Højt at flyve, dybt at falde.
Sådan er det at være fan af F.C Nordsjælland. Fordums styke de sidste to sæsoner synes at være langt væk i øjeblikket, efter vi i sidste uge røg ud af pokalturneringen til Brabrand, der til dagligt spiller i 3. division, og senest med øretæven i Randers, hvor vi spiller sæsonens dårligste kamp. Men hvad kan man forvente, når man har sagt farvel til mere end 10 spillere?
Jeg spoler tiden tilbage til det føromtalte transfervindue, hvor vi desværre siger farvel til alt for mange spillere på én gang, uden at der kommer nok kvalitet ind i truppen. Hverken udefra eller nedefra, som vi har været vant til tidligere. Og det mærker truppen nu, som jeg synes ser lidt slidt og måske endda træt ud.
Vores nye cheftræner, Jens Fønsskov Olsen, har helt sikkert fundet sin start 11’er, men udfordringen er, at truppen er for tynd, og at han mangler spillere med Superligakvalitet. Og det er lige præcis hér, at jeg synes, vi taber kampene i øjeblikket. Kvaliteten hos de næstbedste spillere er pt. for dårlige i forhold til de bedste.
Til klubbens fan-forum udtalte Alexander Riget, at der ville blive handlet ind til vinter, hvis det skulle blive nødvendigt. OG DET MÅ MAN SIGE AT DET ER! For klubbens bedste spiller, Jeppe Tverskov, og vores målscorer Marcus Ingvartsen, tager til San Diego til vinter. Så kære ledelse, åben øjnene, få hænderne op af lommerne og brug nogle af de rekordhøje transfersummer, som vi har fået i kassen i sommer.
Som fan er det oplagt at pege på træneren og give ham skylden. Men her vil jeg fritage Jens totalt!
Kasper HenriksenFC Nordsjælland-fan
De rutinerede spillere skal steppe op
Med det overraskende exit fra pokalturneringen, skal alle sejl nu sættes ind på Superligaen og ikke mindst top 6. Og det kræver simpelthen, at de bærende kræfter på holdet stepper op og tager mere ansvar.
Jeg savner, at vores mest erfarne spillere træder i karakter. Vores anfører, Kian Hansen, har haft det svært efter skaden i Århus. Det samme har vores målmand, Andreas Hansen, som siden sommerferien har glemt at tage med hænder. Og det bekymrer mig, når vores fundament ser så svækket ud.
Vi lukker alt for mange mål ind i øjeblikket, og så er det svært at vinde fodboldkampe. Og det skaber selvfølgelig lidt uro i truppen, og for første gang nogensinde, tror jeg, går en spiller ud i pressen og begræder, at han er sat på bænken. Her tænker jeg selvfølgelig på Lucas Hey. Hvad fanden tænker han på? Det er det sidste, vi har behov for lige nu, og med det niveau, han selv bidrager med, klinger det hult i min verden.

Hvem står med ansvaret?
Det letteste i verden er at pege fingre ad andre, men hvem har ansvaret for de svingende resultater? Som fan er det oplagt at pege på træneren og give ham skylden. Men her vil jeg fritage Jens totalt!
Han har i min optik intet med de svingende resultater at gøre – det har ledelsen! Jens har selv købt ind på præmissen i FCN, men hans spillermateriale er simpelthen for tyndt. Det er tydeligt, at når han kigger ud på bænken, at han ofte venter længe med at skifte ud. Også for længe til min smag, men han mangler simpelthen flere spillere som han tør sætte i scene.
Nær fremtid
Der er kun fire runder tilbage inden vinterpausen, og her forventer jeg, at vi som minimum henter seks point. Jeg forventer ikke, at vi vinder på Brøndby Stadion eller i Parken, men jeg forventer, at vi sætter en god kamp sammen mod Viborg på søndag. Her skal vi have tre point!
Det vil være en kæmpe fiasko, hvis vi ikke kommer i top 6, når turneringen deles op til foråret. Men mine forventninger til de sidste kampe er helt klassisk F.C. Nordsjælland, vi vinder, vi taber, vi vinder, vi taber.

LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
AVIS
AC Milan kigger på dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan