Carlsens: Når dommerne tager fejl

Der findes tidspunkter, hvor dommerfejl og fejlskøn kan forsvares, og så er der dem, der bare ikke må ske.



Efterhånden som de forskellige turneringer spidser til, gør situationerne på banen det selvfølgelig også. Jeg skal da lige love for, at der har været gang i mekanikken på Champions League-niveau. For god ordens skyld skal jeg sige, at disse linjer skrives onsdag aften – før de to kvartfinale-returopgør, så eventuelle spidsfindigheder derfra bliver en anden gang.

Undertiden kan man i denne branche fornemme en lidt afslappet dommerholdning til det såkaldt tørre lovstof, når først eksamen er i hus. Hvilket vel et eller andet sted er menneskeligt, for der er mange ting, der skal ned i gryden, for at der kan komme en god dommer på bordet, og lovstoffet er blot én af ingredienserne. Men selvfølgelig skal kampene spilles efter reglerne – og helst de samme. Herhjemme tester vi årligt dommernes lovkendskab, i langt de fleste tilfælde uden problemer. Men der er ikke nogen vej uden om skrivebordsarbejdet, hvis man vil være forberedt – for pludselig står man jo i den situation, hvor man ikke bare lige kan slå op i bogen eller ringe til en ven. 

Sådan en situation fra et af lovbogens mere kuriøse hjørner kom i den første kamp mellem Paris Saint-Germain og Barcelona. Det skete gevaldig meget andet i den kamp, men her handler det om situationen omkring den halve time i 2. halvleg, da Barcelona fører 1-0. Et PSG-angreb ender med en høj bold, hvor to Barca-forsvarere støder hovederne sammen og går i dørken i eget straffesparksfelt. Angrebet kører videre, og de to liggende forsvarere ophæver effektivt enhver offside-position, så der pludselig er fire PSG-angribere næsten helt fri, men det ender med et hjørnespark. Det er helt efter bogen – spillere på banen tæller med i vurderingen af en offside-position, uanset om de er levende eller døde, havde jeg nær sagt. Man kan diskutere, om der skal afbrydes, når vi taler mulig hovedskade, men tingene sker virkelig hurtigt. Til gengæld kommer der nu før hjørnesparket en ret langstrakt behandling af begge spillere – også OK. Og så sender dommeren dem pr. rutine uden for banen. Og her hopper kæden af. 

Det er godt nok hovedreglen, at sker der behandling på banen, skal spilleren udenfor og vende, før han må komme ind igen på dommerens tegn. Men der er nogle undtagelser. Nemlig ved en skadet målmand eller en målmand plus markspiller. Rimeligt nok, for eftersom vi ikke kan spille uden målmand, ville det jo i det første tilfælde betyde, at der skulle en markspiller på mål, mens målmanden stod udenfor og ventede – og i det andet tilfælde ville så kun den ene spiller skulle ud. Det lyder ikke rigtigt. Og så er der lige en tredje undtagelse, som – rigtigt gættet – er, når to spillere fra samme hold er stødt sammen og skal have behandling. Sker det, ville det jo ellers betyde, at det andet hold pludselig var to mand i overtal en kort overgang på grund af et hændeligt uheld, og det synes fodboldloven ikke er rimeligt. Så de får lov at blive inde. Bare ikke den aften i Paris, så ved hjørnesparket var der 11 angribere og ni forsvarere (og en voldsom masse protester). Heldigvis skete der ikke noget på hjørnesparket, og de to spillere, som var sendt ud bag mållinjen, fik lov at komme ind ved næste stop, et frispark ude i siden til PSG. Helt efter reglerne – for mens en spiller må komme ind fra sidelinjen mens spillet er i gang, må han kun komme ind over mållinjen, når spillet er stoppet. Det underlige for mig er såmænd ikke så meget, at dommeren kikser den nuance i loven med de to medspillere (som også kun er en håndfuld år gammel), men snarere at ikke protesterne eller én af hans fem kolleger kan få en klokke til at ringe hos ham. Det er lige sådanne situationer, som vi gerne vil undgå, når vi står og vifter med lovbogen og prædiker paratviden.

Men vi er ikke helt færdige med situationen endnu. For på selvsamme frispark kommer bolden ind i feltet igen og rammer stolpen, hvorefter den lander hos Ibrahimovic, som kan lægge den ind. Han er i spilleøjeblikket efter mine bedste begreber minimum to meter offside – og det illustrerer godt linjedommernes udfordring med at skulle vurdere positionen i spilleøjeblikket og så måske flere sekunder senere skulle vurdere, om spilleren skal straffes, fordi han får betydning. Brikkerne kan have flyttet sig rigtig meget imens. 

I det hele taget har disse kvartfinaler indtil nu kunnet levere stof til det meste af en aften med offside i alle afskygninger. Senest i kampen mellem Dortmund og Malaga, hvor der er et mål til hver side, som går galt – plus nogle gode afgørelser, f.eks. ved Dortmunds mål til 2-2 med flere spillere i offside-position inde foran mål, men uden at de gør noget ulovligt. Malagas 2-1 mål viser på frosne billeder en lille meters offside på tværafleveringen til den medspiller, som er kommet løbende bagfra og kommet foran bolden. Og Dortmunds 3-2 scoring dybt inde i overtiden har (efter et indlæg, hvor der også er en offside-position) en forsvarer, som nærmest er bag stregen, men offside-mæssigt stadig tæller med som stående på linjen, og en liggende målmand ude i målfeltet, som dermed nu udgør næstbageste forsvarer og offside-linjen. Han er imidlertid lige akkurat overhalet af en angriber næsten på mållinjen, som scorer. Så målmanden er væk og ligger med strakte arme (som ikke tæller med offside-mæssigt) – og forsvareren er bag stregen. En monstersituation for en linjedommer, fordi den dels er så usædvanlig, dels går frygtelig hurtigt.

Man kan fodbold-retfærdigt sige, at de to situationer udligner hinanden, men det gør de jo på ingen måde på dommerens konto. Det må ikke ske – men når det så gør det alligevel, er det i sidste ende er det fejlskøn, som der ikke er andet at gøre end at træne benhårdt i at undgå, uanset hvor møgærgerlige de er for alle (også dommerne og linjedommerne, når de ser dvd’en bagefter). Situationen med de to skadede spillere er til gengæld ikke en fejlvurdering, men en gedigen lovbøf.

 


Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

I chok over Nicolai Poulsen

United vil gå all in på Premier League-stjerne

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

– Når jeg var alene, græd jeg

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Aldrig nogensinde FCK

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Brøndby takker nej til to spillere

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

– Lidt af en bombe

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Han er IKKE i spil

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Kæmpe brag venter fredag

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Her er AGF’s transferplaner

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Stort Yussuf Poulsen-chok

Her er Danmarks EM-trup

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent