FCMs transferønsker: Vil have stortalent fra Chile

Hvilke spillere vil FC Midtjylland-fan Thomas Schouv Jakobsen have ud denne sommer, og hvilke spillere vil han have ind? Det svarer Fanklubbens FCM-repræsentant på her.



FCM bør investere. Der bliver flere pladser, som skal fyldes, og Gigovic, Paulinho og Dalsgaard er væk, og mon ikke også Joel skifter, selv om jeg sagtens kan se en plads til ham i truppen. Jeg forudser også, at Martinez kan være på rampen, hvis der kommer et stort bud, mens Franculino også må være på listerne rundt omkring allerede.

Så jeg vil sige, at vi skal have:

En spillende midterforsvarer: Ousmane Diao, CD Mafra. Det lyder til, at de store klubber i Portugal ser kæmpe potentiale i 'den nye Ousmane' – hvorfor ikke give ham chancen for lidt europæisk erfaring hos os?

En boldsikker, offensivt mindet 8'er for eksempek Emil Breivik, Molde, eller lidt mere ambitiøst i form af Lucas Assadi (offensiv midt) fra vores venskabsland Chile. Jeg forestiller mig, at det er en spiller, som skal gå ind og dække midtbanepladserne sammen med Emiliano Martinez, Oliver Sørensen, Charles og Rømer.

En offensiv venstre back, der kan supplere Victor Bak og afløse Paulinho. Marcelo Morales fra Universidad de Chile som et frækt bud, eller en forhenværende akademist i Kristoffer Lund Hansen, Palermo.

Ud bør gå:
Generelt ikke ret mange – hvis vi holder vores seedning i Europa, kommer der til at være to kampe om ugen fra midt juli til midt december. Så netto skal vi have en større trup end i foråret.

Men tre bud:

Oscar Hedvall. Han virker langt fra spilletid, og der kan nemt komme en ny tredjekeeper ind i løbet af sommeren, for eksempel Mark Ugboh.

Juninho. Jeg elsker ham, men jeg tror, vi får brug for en ny, spillende midterforsvarer, og så kommer han for langt fra spilletid. Det kunne også være Lee på en udlejning, og så holde Juninho som reserve.

Alhaji Kamara. Han er trupspiller, han er småskadet og bliver ikke brugt, når han er klar. Lad os lave plads til et ungt talent i stedet.

Schouv_Jakobsen_Thomas2





Ny cheftræner stort set på plads i United


Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Han er ny cheftræner for Real Madrid

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Meldes på vej mod nyt skifte

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Mohamed Daramy vender tilbage

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Frendrup scorer for første gang i et år

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Afviser millionbud fra Brøndby

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Mareridt for FC Augsburg

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

FC København-boss i smuttur

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Går langt ned i løn

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

FCK-boss kan snart præsentere noget

Rådførte sig hos Kamil Grabara