FCMs transferønsker: Vil have stortalent fra Chile

Hvilke spillere vil FC Midtjylland-fan Thomas Schouv Jakobsen have ud denne sommer, og hvilke spillere vil han have ind? Det svarer Fanklubbens FCM-repræsentant på her.



FCM bør investere. Der bliver flere pladser, som skal fyldes, og Gigovic, Paulinho og Dalsgaard er væk, og mon ikke også Joel skifter, selv om jeg sagtens kan se en plads til ham i truppen. Jeg forudser også, at Martinez kan være på rampen, hvis der kommer et stort bud, mens Franculino også må være på listerne rundt omkring allerede.

Så jeg vil sige, at vi skal have:

En spillende midterforsvarer: Ousmane Diao, CD Mafra. Det lyder til, at de store klubber i Portugal ser kæmpe potentiale i 'den nye Ousmane' – hvorfor ikke give ham chancen for lidt europæisk erfaring hos os?

En boldsikker, offensivt mindet 8'er for eksempek Emil Breivik, Molde, eller lidt mere ambitiøst i form af Lucas Assadi (offensiv midt) fra vores venskabsland Chile. Jeg forestiller mig, at det er en spiller, som skal gå ind og dække midtbanepladserne sammen med Emiliano Martinez, Oliver Sørensen, Charles og Rømer.

En offensiv venstre back, der kan supplere Victor Bak og afløse Paulinho. Marcelo Morales fra Universidad de Chile som et frækt bud, eller en forhenværende akademist i Kristoffer Lund Hansen, Palermo.

Ud bør gå:
Generelt ikke ret mange – hvis vi holder vores seedning i Europa, kommer der til at være to kampe om ugen fra midt juli til midt december. Så netto skal vi have en større trup end i foråret.

Men tre bud:

Oscar Hedvall. Han virker langt fra spilletid, og der kan nemt komme en ny tredjekeeper ind i løbet af sommeren, for eksempel Mark Ugboh.

Juninho. Jeg elsker ham, men jeg tror, vi får brug for en ny, spillende midterforsvarer, og så kommer han for langt fra spilletid. Det kunne også være Lee på en udlejning, og så holde Juninho som reserve.

Alhaji Kamara. Han er trupspiller, han er småskadet og bliver ikke brugt, når han er klar. Lad os lave plads til et ungt talent i stedet.

Schouv_Jakobsen_Thomas2



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Raser over dansk stjerne

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Det har taget røven på Steve Cooper

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

‘Den værste transfer nogensinde’

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Brøndby-stjerne med stor donation

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

– Han har været en decideret atombombe

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Benhård transfermelding

Magisk aften for FC København-stjerne

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Klart ønske fra Ruben Amorim

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Supercomputer: Værste nogensinde!

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Eriksen med kontant udmelding

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

AFCON inviterer til gratis fodbold

Det er til dumpekarakter

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Presset Frank: Her er vores store problem