Man mister nærmest pusten, når man konstaterer, at intet mindre end 14(!!) spillere har forladt klubben. Heriblandt prominente navne som Enggård, Carlgren, Kallesøe, Egho samt lejespillerne Coulibaly og Fuseini.
Der er skrevet nok om "Golden Boy", Mads Enggård, men det er bare en enormt god case for Randers FC, både set i forhold til klubbens talentarbejde, den sportslige udvikling og transferstrategien – PUNKTUM!
At klubben stod fast på ikke at ville forlænge Carlgrens kontrakt med mere end et år, virker i min optik også meget fornuftigt. De øvrige afgange giver sportsligt set også god mening. Kallesøe ønskede ikke længere at være en del af Randers FC, og Eghos niveau har været aftagende i en lang periode.
Der er til gengæld hentet otte nye spillere til udefra. Desuden er Mike Themsen og Benjamin Clemmensen blevet fast indlemmet på førsteholdet fra ungdomsholdene (Clemmensen er dog allerede fortid i klubben) Så i alt ni nye spillere i førsteholdstruppen.
Flere elementer har været ret tydelige denne sommer.
Det står lysende klart, at strategien i forhold til at ændre på det spillemæssige udtryk har påvirket de indkøb, der er lavet. At Randers FC ønsker et mere sprudlende og offensivt udtryk, og derved give gunstige muligheder for, at offensive spillere med X-faktor kan præstere godt (og sælges med stor fortjeneste), kan der næppe herske tvivl om.
Der er købt (og solgt) spillere for summer, der normalt ikke er standarden for Randers FC's økonomiske formåen. Samtidig har assistenttræner, Fatah Abdirahman, og de muligheder, hans netværk giver, også sat et solidt aftryk på hvilke indkøb, der er lavet i dette vindue.
Ud fra mine bedste overbevisninger er dette intet mindre end et historisk transfervindue i Randers FC's levetid.
Henrik KraghRanders FC-fan
Ind er kommet den solide australske landsholdsmålmand Paul Izzo, og Nikolas Dyhr med SL-erfaring fra sin tid i FCM er hentet hjem fra USA for at løse udfordringen på venstre back. Til offensiven er der hentet spændende og letbenede typer, som Norman Campbell, Abdul Hakim Sulemana, Mohamed Touré og den stærke, bevægelige angriber Florian Danho.
Her har Danho, på trods af sit tåbelige røde kort mod FCK, allerede sat et fornuftigt aftryk på holdet. Danho minder mig på en måde, om RFC-legenden Djiby Fall – og det er jo ikke et helt tosset udgangspunkt!
Randers FC har sidst i transfervinduet kløgtigt valgt at supplere disse kreative spillere med de to pålidelige, rutinerede og tidligere store profiler på Randers FC-midtbanen Mathias Greve og André Rømer. Begge spillere har et solidt kendskab til klubben, stor rutine, højt Superliganiveau og er i stand til at tage ansvar på/udenfor banen og derved påvirke strukturen på et Randers FC hold med mange nye offensive spillere.
Den slutspurt fortjener ganske enkelt et kæmpe bifald!

Skal jeg finde hullerne i osten, må det være netop det faktum, at der har været så stor udskiftning i truppen. Det har, ikke overraskende, påvirket organisationen på holdet i store dele af de afviklede SL-kampe. Særligt set i forhold til presspil og defensiv positionering. Jeg tænker ikke. Oliver Olsen føler, at der har været meget assistance i de defensive dueller. Her har Campbell simpelthen været for udisciplineret/uskolet i de defensive løb.
Campbell og Touré er efter min mening også de spillere, der stadig har mest at bevise i forhold til, om de har niveauet SL og en startplads på et stærkt RFC-hold.
Der skal arbejdes benhårdt på træningsbanen for at opøve automatismerne og forståelsen for den taktiske gameplan. På den måde bliver bundniveauet hævet og risikoen for unødvendigt at smide point mindskes!
Konklusionen på dette er:
Jeg er kæmpestor fan af, at der arbejdes ud fra en overordnet strategi, og at transferaktiviteten afspejler netop den strategiske retning, der er valgt!
Thumbs up til den sportslige ledelse i Randers FC for en veleksekveret strategi i et hektisk transfervindue.
Ud fra mine bedste overbevisninger er dette intet mindre end et historisk transfervindue i Randers FC's levetid.

LIVE
LIVE: Bischoff deler kryptisk billede
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
Retssag om Maradonas død begynder forfra
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
MEDIE
22 millioner kroner!
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Afviser mesterskabssnak
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
INTERVIEW