11 runder er nu spillet, og dermed er halvdelen af grundspillet overstået. Derfor er det nu på sin plads at lave en lille statusrapport for AaB efter vores retur til landets bedste fodboldrække.
AaB har brugt pausen fra Superligaen til at hente ny cheftræner. Valget faldt på hollandske Menno van Dam, en mand med klare visioner og et talent for at arbejde med især unge spillere.
AaB har Superligaens klart yngste kamptrup, og samtidig et af Europas yngste. Det er altså nogle unge gutter suppleret med enkelte rutinerede kræfter, som skal sikre AaB overlevelse i Superligaen.
Van Dam lagde ud med en meget ultimativ spillestil som indebar et højt pres og en bagkæde, der stod og dansede tæt med midterlinjen, når AaB selv er i boldbesidelse. Fantastisk at se på som tilskuer, når det går godt – hovedrystende at være vidne til, når hold som Brøndby og AGF blot spillede sig uden om AaB's pres.
Derfor er det også et AaB hold der, som runderne er gået, er blevet mindre ultimative i deres tilgang til kampene. Det er stadig intensivt, det er stadig duelpræget, men det er langt mindre med hovedet under armen.
Når man kommer ind og fortæller omverdenen, at man kommer til at score rigtig mange mål, så skal skarpheden simpelthen være bedre, end tilfældet har været.
Jesper Simoniom John Iredale
At AaB er gået på kompromis med spillestilen er på den ene side ærgeligt, på den anden side var det også nødvendigt. Truppen er ikke dygtig nok til at spille så ultimativt, og modsat ungdomsfodbold så betyder resultaterne rent faktisk noget. Den mere afdæmpede tilgang til kampene klæder AaB og har også bragt en helt anden ro ind på banen, set udefra.
Ikke mange spillere fra den nuværende trup har tidligere spillet kampe i Superligaen, så det har været spændende at følge, hvem der ville overraske og hvem der ville falde igennem.
Som sæsonen største overraskelse ville det være oplagt at tage anfører Mathias Jørgensen, som har spillet samtlige minutter indtil videre. At blive ved med at være sit holds bedste, uanset hvilken række man spiller i, er imponerende, men han får den ikke. Jeg giver den i stedet til unge Kasper Davidsen. Davidsen fik en svær start på livet som starter for et Superligahold, men efter salget af Malthe Højholt i starten af sæsonen står Davidsen nu som det solide anker på 6'er positionen. En opgave, han bare bliver bedre og bedre til.
I den modsatte ende, hvor vi finder skuffelserne, kan jeg ikke komme uden om en spiller som Kelvin John, som på nær en pokalkamp i Fredericia har været totalt anonym. Kasper Jørgensen havde jeg også forventet mere offensivt output fra. Prisen går dog til John Iredale i angrebet. Når man kommer ind og fortæller omverdenen, at man kommer til at score rigtig mange mål, så skal skarpheden simpelthen være bedre, end tilfældet har været. Han blev hentet som 1. angriber. Det er han langt fra at være pt.
For AaB er der ét overordnet mål for 24/25-sæsonen, og det er overlevelse. Jeg synes ikke, AaB får nok respekt for deres nuværende pointhøst på 13 point fra folk uden AaB i hjertet, så den får de i stedet fra undertegnet. Fokus bliver at holde konkurrenterne bag sig. Det lyder kedeligt, men det er det eneste, det handler om. Så kan man altid arbejde på at bygge på spillemæssigt, men vi må aldrig glemme, at det primært handler om at overleve i Superligaen.
Jeg står mellem at give AaB 4 eller 3 bolde for de første 11 kampe. Er det 'fortrinligt' eller er det 'godkendt'? Jeg lander på 3 bolde og 'godkendt' De to 4-0 nederlag på hjemmebane trækker så tilpas meget ned. Det tror jeg dog også, at AaB lever ganske fint med.
Tipsbladets karakterskala er fra 0 til seks bolde, hvor seks er det bedste.

LIVE
LIVE: Nu er der sat tid på sidste runde i SL
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
I svime: Som en ny spiller
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
Froholdt på tavlen i storkamp
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Vil have ham væk fra FC København
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Alpha retter hård kritik
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
I chok: Har aldrig set lignende
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
NYHEDER