Højt at flyve, dybt at falde.
Sådan er det at være fan af F.C Nordsjælland. Fordums styke de sidste to sæsoner synes at være langt væk i øjeblikket, efter vi i sidste uge røg ud af pokalturneringen til Brabrand, der til dagligt spiller i 3. division, og senest med øretæven i Randers, hvor vi spiller sæsonens dårligste kamp. Men hvad kan man forvente, når man har sagt farvel til mere end 10 spillere?
Jeg spoler tiden tilbage til det føromtalte transfervindue, hvor vi desværre siger farvel til alt for mange spillere på én gang, uden at der kommer nok kvalitet ind i truppen. Hverken udefra eller nedefra, som vi har været vant til tidligere. Og det mærker truppen nu, som jeg synes ser lidt slidt og måske endda træt ud.
Vores nye cheftræner, Jens Fønsskov Olsen, har helt sikkert fundet sin start 11’er, men udfordringen er, at truppen er for tynd, og at han mangler spillere med Superligakvalitet. Og det er lige præcis hér, at jeg synes, vi taber kampene i øjeblikket. Kvaliteten hos de næstbedste spillere er pt. for dårlige i forhold til de bedste.
Til klubbens fan-forum udtalte Alexander Riget, at der ville blive handlet ind til vinter, hvis det skulle blive nødvendigt. OG DET MÅ MAN SIGE AT DET ER! For klubbens bedste spiller, Jeppe Tverskov, og vores målscorer Marcus Ingvartsen, tager til San Diego til vinter. Så kære ledelse, åben øjnene, få hænderne op af lommerne og brug nogle af de rekordhøje transfersummer, som vi har fået i kassen i sommer.
Som fan er det oplagt at pege på træneren og give ham skylden. Men her vil jeg fritage Jens totalt!
Kasper HenriksenFC Nordsjælland-fan
De rutinerede spillere skal steppe op
Med det overraskende exit fra pokalturneringen, skal alle sejl nu sættes ind på Superligaen og ikke mindst top 6. Og det kræver simpelthen, at de bærende kræfter på holdet stepper op og tager mere ansvar.
Jeg savner, at vores mest erfarne spillere træder i karakter. Vores anfører, Kian Hansen, har haft det svært efter skaden i Århus. Det samme har vores målmand, Andreas Hansen, som siden sommerferien har glemt at tage med hænder. Og det bekymrer mig, når vores fundament ser så svækket ud.
Vi lukker alt for mange mål ind i øjeblikket, og så er det svært at vinde fodboldkampe. Og det skaber selvfølgelig lidt uro i truppen, og for første gang nogensinde, tror jeg, går en spiller ud i pressen og begræder, at han er sat på bænken. Her tænker jeg selvfølgelig på Lucas Hey. Hvad fanden tænker han på? Det er det sidste, vi har behov for lige nu, og med det niveau, han selv bidrager med, klinger det hult i min verden.

Hvem står med ansvaret?
Det letteste i verden er at pege fingre ad andre, men hvem har ansvaret for de svingende resultater? Som fan er det oplagt at pege på træneren og give ham skylden. Men her vil jeg fritage Jens totalt!
Han har i min optik intet med de svingende resultater at gøre – det har ledelsen! Jens har selv købt ind på præmissen i FCN, men hans spillermateriale er simpelthen for tyndt. Det er tydeligt, at når han kigger ud på bænken, at han ofte venter længe med at skifte ud. Også for længe til min smag, men han mangler simpelthen flere spillere som han tør sætte i scene.
Nær fremtid
Der er kun fire runder tilbage inden vinterpausen, og her forventer jeg, at vi som minimum henter seks point. Jeg forventer ikke, at vi vinder på Brøndby Stadion eller i Parken, men jeg forventer, at vi sætter en god kamp sammen mod Viborg på søndag. Her skal vi have tre point!
Det vil være en kæmpe fiasko, hvis vi ikke kommer i top 6, når turneringen deles op til foråret. Men mine forventninger til de sidste kampe er helt klassisk F.C. Nordsjælland, vi vinder, vi taber, vi vinder, vi taber.

LIVE
LIVE: Fransk landstræner har aldrig set lignende
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
Stor profil glad for Brøndby
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Ser I med, Brøndby?
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Joakim Mæhle åbner op
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
Sendt hjem fra FC København-træning
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
– Det er et møghold!
Her begynder næste sæson i Superligaen
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
TOPNYHED