Vil det ingen ende tage?
Som inkarneret elevatorholdsfan er det en besynderlig situation, når ens hold insisterer på at bide sig fast i landets bedste række. Man tør jo næsten ikke tro det. Sidst, vi oplevede noget lignende, var I Troels-Bech-æraen, men dengang endte det gruelig galt, da vi mistede træneren og dumpede helt ud af rækken (så pil lige snitterne, DBU!!)
Men vi bliver åbenbart ved med at finde løsninger.
For et par år siden var vi Danmarks bedst spillende hold, men så solgte vi alle mand og blev i stedet landets bedste kontrahold med en solid forsvarsakse og et lynhurtigt spil frem i banen. Og nu vinder vi gudhjælpemig også pokaler. Og har nogle helt afgørende individualister.
En Silkeborgfan, der ikke er tilfreds med en fjerdeplads efter elleve runder, er en fantast, og dem er der ikke mange af i Søhøjlandet.
Jesper Koerstz JensenSilkeborg IF-fan
Sæsonen har indtil videre været en optur af kontraangreb, lynhurtige pasninger, men også en besynderlig tendens til falde langt tilbage som for eksempel mod Lyngby, hvor vi var nærmest udspillede i de sidste 45 minutter. Og kampen mod FCK, hvor vi var eminente i første halvleg og rædderlige i anden. Og man får lidt tanken, at vi vil være på røven, hvis Tonni og Bakiz pludselig bliver skadet samtidig.
Årets overraskelse er åbenlyst Tonni Zweimal, selvom vi var mange Silkere, der allerede sidste år så, at manden kom frem til en masse og faktisk også afsluttede habilt, men var sindssygt uheldig med stolper og marginaler. Men jeg har også lyst til at fremhæve midtbane-Mads’erne Freundlich og Larsen, for det er altså ikke nemt at komme ind og overtage en af landets mest sammenspillede midtbaner, men det har de gjort i en grad, så man nærmest ikke savner Brink og den fortsat skadede Anders Klynge.
Årets skuffelse er svær at udpege, for jeg synes faktisk ikke, at der er nogen, der har skuffet. Jeg køber ikke vurderingen af, at Nicolai Larsen er faldet i niveau, jeg synes bare han har været uheldig med et par afretninger og at stå på den forkerte fod. Vores svaghed er klart venstre side, men jeg synes egentlig, at både Østrøm og Andreas Poulsen gør, hvad de kan – spørgsmålet er måske, om de er helt dygtige nok til at være på et hold, der forventer vildt meget af deres backer- i begge retninger.
Så alt i alt er jeg naturligvis tilfreds. En Silkeborgfan, der ikke er tilfreds med en fjerdeplads efter elleve runder, er en fantast, og dem er der ikke mange af i Søhøjlandet. Dertil har vi oplevet alt for mange nedrykninger, kriser og jammerlige perioder.
Jeg giver os samlet set karakteren 4 (med en lille pil opad).
Tipsbladets karakterskala er fra 0 til seks bolde, hvor seks er det bedste.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Ikke sket i 8 år

– En stor beslutning

Chikaneret i 90 minutter

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Hylder dansk debutant

Holdt på stor hemmelighed

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Skidt nyt for Real Madrid

Elkjær jubler over Frank

Prøvede at lokke Eriksen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM
