Transfer: Han ligner ikke en kommende SL-topscorer

AaB kæmper i bunden af rækken, men der er en strategi, der gør, at Fanklubbens Jonas Andersen er positiv i forhold til mulighederne for at overleve i rækken.



AAB_996x1024Der har været fart på i Aalborg. Ud er gået prominente navne som Højholt, Bakiz, Thelander og målmanden Posavec, mens der på ind-siden er kommet hele ni spillere fra Belgien, USA og navnlig de lavere rækker i Tyskland.

I målet har Vincent Müller erstattet Josip Posavec, der efter en ærgerlig introduktion til Superligaen var en af holdets bedste spillere i sidste sæson. Müller har vist sig at være en mere moderne målmandstype, der også kan sætte bolden på spil i opspilsfasen, men ligner ikke en bedre målmand på stregen. Umiddelbart ser holdet en smule svækket ud på en position, der ofte viser sig afgørende i en nedrykningskamp.

I bagkæden er Rasmus Thelander blevet ophævet, og Lars Kramer ser ud til at være nummer tre i køen efter Sebastian Otoa og Oumar Diakhite. Ind er i øvrigt kommet Marc Nielsen fra Hvidovre, der dog har døjet med form og skader.

Kamphunden Bjarne Pudel er hentet i Dortmund og Andreas Bruus er lejet i Frankrig. Diakhite har allerede vist sig at være god sammen med Otoa, og jeg er spændt på Andreas Bruus' niveau, og om han kan erobre en plads i bagkæden.

Andres Jasson har i min optik allerede vist sig som en gevinst på midtbanen. Stort løbepensum, arbejdssom, boldsikker og (oftest) klog med bolden. Hvis alle indkøb var af den kvalitet, ville man som AaB fan ikke have noget at frygte. Normalt har han været på højrekanten, men i AaB har man set potentialet som 8'er, hvilket indtil videre har vist sig at være godt set.

Kommet er også Mylian Jimenez fra PSV, der absolut er en dygtig fodboldspiller. God i pasningsspillet, dirigerende og bevægelig. Man kan så også godt se, at timingen ikke altid sidder i skabet, og han kan have tendens til at være febrilsk med bolden. Det har kostet et par boldtab og gule kort, men det er alligevel en spiller, jeg har store forventninger til.

Efter Højholts afgang er det vigtigt at han kan levere hurtigt, så mine forventninger skal helst holde stik.

I offensiven ligner John Iredale ikke ligefrem en kommende Superligatopscorer, men han bringer noget af det offensive arbejdsraseri, man har eftersøgt. 9'eren er dog en position, hvor jeg forventer, man vil lede videre allerede til vinter. Det er generelt svært at se, hvor målene skal komme fra, så det må være en topprioritet.

Alt i alt er vinduet lige godkendt. Hverken mere eller mindre. Missionen om at nedbringe udgifterne og skabe en trup, der er bedre rustet til klubbens nye spillestil, er nogenlunde opfyldt.

Dog ser det tyndt ud på midtbanen, ligesom, at Vicent Müller ikke ligner manden, der leverer den endelige forskel på overlevelse eller nedrykning. Jeg er dog positiv ift. klubbens overlevelseschancer, som er hovedprioriteten, og jeg synes stadig, der er gode muligheder for at ende foran både Vejle, Lyngby, SøndersjykE og potentielt Viborg.

Projektet er stadig i den spæde fase, så det bliver spændende at se hvor langt, og om, det holder.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

AAB_996x1024







LIVE

TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Nørgaard kommenterer exitrygte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

‘FCK er nødt til at lytte’

Vil væk fra Brøndby

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

AaB-angriber på vej til Serie A

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Medie: FC København nægter

Storklub har taget kontakt

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Afviser stort bud på dansker

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

FC København er uden Andreas Cornelius

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’