Højt at flyve, dybt at falde.
Sådan er det at være fan af F.C Nordsjælland. Fordums styke de sidste to sæsoner synes at være langt væk i øjeblikket, efter vi i sidste uge røg ud af pokalturneringen til Brabrand, der til dagligt spiller i 3. division, og senest med øretæven i Randers, hvor vi spiller sæsonens dårligste kamp. Men hvad kan man forvente, når man har sagt farvel til mere end 10 spillere?
Jeg spoler tiden tilbage til det føromtalte transfervindue, hvor vi desværre siger farvel til alt for mange spillere på én gang, uden at der kommer nok kvalitet ind i truppen. Hverken udefra eller nedefra, som vi har været vant til tidligere. Og det mærker truppen nu, som jeg synes ser lidt slidt og måske endda træt ud.
Vores nye cheftræner, Jens Fønsskov Olsen, har helt sikkert fundet sin start 11’er, men udfordringen er, at truppen er for tynd, og at han mangler spillere med Superligakvalitet. Og det er lige præcis hér, at jeg synes, vi taber kampene i øjeblikket. Kvaliteten hos de næstbedste spillere er pt. for dårlige i forhold til de bedste.
Til klubbens fan-forum udtalte Alexander Riget, at der ville blive handlet ind til vinter, hvis det skulle blive nødvendigt. OG DET MÅ MAN SIGE AT DET ER! For klubbens bedste spiller, Jeppe Tverskov, og vores målscorer Marcus Ingvartsen, tager til San Diego til vinter. Så kære ledelse, åben øjnene, få hænderne op af lommerne og brug nogle af de rekordhøje transfersummer, som vi har fået i kassen i sommer.
Som fan er det oplagt at pege på træneren og give ham skylden. Men her vil jeg fritage Jens totalt!
Kasper HenriksenFC Nordsjælland-fan
De rutinerede spillere skal steppe op
Med det overraskende exit fra pokalturneringen, skal alle sejl nu sættes ind på Superligaen og ikke mindst top 6. Og det kræver simpelthen, at de bærende kræfter på holdet stepper op og tager mere ansvar.
Jeg savner, at vores mest erfarne spillere træder i karakter. Vores anfører, Kian Hansen, har haft det svært efter skaden i Århus. Det samme har vores målmand, Andreas Hansen, som siden sommerferien har glemt at tage med hænder. Og det bekymrer mig, når vores fundament ser så svækket ud.
Vi lukker alt for mange mål ind i øjeblikket, og så er det svært at vinde fodboldkampe. Og det skaber selvfølgelig lidt uro i truppen, og for første gang nogensinde, tror jeg, går en spiller ud i pressen og begræder, at han er sat på bænken. Her tænker jeg selvfølgelig på Lucas Hey. Hvad fanden tænker han på? Det er det sidste, vi har behov for lige nu, og med det niveau, han selv bidrager med, klinger det hult i min verden.

Hvem står med ansvaret?
Det letteste i verden er at pege fingre ad andre, men hvem har ansvaret for de svingende resultater? Som fan er det oplagt at pege på træneren og give ham skylden. Men her vil jeg fritage Jens totalt!
Han har i min optik intet med de svingende resultater at gøre – det har ledelsen! Jens har selv købt ind på præmissen i FCN, men hans spillermateriale er simpelthen for tyndt. Det er tydeligt, at når han kigger ud på bænken, at han ofte venter længe med at skifte ud. Også for længe til min smag, men han mangler simpelthen flere spillere som han tør sætte i scene.
Nær fremtid
Der er kun fire runder tilbage inden vinterpausen, og her forventer jeg, at vi som minimum henter seks point. Jeg forventer ikke, at vi vinder på Brøndby Stadion eller i Parken, men jeg forventer, at vi sætter en god kamp sammen mod Viborg på søndag. Her skal vi have tre point!
Det vil være en kæmpe fiasko, hvis vi ikke kommer i top 6, når turneringen deles op til foråret. Men mine forventninger til de sidste kampe er helt klassisk F.C. Nordsjælland, vi vinder, vi taber, vi vinder, vi taber.

LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
INTERVIEW