Dette er så den første udgave af den 14-årige klumme, som alene går på nettet. Selv for en gammel IT-mand kan det godt give nogle udfordringer. Der er ingen tvivl om, at den kommende tid vil byde på nogle eksperimenter. Det gælder både form, indhold og ikke mindst længde. Det lyder meget nemt, men det er det ikke. Man læser bare ikke så langt eller længe på en webside, som man gør på en trykt avisside.
Så bær venligst over med mig, hvis det kræver lidt tilpasning. Alle vil jo gerne lave et produkt, som også er læseværdigt – så alle kommentarer på disse områder er velkomne (ligesom de selvfølgelig er det på de rent indholdsmæssige områder).
Ser man på, hvad der er sket det seneste par uger, er det faktisk ikke alverden. Jo, der er blevet spillet fodboldkampe, men ikke noget, der har kunnet trigge mig i voldsom grad.
Der har været massevis af spændende ting: hold, der forlod banen i protest, de obligatoriske udfald mod VAR (som dybest set munder ud i et manglende kendskab til, hvad VAR kan og nok navlig ikke kan), trænere, der hylede og skreg eller det, der er værre – vi er vist desværre tilbage i den situation, hvor alle ulykker er dommerens (eller nu om stunder også VARs) skyld. Tag dog for pokker at kigge indad! Når vi kommer i en situation, hvor man er utilfreds med dommeren, vender det jo tilbage til spillerene. For uden dem ingen situation.
Af diverse også personlige grunde er det ikke blevet til alverden af fodbold på TV de seneste uger – jeg har blandt andet indtil nu misset både African Cup of Nations og Asia Cup, hvor der ellers nok plejer at være gang i den og stof til et par klummer eller tre.

Men det blev dog til kampen onsdag aften mellem Liverpool og Chelsea, for den ville jeg ikke misse. Fremragende og forrygende fodboldkamp (fang den på streaming, hvis du kan nå det, for Premier League har det med at forsvinde hurtigt). Masser af situationer i straffesparksfelterne – og ingen VAR-interventions, så vidt jeg kunne se. Her var der i den grad lagt et højt niveau.
Alle de prekære situationer blev løst uden problemer (jo, jeg kunne da godt have brugt et straffespark til Chelsea i 2. halvleg for en tackling på støttebenet, men hvis det er VARs vurdering, at det er ikke en klar og åbenlys dommerfejl, så er det det). Det var helt gennemgående en fremragende afgørelse, og der var heller ikke noget brok bagefter, hvilket plejer at være en god indikator. Jo, Pochettino var ikke helt tilfreds hele vejen, men det ville jeg uden tvivl heller ikke have været, sådan som hans hold spillede.
Liverpool var en klasse bedre det meste af vejen – og så mødte vi klassikeren ved stillingen 3-0, nemlig at skifte fire mand på én gang. Det bragte mindelser om én af Danmarks kvalikationskampe til EM. Og dette gik (heller) ikke godt. Så var der pludselig en form for spænding tilstede.
Med min klassiske baggrund (længe siden, men den er der endnu) vil jeg minde om hybris og nemesis – aldrig udfordre skæbnen, for det er den, der vinder til sidst.
Og nu til noget helt andet. I den forgangne uge var der træningslejr for elite- og talentdommerne. Et af de helt faste indslag her er en teorimåling for alle. 20 1X2-spørgsmål i den tørre teori (her er der af gode grunde kun ét svar) – og så 20 videoclips på offside (ja /nej og eventuel strafbarhed) samt 20 clips på §12 (det er den med grimme forseelser) – forseelse / følgestraf (advarsel / udvisning / ingenting).
Det er en helt fast retningslinje, at 75 procent skal sidde i skabet. Men det hører med til historien, at dette er en måling (før sæsonen) og ikke en test, men selvfølgelig skal det give anledning til eftertanke hos dommerne (og os), hvis der er nogen, der ryger helt uden for skiven.
Og nu kommer vi så frem til ugens nyhed, nemlig de 20 1X2-spørgsmål, som vores elitedommere blev stillet, så nu vil jeg gerne invitere alle sofadommere til at deltage. Der bør, om alt går vel, være et link til spørgsmålene, og så er det med at have blyant og papir parat.
Svarene kommer selvfølgelig først i næste uge – hvor jeg vil lave det sædvanlige propaganda-skriv for at få flere dommere ind i folden. Vi mangler dem i den grad.
Så hvis man nu ikke lige ramte de 75 procent, var det måske noget med et dommerkursus – eller bare et minimum af eftertanke? Nærmere herom i næste uge.
Skriv til Jan Carlsen på [email protected]





LIVE
TransferLIVE: Rezan Corlu træner med i dansk klub
AVIS
Marc Overmars vil købe stor dansk profil
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
‘Han ligner en spiller for FC København’
LIVE: FC Midtjylland – GNK Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT
Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale
INTERVIEW
Danske stjerner på stribe hepper på OB
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans
TOPNYHED
Lille FCM-trup – melder profil langtidsskadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag
NYHEDER
Godt nyt til Brøndby – nu er han på plads
Målmand på boligjagt i København
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb
AVIS
Ingen kontakt med AGF
INTERVIEW
Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
TOPNYHED
Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
Medie: Betaler 11 millioner kroner
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp
NYHEDER
Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
KARAKTERER
Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile
Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
Danmark møder håndboldmæssigt spejlbillede
United eller Liverpool? Køb billetter her
MEDIE
Floppede stort i Superligaen – her er den nye klub
FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet
HELT VILDT
Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’
NYHEDER
Dadason: ‘Min telefon er blown up’
NYHEDER
Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring
NYHEDER
Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt
DAGENS SPILFORSLAG
Brugbar pointdeling i Herning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
TIPSBLADET SPECIAL
