Sender opsang til ledelsen: Åben øjnene!

FC Nordsjælland har det svært i Superligaen. Højt topniveau, skræmmende lavt bundniveau. FCN-fan Kasper Henriksen kommer med en opfordring til FC Nordsjællands ledelse.



FCN_250x257Højt at flyve, dybt at falde.

Sådan er det at være fan af F.C Nordsjælland. Fordums styke de sidste to sæsoner synes at være langt væk i øjeblikket, efter vi i sidste uge røg ud af pokalturneringen til Brabrand, der til dagligt spiller i 3. division, og senest med øretæven i Randers, hvor vi spiller sæsonens dårligste kamp. Men hvad kan man forvente, når man har sagt farvel til mere end 10 spillere?

Jeg spoler tiden tilbage til det føromtalte transfervindue, hvor vi desværre siger farvel til alt for mange spillere på én gang, uden at der kommer nok kvalitet ind i truppen. Hverken udefra eller nedefra, som vi har været vant til tidligere. Og det mærker truppen nu, som jeg synes ser lidt slidt og måske endda træt ud.

Vores nye cheftræner, Jens Fønsskov Olsen, har helt sikkert fundet sin start 11’er, men udfordringen er, at truppen er for tynd, og at han mangler spillere med Superligakvalitet. Og det er lige præcis hér, at jeg synes, vi taber kampene i øjeblikket. Kvaliteten hos de næstbedste spillere er pt. for dårlige i forhold til de bedste.

Til klubbens fan-forum udtalte Alexander Riget, at der ville blive handlet ind til vinter, hvis det skulle blive nødvendigt. OG DET MÅ MAN SIGE AT DET ER! For klubbens bedste spiller, Jeppe Tverskov, og vores målscorer Marcus Ingvartsen, tager til San Diego til vinter. Så kære ledelse, åben øjnene, få hænderne op af lommerne og brug nogle af de rekordhøje transfersummer, som vi har fået i kassen i sommer.

Som fan er det oplagt at pege på træneren og give ham skylden. Men her vil jeg fritage Jens totalt!

Kasper Henriksen
FC Nordsjælland-fan

De rutinerede spillere skal steppe op
Med det overraskende exit fra pokalturneringen, skal alle sejl nu sættes ind på Superligaen og ikke mindst top 6. Og det kræver simpelthen, at de bærende kræfter på holdet stepper op og tager mere ansvar.

Jeg savner, at vores mest erfarne spillere træder i karakter. Vores anfører, Kian Hansen, har haft det svært efter skaden i Århus. Det samme har vores målmand, Andreas Hansen, som siden sommerferien har glemt at tage med hænder. Og det bekymrer mig, når vores fundament ser så svækket ud.

Vi lukker alt for mange mål ind i øjeblikket, og så er det svært at vinde fodboldkampe. Og det skaber selvfølgelig lidt uro i truppen, og for første gang nogensinde, tror jeg, går en spiller ud i pressen og begræder, at han er sat på bænken. Her tænker jeg selvfølgelig på Lucas Hey. Hvad fanden tænker han på? Det er det sidste, vi har behov for lige nu, og med det niveau, han selv bidrager med, klinger det hult i min verden.

FCN_250x257

Foto: Alamy

Hvem står med ansvaret?
Det letteste i verden er at pege fingre ad andre, men hvem har ansvaret for de svingende resultater? Som fan er det oplagt at pege på træneren og give ham skylden. Men her vil jeg fritage Jens totalt!

Han har i min optik intet med de svingende resultater at gøre – det har ledelsen! Jens har selv købt ind på præmissen i FCN, men hans spillermateriale er simpelthen for tyndt. Det er tydeligt, at når han kigger ud på bænken, at han ofte venter længe med at skifte ud. Også for længe til min smag, men han mangler simpelthen flere spillere som han tør sætte i scene.

Nær fremtid
Der er kun fire runder tilbage inden vinterpausen, og her forventer jeg, at vi som minimum henter seks point. Jeg forventer ikke, at vi vinder på Brøndby Stadion eller i Parken, men jeg forventer, at vi sætter en god kamp sammen mod Viborg på søndag. Her skal vi have tre point!

Det vil være en kæmpe fiasko, hvis vi ikke kommer i top 6, når turneringen deles op til foråret. Men mine forventninger til de sidste kampe er helt klassisk F.C. Nordsjælland, vi vinder, vi taber, vi vinder, vi taber.

FCN_250x257





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Officielt: Her spilles AGF-OB

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Tror på overraskelse i startopstilling

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Superliga-premiere aflyst

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

FC Midtjylland – FC København



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Brøndby IF – Randers FC

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

– Priserne er eksploderet

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Medier fælder hård dom

Fælder bekymrende dom efter chok

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

De vil have Martin Braithwaite

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

AGF – OB

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Spændende OB-nyhed

Superliga-profil skadet

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

‘De går amok!’