Der har været fart på i Aalborg. Ud er gået prominente navne som Højholt, Bakiz, Thelander og målmanden Posavec, mens der på ind-siden er kommet hele ni spillere fra Belgien, USA og navnlig de lavere rækker i Tyskland.
I målet har Vincent Müller erstattet Josip Posavec, der efter en ærgerlig introduktion til Superligaen var en af holdets bedste spillere i sidste sæson. Müller har vist sig at være en mere moderne målmandstype, der også kan sætte bolden på spil i opspilsfasen, men ligner ikke en bedre målmand på stregen. Umiddelbart ser holdet en smule svækket ud på en position, der ofte viser sig afgørende i en nedrykningskamp.
I bagkæden er Rasmus Thelander blevet ophævet, og Lars Kramer ser ud til at være nummer tre i køen efter Sebastian Otoa og Oumar Diakhite. Ind er i øvrigt kommet Marc Nielsen fra Hvidovre, der dog har døjet med form og skader.
Kamphunden Bjarne Pudel er hentet i Dortmund og Andreas Bruus er lejet i Frankrig. Diakhite har allerede vist sig at være god sammen med Otoa, og jeg er spændt på Andreas Bruus' niveau, og om han kan erobre en plads i bagkæden.
Andres Jasson har i min optik allerede vist sig som en gevinst på midtbanen. Stort løbepensum, arbejdssom, boldsikker og (oftest) klog med bolden. Hvis alle indkøb var af den kvalitet, ville man som AaB fan ikke have noget at frygte. Normalt har han været på højrekanten, men i AaB har man set potentialet som 8'er, hvilket indtil videre har vist sig at være godt set.
Kommet er også Mylian Jimenez fra PSV, der absolut er en dygtig fodboldspiller. God i pasningsspillet, dirigerende og bevægelig. Man kan så også godt se, at timingen ikke altid sidder i skabet, og han kan have tendens til at være febrilsk med bolden. Det har kostet et par boldtab og gule kort, men det er alligevel en spiller, jeg har store forventninger til.
Efter Højholts afgang er det vigtigt at han kan levere hurtigt, så mine forventninger skal helst holde stik.
I offensiven ligner John Iredale ikke ligefrem en kommende Superligatopscorer, men han bringer noget af det offensive arbejdsraseri, man har eftersøgt. 9'eren er dog en position, hvor jeg forventer, man vil lede videre allerede til vinter. Det er generelt svært at se, hvor målene skal komme fra, så det må være en topprioritet.
Alt i alt er vinduet lige godkendt. Hverken mere eller mindre. Missionen om at nedbringe udgifterne og skabe en trup, der er bedre rustet til klubbens nye spillestil, er nogenlunde opfyldt.
Dog ser det tyndt ud på midtbanen, ligesom, at Vicent Müller ikke ligner manden, der leverer den endelige forskel på overlevelse eller nedrykning. Jeg er dog positiv ift. klubbens overlevelseschancer, som er hovedprioriteten, og jeg synes stadig, der er gode muligheder for at ende foran både Vejle, Lyngby, SøndersjykE og potentielt Viborg.
Projektet er stadig i den spæde fase, så det bliver spændende at se hvor langt, og om, det holder.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

LIVE
TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
MEDIE
Chokskifte?
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
MEDIE