I ekstase over SL-klub: Vil det ingen ende tage?

Vil det ingen ende tage? Som inkarneret elevatorholdsfan er det en besynderlig situation, når ens hold insisterer på at bide sig fast i landets bedste række. Man tør jo næsten ikke tro det. Sidst, vi oplevede noget lignende, var I Troels-Bech-æraen, men dengang endte det gruelig galt, da vi mistede træneren og dumpede helt ud…



Silkeborg_250x257Vil det ingen ende tage?

Som inkarneret elevatorholdsfan er det en besynderlig situation, når ens hold insisterer på at bide sig fast i landets bedste række. Man tør jo næsten ikke tro det. Sidst, vi oplevede noget lignende, var I Troels-Bech-æraen, men dengang endte det gruelig galt, da vi mistede træneren og dumpede helt ud af rækken (så pil lige snitterne, DBU!!)

Men vi bliver åbenbart ved med at finde løsninger.

For et par år siden var vi Danmarks bedst spillende hold, men så solgte vi alle mand og blev i stedet landets bedste kontrahold med en solid forsvarsakse og et lynhurtigt spil frem i banen. Og nu vinder vi gudhjælpemig også pokaler. Og har nogle helt afgørende individualister.

En Silkeborgfan, der ikke er tilfreds med en fjerdeplads efter elleve runder, er en fantast, og dem er der ikke mange af i Søhøjlandet.

Jesper Koerstz Jensen
Silkeborg IF-fan

Sæsonen har indtil videre været en optur af kontraangreb, lynhurtige pasninger, men også en besynderlig tendens til falde langt tilbage som for eksempel mod Lyngby, hvor vi var nærmest udspillede i de sidste 45 minutter. Og kampen mod FCK, hvor vi var eminente i første halvleg og rædderlige i anden. Og man får lidt tanken, at vi vil være på røven, hvis Tonni og Bakiz pludselig bliver skadet samtidig.

Årets overraskelse er åbenlyst Tonni Zweimal, selvom vi var mange Silkere, der allerede sidste år så, at manden kom frem til en masse og faktisk også afsluttede habilt, men var sindssygt uheldig med stolper og marginaler. Men jeg har også lyst til at fremhæve midtbane-Mads’erne Freundlich og Larsen, for det er altså ikke nemt at komme ind og overtage en af landets mest sammenspillede midtbaner, men det har de gjort i en grad, så man nærmest ikke savner Brink og den fortsat skadede Anders Klynge.

Årets skuffelse er svær at udpege, for jeg synes faktisk ikke, at der er nogen, der har skuffet. Jeg køber ikke vurderingen af, at Nicolai Larsen er faldet i niveau, jeg synes bare han har været uheldig med et par afretninger og at stå på den forkerte fod. Vores svaghed er klart venstre side, men jeg synes egentlig, at både Østrøm og Andreas Poulsen gør, hvad de kan – spørgsmålet er måske, om de er helt dygtige nok til at være på et hold, der forventer vildt meget af deres backer- i begge retninger.

Så alt i alt er jeg naturligvis tilfreds. En Silkeborgfan, der ikke er tilfreds med en fjerdeplads efter elleve runder, er en fantast, og dem er der ikke mange af i Søhøjlandet. Dertil har vi oplevet alt for mange nedrykninger, kriser og jammerlige perioder. 

Jeg giver os samlet set karakteren 4 (med en lille pil opad).

Tipsbladets karakterskala er fra 0 til seks bolde, hvor seks er det bedste.

Silkeborg_250x257





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpekøb retur til FC København?

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Arsenal skal til Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Så du det? Wass i helt vild aktion

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Bayern München er i pokalfinalen

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’