Man mister nærmest pusten, når man konstaterer, at intet mindre end 14(!!) spillere har forladt klubben. Heriblandt prominente navne som Enggård, Carlgren, Kallesøe, Egho samt lejespillerne Coulibaly og Fuseini.
Der er skrevet nok om "Golden Boy", Mads Enggård, men det er bare en enormt god case for Randers FC, både set i forhold til klubbens talentarbejde, den sportslige udvikling og transferstrategien – PUNKTUM!
At klubben stod fast på ikke at ville forlænge Carlgrens kontrakt med mere end et år, virker i min optik også meget fornuftigt. De øvrige afgange giver sportsligt set også god mening. Kallesøe ønskede ikke længere at være en del af Randers FC, og Eghos niveau har været aftagende i en lang periode.
Der er til gengæld hentet otte nye spillere til udefra. Desuden er Mike Themsen og Benjamin Clemmensen blevet fast indlemmet på førsteholdet fra ungdomsholdene (Clemmensen er dog allerede fortid i klubben) Så i alt ni nye spillere i førsteholdstruppen.
Flere elementer har været ret tydelige denne sommer.
Det står lysende klart, at strategien i forhold til at ændre på det spillemæssige udtryk har påvirket de indkøb, der er lavet. At Randers FC ønsker et mere sprudlende og offensivt udtryk, og derved give gunstige muligheder for, at offensive spillere med X-faktor kan præstere godt (og sælges med stor fortjeneste), kan der næppe herske tvivl om.
Der er købt (og solgt) spillere for summer, der normalt ikke er standarden for Randers FC's økonomiske formåen. Samtidig har assistenttræner, Fatah Abdirahman, og de muligheder, hans netværk giver, også sat et solidt aftryk på hvilke indkøb, der er lavet i dette vindue.
Ud fra mine bedste overbevisninger er dette intet mindre end et historisk transfervindue i Randers FC's levetid.
Henrik KraghRanders FC-fan
Ind er kommet den solide australske landsholdsmålmand Paul Izzo, og Nikolas Dyhr med SL-erfaring fra sin tid i FCM er hentet hjem fra USA for at løse udfordringen på venstre back. Til offensiven er der hentet spændende og letbenede typer, som Norman Campbell, Abdul Hakim Sulemana, Mohamed Touré og den stærke, bevægelige angriber Florian Danho.
Her har Danho, på trods af sit tåbelige røde kort mod FCK, allerede sat et fornuftigt aftryk på holdet. Danho minder mig på en måde, om RFC-legenden Djiby Fall – og det er jo ikke et helt tosset udgangspunkt!
Randers FC har sidst i transfervinduet kløgtigt valgt at supplere disse kreative spillere med de to pålidelige, rutinerede og tidligere store profiler på Randers FC-midtbanen Mathias Greve og André Rømer. Begge spillere har et solidt kendskab til klubben, stor rutine, højt Superliganiveau og er i stand til at tage ansvar på/udenfor banen og derved påvirke strukturen på et Randers FC hold med mange nye offensive spillere.
Den slutspurt fortjener ganske enkelt et kæmpe bifald!

Skal jeg finde hullerne i osten, må det være netop det faktum, at der har været så stor udskiftning i truppen. Det har, ikke overraskende, påvirket organisationen på holdet i store dele af de afviklede SL-kampe. Særligt set i forhold til presspil og defensiv positionering. Jeg tænker ikke. Oliver Olsen føler, at der har været meget assistance i de defensive dueller. Her har Campbell simpelthen været for udisciplineret/uskolet i de defensive løb.
Campbell og Touré er efter min mening også de spillere, der stadig har mest at bevise i forhold til, om de har niveauet SL og en startplads på et stærkt RFC-hold.
Der skal arbejdes benhårdt på træningsbanen for at opøve automatismerne og forståelsen for den taktiske gameplan. På den måde bliver bundniveauet hævet og risikoen for unødvendigt at smide point mindskes!
Konklusionen på dette er:
Jeg er kæmpestor fan af, at der arbejdes ud fra en overordnet strategi, og at transferaktiviteten afspejler netop den strategiske retning, der er valgt!
Thumbs up til den sportslige ledelse i Randers FC for en veleksekveret strategi i et hektisk transfervindue.
Ud fra mine bedste overbevisninger er dette intet mindre end et historisk transfervindue i Randers FC's levetid.

LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
FC Midtjylland jagter kvartfinalen i Europa League
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
MEDIE
Nu dukker første historie op
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
Liverpool vender dobbeltopgøret
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
NYHEDER