Der har været fart på i Aalborg. Ud er gået prominente navne som Højholt, Bakiz, Thelander og målmanden Posavec, mens der på ind-siden er kommet hele ni spillere fra Belgien, USA og navnlig de lavere rækker i Tyskland.
I målet har Vincent Müller erstattet Josip Posavec, der efter en ærgerlig introduktion til Superligaen var en af holdets bedste spillere i sidste sæson. Müller har vist sig at være en mere moderne målmandstype, der også kan sætte bolden på spil i opspilsfasen, men ligner ikke en bedre målmand på stregen. Umiddelbart ser holdet en smule svækket ud på en position, der ofte viser sig afgørende i en nedrykningskamp.
I bagkæden er Rasmus Thelander blevet ophævet, og Lars Kramer ser ud til at være nummer tre i køen efter Sebastian Otoa og Oumar Diakhite. Ind er i øvrigt kommet Marc Nielsen fra Hvidovre, der dog har døjet med form og skader.
Kamphunden Bjarne Pudel er hentet i Dortmund og Andreas Bruus er lejet i Frankrig. Diakhite har allerede vist sig at være god sammen med Otoa, og jeg er spændt på Andreas Bruus' niveau, og om han kan erobre en plads i bagkæden.
Andres Jasson har i min optik allerede vist sig som en gevinst på midtbanen. Stort løbepensum, arbejdssom, boldsikker og (oftest) klog med bolden. Hvis alle indkøb var af den kvalitet, ville man som AaB fan ikke have noget at frygte. Normalt har han været på højrekanten, men i AaB har man set potentialet som 8'er, hvilket indtil videre har vist sig at være godt set.
Kommet er også Mylian Jimenez fra PSV, der absolut er en dygtig fodboldspiller. God i pasningsspillet, dirigerende og bevægelig. Man kan så også godt se, at timingen ikke altid sidder i skabet, og han kan have tendens til at være febrilsk med bolden. Det har kostet et par boldtab og gule kort, men det er alligevel en spiller, jeg har store forventninger til.
Efter Højholts afgang er det vigtigt at han kan levere hurtigt, så mine forventninger skal helst holde stik.
I offensiven ligner John Iredale ikke ligefrem en kommende Superligatopscorer, men han bringer noget af det offensive arbejdsraseri, man har eftersøgt. 9'eren er dog en position, hvor jeg forventer, man vil lede videre allerede til vinter. Det er generelt svært at se, hvor målene skal komme fra, så det må være en topprioritet.
Alt i alt er vinduet lige godkendt. Hverken mere eller mindre. Missionen om at nedbringe udgifterne og skabe en trup, der er bedre rustet til klubbens nye spillestil, er nogenlunde opfyldt.
Dog ser det tyndt ud på midtbanen, ligesom, at Vicent Müller ikke ligner manden, der leverer den endelige forskel på overlevelse eller nedrykning. Jeg er dog positiv ift. klubbens overlevelseschancer, som er hovedprioriteten, og jeg synes stadig, der er gode muligheder for at ende foran både Vejle, Lyngby, SøndersjykE og potentielt Viborg.
Projektet er stadig i den spæde fase, så det bliver spændende at se hvor langt, og om, det holder.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
FCK-boss kan snart præsentere noget
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
Steve Cooper giver ingen fribilletter
Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
Ekene Chukwuani imponerer i Monaco
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
Peter Schmeichel taget på sengen
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
INTERVIEW
Fra den ene dag til den anden ændrede det sig
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
Mareridt for FC Augsburg
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
NYHEDER
Går langt ned i løn
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
EKSKLUSIVT