Sender opsang til ledelsen: Åben øjnene!

FC Nordsjælland har det svært i Superligaen. Højt topniveau, skræmmende lavt bundniveau. FCN-fan Kasper Henriksen kommer med en opfordring til FC Nordsjællands ledelse.



FCN_250x257Højt at flyve, dybt at falde.

Sådan er det at være fan af F.C Nordsjælland. Fordums styke de sidste to sæsoner synes at være langt væk i øjeblikket, efter vi i sidste uge røg ud af pokalturneringen til Brabrand, der til dagligt spiller i 3. division, og senest med øretæven i Randers, hvor vi spiller sæsonens dårligste kamp. Men hvad kan man forvente, når man har sagt farvel til mere end 10 spillere?

Jeg spoler tiden tilbage til det føromtalte transfervindue, hvor vi desværre siger farvel til alt for mange spillere på én gang, uden at der kommer nok kvalitet ind i truppen. Hverken udefra eller nedefra, som vi har været vant til tidligere. Og det mærker truppen nu, som jeg synes ser lidt slidt og måske endda træt ud.

Vores nye cheftræner, Jens Fønsskov Olsen, har helt sikkert fundet sin start 11’er, men udfordringen er, at truppen er for tynd, og at han mangler spillere med Superligakvalitet. Og det er lige præcis hér, at jeg synes, vi taber kampene i øjeblikket. Kvaliteten hos de næstbedste spillere er pt. for dårlige i forhold til de bedste.

Til klubbens fan-forum udtalte Alexander Riget, at der ville blive handlet ind til vinter, hvis det skulle blive nødvendigt. OG DET MÅ MAN SIGE AT DET ER! For klubbens bedste spiller, Jeppe Tverskov, og vores målscorer Marcus Ingvartsen, tager til San Diego til vinter. Så kære ledelse, åben øjnene, få hænderne op af lommerne og brug nogle af de rekordhøje transfersummer, som vi har fået i kassen i sommer.

Som fan er det oplagt at pege på træneren og give ham skylden. Men her vil jeg fritage Jens totalt!

Kasper Henriksen
FC Nordsjælland-fan

De rutinerede spillere skal steppe op
Med det overraskende exit fra pokalturneringen, skal alle sejl nu sættes ind på Superligaen og ikke mindst top 6. Og det kræver simpelthen, at de bærende kræfter på holdet stepper op og tager mere ansvar.

Jeg savner, at vores mest erfarne spillere træder i karakter. Vores anfører, Kian Hansen, har haft det svært efter skaden i Århus. Det samme har vores målmand, Andreas Hansen, som siden sommerferien har glemt at tage med hænder. Og det bekymrer mig, når vores fundament ser så svækket ud.

Vi lukker alt for mange mål ind i øjeblikket, og så er det svært at vinde fodboldkampe. Og det skaber selvfølgelig lidt uro i truppen, og for første gang nogensinde, tror jeg, går en spiller ud i pressen og begræder, at han er sat på bænken. Her tænker jeg selvfølgelig på Lucas Hey. Hvad fanden tænker han på? Det er det sidste, vi har behov for lige nu, og med det niveau, han selv bidrager med, klinger det hult i min verden.

FCN_250x257

Foto: Alamy

Hvem står med ansvaret?
Det letteste i verden er at pege fingre ad andre, men hvem har ansvaret for de svingende resultater? Som fan er det oplagt at pege på træneren og give ham skylden. Men her vil jeg fritage Jens totalt!

Han har i min optik intet med de svingende resultater at gøre – det har ledelsen! Jens har selv købt ind på præmissen i FCN, men hans spillermateriale er simpelthen for tyndt. Det er tydeligt, at når han kigger ud på bænken, at han ofte venter længe med at skifte ud. Også for længe til min smag, men han mangler simpelthen flere spillere som han tør sætte i scene.

Nær fremtid
Der er kun fire runder tilbage inden vinterpausen, og her forventer jeg, at vi som minimum henter seks point. Jeg forventer ikke, at vi vinder på Brøndby Stadion eller i Parken, men jeg forventer, at vi sætter en god kamp sammen mod Viborg på søndag. Her skal vi have tre point!

Det vil være en kæmpe fiasko, hvis vi ikke kommer i top 6, når turneringen deles op til foråret. Men mine forventninger til de sidste kampe er helt klassisk F.C. Nordsjælland, vi vinder, vi taber, vi vinder, vi taber.

FCN_250x257





LIVE

LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Laver aftale med Frederik Birk

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Brøndby IF – FC Midtjylland

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

‘Han snakker ikke om andet!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Randers FC – FC København

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Han ender i Premier League

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Sønderjyske – Viborg FF

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Silkeborg IF – OB

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Bayern slår rekord i ny storsejr



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Tottenham under stregen

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Arsenal snublede i guldkampen

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Mål i Milano