Fanklubben: Silkeborg har solgt sin sjæl

Silkeborg IF-fan Jesper Koerstz Jensen er meget, meget ked af dagens nyhed om, at SIF er på vej på udenlandske hænder.



Silkeborg_250x257”Bombe: Silkeborg IF er blevet solgt”.

Alene overskriften gjorde, at jeg var ved at få kaffen galt i halsen. Nej, nej, nej, nej, nej. Sig det er løgn. Ikke os. Ikke det. Og hvis det ikke er løgn, så lad det være til familien Jysk, Silkeborg Slagteren eller noget andet lokalt og sympatisk. Please ikke til nogle rige profitorienterede flerklubs-ejende amerikanere.

Ind og google: Trivela Group LLC. Fuck. Et investeringsselskab med base i Alabama. Fuck fuck. Det er jo alt det forkerte. Ind og nærlæse pressemeddelelsen: ”vore vigtigste mål er at sikre en fortsat stabil og bæredygtig drift” og ”vi deler værdier”. Altså nogenlunde det samme, som de sagde i Esbjerg, Brøndby, Horsens og hvor de ellers har solgt deres sjæl til flerklubsejere eller amerikanere for nylig.

Hvad fanden er pointen? Jeg troede, det var noget, man gjorde af nød, eller fordi man var ved at gå fallit? Jeg har da aldrig hørt om, at man sælger sin identitet uden at have nogen grund til det. Det minder om en underlig sadistisk form for prostitution.

Jeg vil tusind gange hellere en tur i første division en gang imellem end at blive endnu en lille brik i alt det, der galt med fodboldverdenen i netop disse år.

Jesper Koerstz Jensen
Silkeborg IF-fan

Og nu er det så vores tur til at høre vores klubfolk udtale de sædvanlige luftige smører om, at disse investorer er noget helt specielt og i høj grad deler Silkeborg-ånden. Og så er det, jeg prøver at mindes alle de gange, jeg har hørt tilskuere fra Alabama blive henrykket af hurtige pasninger på Jysk Park. Og hvor tit jeg har talt med andre om, at vi godt nok minder om Walsall FC og Trivela FC Togo, og hvem vores nye mæcener ellers ejer lige for tiden.

Ja, jeg er sgu lidt i granatchok. Og virkelig ked af, at jeg ikke længere kan sige til mine unger, at vi holder med en fodboldklub, der ikke er som de andre. En gammel traditionsrig Idrætsforening, der vægter vores værdier og traditioner højere end hurtige penge og en manisk trang til hele tiden ”at tage det næste skridt”.

Ved sgu ikke, om jeg kan se mig selv i det mere.

Jeg var virkelig stolt af måden vi gjorde det på. Og med ét vi blevet mindst ligeså meget en købeklub, som alle de andre – alle dem vi plejer at distancere os fra.

Jeg vil tusind gange hellere en tur i første division en gang imellem end at blive endnu en lille brik i alt det, der galt med fodboldverdenen i netop disse år.

Please, lad der ske et mirakel, så denne handel går i vasken.

Silkeborg_250x257





Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub




TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Teemu Pukki dominerer

Har afvist flere tilbud

Flot gestus af Tadej Pogacar



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Hård Zorniger-kritik: ‘Kan splitte en spiller ad’

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Leverkusen-fokus: Hjulmands vilde frisparksvåben

Dyrt FCK-flop er blevet træner i brors klub

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet



Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais TOPNYHED

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde

Kalder Roony Bardghji-gestus for ‘usædvanlig’

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Som Bambi på glatis!

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag



TOPNYHED

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Legende færdig i Wrexham?

I vildrede over kæmpe United-transfer

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

‘Unikt talent’ – 14-årig på førsteholdet i Norge

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Her er Jens Jønsson løn i Grækenland

Holger Rune i drama

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Stolt af demonstrationer i Vueltaen

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt

Meget skuffet: ‘Et svaghedstegn’

‘Med de profiler, vi har, bliver vi kun bedre’

Baskere og Gunners skyder med løst krudt

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle

UCI langer ud efter spansk regering

Thomas Frank deler godt nyt

Tidl. Barca-stjerne raser: ‘Nej, jeg er IKKE død’

Dansk klub skriver historie

Surt show: Det bliver ikke til noget

Dansk spiller i kæmpe chok: Karrieren er i fare