”Bombe: Silkeborg IF er blevet solgt”.
Alene overskriften gjorde, at jeg var ved at få kaffen galt i halsen. Nej, nej, nej, nej, nej. Sig det er løgn. Ikke os. Ikke det. Og hvis det ikke er løgn, så lad det være til familien Jysk, Silkeborg Slagteren eller noget andet lokalt og sympatisk. Please ikke til nogle rige profitorienterede flerklubs-ejende amerikanere.
Ind og google: Trivela Group LLC. Fuck. Et investeringsselskab med base i Alabama. Fuck fuck. Det er jo alt det forkerte. Ind og nærlæse pressemeddelelsen: ”vore vigtigste mål er at sikre en fortsat stabil og bæredygtig drift” og ”vi deler værdier”. Altså nogenlunde det samme, som de sagde i Esbjerg, Brøndby, Horsens og hvor de ellers har solgt deres sjæl til flerklubsejere eller amerikanere for nylig.
Hvad fanden er pointen? Jeg troede, det var noget, man gjorde af nød, eller fordi man var ved at gå fallit? Jeg har da aldrig hørt om, at man sælger sin identitet uden at have nogen grund til det. Det minder om en underlig sadistisk form for prostitution.
Jeg vil tusind gange hellere en tur i første division en gang imellem end at blive endnu en lille brik i alt det, der galt med fodboldverdenen i netop disse år.
Jesper Koerstz JensenSilkeborg IF-fan
Og nu er det så vores tur til at høre vores klubfolk udtale de sædvanlige luftige smører om, at disse investorer er noget helt specielt og i høj grad deler Silkeborg-ånden. Og så er det, jeg prøver at mindes alle de gange, jeg har hørt tilskuere fra Alabama blive henrykket af hurtige pasninger på Jysk Park. Og hvor tit jeg har talt med andre om, at vi godt nok minder om Walsall FC og Trivela FC Togo, og hvem vores nye mæcener ellers ejer lige for tiden.
Ja, jeg er sgu lidt i granatchok. Og virkelig ked af, at jeg ikke længere kan sige til mine unger, at vi holder med en fodboldklub, der ikke er som de andre. En gammel traditionsrig Idrætsforening, der vægter vores værdier og traditioner højere end hurtige penge og en manisk trang til hele tiden ”at tage det næste skridt”.
Ved sgu ikke, om jeg kan se mig selv i det mere.
Jeg var virkelig stolt af måden vi gjorde det på. Og med ét vi blevet mindst ligeså meget en købeklub, som alle de andre – alle dem vi plejer at distancere os fra.
Jeg vil tusind gange hellere en tur i første division en gang imellem end at blive endnu en lille brik i alt det, der galt med fodboldverdenen i netop disse år.
Please, lad der ske et mirakel, så denne handel går i vasken.

LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
VM’s mest uskønne kamp
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
INTERVIEW