Vil det ingen ende tage?
Som inkarneret elevatorholdsfan er det en besynderlig situation, når ens hold insisterer på at bide sig fast i landets bedste række. Man tør jo næsten ikke tro det. Sidst, vi oplevede noget lignende, var I Troels-Bech-æraen, men dengang endte det gruelig galt, da vi mistede træneren og dumpede helt ud af rækken (så pil lige snitterne, DBU!!)
Men vi bliver åbenbart ved med at finde løsninger.
For et par år siden var vi Danmarks bedst spillende hold, men så solgte vi alle mand og blev i stedet landets bedste kontrahold med en solid forsvarsakse og et lynhurtigt spil frem i banen. Og nu vinder vi gudhjælpemig også pokaler. Og har nogle helt afgørende individualister.
En Silkeborgfan, der ikke er tilfreds med en fjerdeplads efter elleve runder, er en fantast, og dem er der ikke mange af i Søhøjlandet.
Jesper Koerstz JensenSilkeborg IF-fan
Sæsonen har indtil videre været en optur af kontraangreb, lynhurtige pasninger, men også en besynderlig tendens til falde langt tilbage som for eksempel mod Lyngby, hvor vi var nærmest udspillede i de sidste 45 minutter. Og kampen mod FCK, hvor vi var eminente i første halvleg og rædderlige i anden. Og man får lidt tanken, at vi vil være på røven, hvis Tonni og Bakiz pludselig bliver skadet samtidig.
Årets overraskelse er åbenlyst Tonni Zweimal, selvom vi var mange Silkere, der allerede sidste år så, at manden kom frem til en masse og faktisk også afsluttede habilt, men var sindssygt uheldig med stolper og marginaler. Men jeg har også lyst til at fremhæve midtbane-Mads’erne Freundlich og Larsen, for det er altså ikke nemt at komme ind og overtage en af landets mest sammenspillede midtbaner, men det har de gjort i en grad, så man nærmest ikke savner Brink og den fortsat skadede Anders Klynge.
Årets skuffelse er svær at udpege, for jeg synes faktisk ikke, at der er nogen, der har skuffet. Jeg køber ikke vurderingen af, at Nicolai Larsen er faldet i niveau, jeg synes bare han har været uheldig med et par afretninger og at stå på den forkerte fod. Vores svaghed er klart venstre side, men jeg synes egentlig, at både Østrøm og Andreas Poulsen gør, hvad de kan – spørgsmålet er måske, om de er helt dygtige nok til at være på et hold, der forventer vildt meget af deres backer- i begge retninger.
Så alt i alt er jeg naturligvis tilfreds. En Silkeborgfan, der ikke er tilfreds med en fjerdeplads efter elleve runder, er en fantast, og dem er der ikke mange af i Søhøjlandet. Dertil har vi oplevet alt for mange nedrykninger, kriser og jammerlige perioder.
Jeg giver os samlet set karakteren 4 (med en lille pil opad).
Tipsbladets karakterskala er fra 0 til seks bolde, hvor seks er det bedste.

MEDIE
Kæmpetransfer i sommer – nu er dansker på vej væk
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
NYHEDER