– Det er altid dejligt, når Lyngby taber

FANKLUBBEN: FC Nordsjælland-fan Kasper Henriksen er rigtig glad efter sejren over Silkeborg IF. Og så angriber han rivalen Lyngby Boldklub, som han kalder for “smølfeland”. Her giver vi mikrofonen til Kasper Henriksen.



TBF_Primary_FCN_250x257Jeg ved ikke, om Johannes Hoff Thorup har læst min sidste klumme, hvor jeg skriver, at det er tid til at sætte Marcus Ingvartsen på bænken og prøve med nogle nye kræfter. For det lykkedes da med kæmpe succes!

I en ny rolle til Mads Kristian Hansen som 10’er gav det nogle nye dimensioner til angrebsspillet, som har været lidt låst over en længere periode.

Jeg synes at vi lignede “os selv” igen, og vi kunne sagtens havde lavet to-tre mål mere i sejren over Silkeborg mandag, hvis vi havde været lidt skarpere i afslutningsfasen.

Men det var skønt med tre point på kontoen, og så håber jeg, at Johannes Hoff Thorup giver genvalg til næste kamp, hvor vi skal til Hvidovre.

Og apropos Hvidovre, så er det for mig rundens største oplevelse!

Hold op hvor er det ringe, og jeg ser Lyngby som en kæmpe kandidat til at tage hjem til 1. division – sammen med Hvidovre.

Kasper Henriksen
FC Nordsjælland-fan

Det er altid dejligt, når Lyngby taber, men alt det, der sker i smølfeland i øjeblikket er næsten useriøst.

Først inviterer de alle nordmænd til gratis fodbold, dagen efter fyrer de Magne Hoseth, og så blev opslaget slettet på de sociale medier.

Hvor mange nordmænd endte med at stå med lang næste i søndags? Jeg ved det ikke, men der var rigtig mange fra Lyngby med lang næse, efter Hvidovre flot fik vendt 0-2 til en 4-2.

Selv om Lyngby fik verdens tyndeste straffespark og gik til pausen med en 2-0 føring, er det mig en gåde, at man kan lukke fire mål ind i 2. halvleg.

Men på trods af at det har været et kæmpe cirkus i “FÅRKING” Lyngby Boldklub, så må jeg bare lykønske dem med tilgangen af David Nielsen.

Jeg er personligt stor fan af David, som jeg synes er meget undervurderet som træner, og som er fremragende til at bringe motivation og energi. Jeg tror faktisk, at det her bliver redningen for Lyngby i Superligaen.

Så må vi se hvem der træder til efter sæsonen – måske de kan låne af vores, som de plejer…  

Skriv til Kasper Henriksen på [email protected].

Tipsbladet har været i kontakt med Fanklubbens Lyngby-mand for at høre, om han vil svare, men Rasmus Bille Dam holder sig til følgende svar:

– At gå ind i en diskussion om hvilke opslag, Lyngbys SoMe team laver på sociale medier, er for ligegyldigt og plat for mig.

TBF_Primary_FCN_250x257






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jagter tidligere FCK-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København

AGF køber ham

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil have Victor Nelsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Australien – Tyrkiet



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Stolt over dansk transfer

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Chok – henter første VM-point nogensinde

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Tyskland – Curacao

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Sverige – Tunesien

Overraskende melding om Oliver Christensen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis