindet så går på omgang, mener jeg ikke have set før i klub-regi, så det er da en anderledes måde at gøre tingene på, men umiddelbart er det ikke noget, det bekymrer.

Jeg håber dog, at de blæser os alle sammen bagover i foråret og ligger sig lige en placering over ”vores 8. plads”, slår AGF i Europa Playoff, så de kan tage turen i Europa næste år.

Morten Bech Højgaard
OB-fan og civilingeniør

Kroghs start var jo præget af brandslukning i de sidste kampe i efteråret, så det er først nu vi skal se, hvad han kan. Jeg har fulgt lidt med i træningskampene, og der er en opadgående kurve i formen.

Med overlevelse som målsætning virker det naturligt af få stivet defensiven af, så vi får vunder flere 1-0 kampe, som vi kalder ”nær-erotiske oplevelser”. Så jeg tror på Krogh (det bliver jeg nødt til), og at vi nok skal klare den, men jeg tror ikke, det bliver kønt!

OB’s målsætning i foråret er som sagt overlevelse, og det er jo det, de så skal måles ud fra. Så selvom jeg er skuffet over, at de ligger, hvor de gør, så må succes måles ud fra overlevelse eller ej. Jeg tror da også på succes på den parameter i foråret.

Jeg håber dog, at de blæser os alle sammen bagover i foråret og ligger sig lige en placering over ”vores 8. plads”, slår AGF i Europa Playoff, så de kan tage turen i Europa næste år.

Vi skal jo huske at dyrke den lyse side.

Skriv til Morten Bech Højgaard på [email protected].

TBF_Primary_OB_250x257



Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Bekræfter millionbud på dansker

De vil hente Andreas Maxsø

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Køber sig ind i dansk klub

Lothar Matthaüs storroser dansker

Brøndbys store karantænemareridt

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

– Det er fuldkommen meningsløst

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Thomas Frank afviser at tale om det

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

– Vi tror på et godt resultat

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

Bayern München sejrer over Sporting CP

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Tænker ikke på Danmarks landshold

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud