Pokalfadæse!
Pilen har ellers peget opad.
Med gode indsatser i de seneste kampe og en placering i top seks er starten på den nye Superliga sæson godkendt.
MEN med onsdagens tåbelige nederlag til 3. divisionsholdet fra Brabrand IF i Oddset Pokalen, må man sige, at det for alvor er to skridt tilbage for Randers FC.
Det er en enorm skuffelse, at pokaleventyret i princippet er endt, før det overhovedet er startet.
Jeg er helt med på præmissen om, at truppens bredde skal udnyttes – særligt når der venter modstandere af forventeligt et meget lavere niveau.
Det er den mulighed, spillere i udkanten af start 11'er og unge talenter har for at imponere trænerteamet, og på den måde snyde lidt foran i køen til en startplads på Superligaholdet.
Hvis ikke selvopfattelsen har fået et for stort knæk, findes der vel ikke en bedre kamp at komme op på hesten igen.
Henrik KraghRanders FC-fan om at møde AGF
Det er naturligvis trænerteamets ansvar at forberede holdet til den opgave, der venter.
Trænerteamet må vurdere, hvilke spillere der trænger til et hvil i et tæt kampprogram, og hvilke spillere der skal have øget appetitten for førsteholdsfodbold osv. Trænerteamets mest fornemme opgave er naturligvis også, at overveje, hvor mange ændringer truppen kan bære og samtidigt sørge for at præmissen for en mulig sejr er til stede.

Når det er sagt, synes jeg jo også, der hviler et forholdsvist stort ansvar ved den enkelte spiller, måske ovenikøbet en stolthed over at spille med hestelogoet på brystkassen og en vilje til at bevise, at niveauforskellen på et amatørhold fra 3. division og et etableret fuldtidsprofessionelt Superligahold er stor.
På begge parametre synes jeg egentlig Randers FC dumper.
Jeg har tidligere beskrevet det netop overståede transfervindue, som ”historisk” i Randers FC-målestok. Dette både i forhold til penge tjent, penge brugt og antallet af spillere, der er kommet/gået. At transfervinduet blev smækket i med købet af klassespillerne Greve og Rømer gjorde det nemt for mig at komme til denne konklusion – og det står jeg ved!
Men det er klart, at med en yderst utilfredsstillende præstation som den i pokalkampen kan der med rette stilles spørgsmålstegn ved det sportslige niveau i Randers FC.
Noget af det fede ved fodbold er, at temaet for det, man taler om – om der er succes eller krise – kan ændre sig næsten fra uge til uge.
Allerede på lørdag får Randers FC muligheden for at ændre på, hvad der tales om i det kronjyske…
Alt det kræver er en sejr over ærkerivalerne fra AGF.
AGF er kommet stærkt ud af starthullerne i denne sæson. De har været målfarlige og spillet med tempo, power og energi i langt de fleste kampe.18 point og en målscore på 22-8 taler sit eget tydelige sprog. Opgaven bliver derfor, naturligvis, meget vanskelig.

For ikke så mange sæsoner siden var det blevet sådan, at RFC vandt oftere, end de spillede uafgjort med AGF – nederlag var ALDRIG et emne. Men dette behagelige mønster har ændret karakter.
Ud af de sidste 10 indbyrdes opgør, har AGF trukket sig sejrrigt ud fem gange, Randers FC kun to.
Den seneste sejr til de lyseblå var tilbage i oktober 2021!!!!!
Lokalopgør lever dog altid deres eget liv. Uanset om det ene eller det andet hold har mere vind i sejlene end det andet, vil der altid være muligheden for fiasko eller succes.
Hvis ikke selvopfattelsen har fået et for stort knæk, findes der vel ikke en bedre kamp at komme op på hesten igen.
Tændingen må være der til denne sæsondefinerende kamp.
Det kan tale til Randers FCs fordel, at AGF tilsyneladende er ved at tabe lidt momentum.
Det virker under alle omstændigheder til, at det har stor indflydelse på AGF's tempo og dynamik, at Gift Links har været fraværende i de seneste Superliga-runder.
Men AGF har et solidt hold og ligger fortjent på 2. pladsen. Andre profiler som Anderson, Bech, Madsen og Mortensen har også præsteret godt.
For Randers FC bliver det helt afgørende, at Høegh, Dammers, Rømer og Bjørkengren sørger for, at der bliver taget fra i nærkampene, og at strukturen holdes. Simen og Greve må binde det offensive spil sammen, Campbell true i dybden, og Danho må tage slåskampene med særligt Tingager i AGFs defensiv.
Samtidig skal Izzo, Olsen og Dyhr (hvis han er blevet sin skade kvit) fortsætte den opadgående formkurve, hvis hestene skal gøre sig forhåbninger om, at tage de tre point med hjem til Randers.
Ærligt – det bliver en nervepirrende og fed kamp. Jeg håber, Randers FC kommer til at præstere godt og vinde opgøret.
Jeg tør ikke tænke på, hvordan det kan påvirke udviklingen, hvis det modsatte skulle blive tilfældet.
FORZA RFC!!!

‘Sur over Brøndby-transfer’
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
Legende med chokmelding
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
HELT VILDT
– De lignede lort!
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
MEDIE