Vil det ingen ende tage?
Som inkarneret elevatorholdsfan er det en besynderlig situation, når ens hold insisterer på at bide sig fast i landets bedste række. Man tør jo næsten ikke tro det. Sidst, vi oplevede noget lignende, var I Troels-Bech-æraen, men dengang endte det gruelig galt, da vi mistede træneren og dumpede helt ud af rækken (så pil lige snitterne, DBU!!)
Men vi bliver åbenbart ved med at finde løsninger.
For et par år siden var vi Danmarks bedst spillende hold, men så solgte vi alle mand og blev i stedet landets bedste kontrahold med en solid forsvarsakse og et lynhurtigt spil frem i banen. Og nu vinder vi gudhjælpemig også pokaler. Og har nogle helt afgørende individualister.
En Silkeborgfan, der ikke er tilfreds med en fjerdeplads efter elleve runder, er en fantast, og dem er der ikke mange af i Søhøjlandet.
Jesper Koerstz JensenSilkeborg IF-fan
Sæsonen har indtil videre været en optur af kontraangreb, lynhurtige pasninger, men også en besynderlig tendens til falde langt tilbage som for eksempel mod Lyngby, hvor vi var nærmest udspillede i de sidste 45 minutter. Og kampen mod FCK, hvor vi var eminente i første halvleg og rædderlige i anden. Og man får lidt tanken, at vi vil være på røven, hvis Tonni og Bakiz pludselig bliver skadet samtidig.
Årets overraskelse er åbenlyst Tonni Zweimal, selvom vi var mange Silkere, der allerede sidste år så, at manden kom frem til en masse og faktisk også afsluttede habilt, men var sindssygt uheldig med stolper og marginaler. Men jeg har også lyst til at fremhæve midtbane-Mads’erne Freundlich og Larsen, for det er altså ikke nemt at komme ind og overtage en af landets mest sammenspillede midtbaner, men det har de gjort i en grad, så man nærmest ikke savner Brink og den fortsat skadede Anders Klynge.
Årets skuffelse er svær at udpege, for jeg synes faktisk ikke, at der er nogen, der har skuffet. Jeg køber ikke vurderingen af, at Nicolai Larsen er faldet i niveau, jeg synes bare han har været uheldig med et par afretninger og at stå på den forkerte fod. Vores svaghed er klart venstre side, men jeg synes egentlig, at både Østrøm og Andreas Poulsen gør, hvad de kan – spørgsmålet er måske, om de er helt dygtige nok til at være på et hold, der forventer vildt meget af deres backer- i begge retninger.
Så alt i alt er jeg naturligvis tilfreds. En Silkeborgfan, der ikke er tilfreds med en fjerdeplads efter elleve runder, er en fantast, og dem er der ikke mange af i Søhøjlandet. Dertil har vi oplevet alt for mange nedrykninger, kriser og jammerlige perioder.
Jeg giver os samlet set karakteren 4 (med en lille pil opad).
Tipsbladets karakterskala er fra 0 til seks bolde, hvor seks er det bedste.

MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
Bo Henriksen fyret
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
DAGENS SPILFORSLAG