FCM bør investere. Der bliver flere pladser, som skal fyldes, og Gigovic, Paulinho og Dalsgaard er væk, og mon ikke også Joel skifter, selv om jeg sagtens kan se en plads til ham i truppen. Jeg forudser også, at Martinez kan være på rampen, hvis der kommer et stort bud, mens Franculino også må være på listerne rundt omkring allerede.
Så jeg vil sige, at vi skal have:
En spillende midterforsvarer: Ousmane Diao, CD Mafra. Det lyder til, at de store klubber i Portugal ser kæmpe potentiale i 'den nye Ousmane' – hvorfor ikke give ham chancen for lidt europæisk erfaring hos os?
En boldsikker, offensivt mindet 8'er for eksempek Emil Breivik, Molde, eller lidt mere ambitiøst i form af Lucas Assadi (offensiv midt) fra vores venskabsland Chile. Jeg forestiller mig, at det er en spiller, som skal gå ind og dække midtbanepladserne sammen med Emiliano Martinez, Oliver Sørensen, Charles og Rømer.
En offensiv venstre back, der kan supplere Victor Bak og afløse Paulinho. Marcelo Morales fra Universidad de Chile som et frækt bud, eller en forhenværende akademist i Kristoffer Lund Hansen, Palermo.
Ud bør gå:
Generelt ikke ret mange – hvis vi holder vores seedning i Europa, kommer der til at være to kampe om ugen fra midt juli til midt december. Så netto skal vi have en større trup end i foråret.
Men tre bud:
Oscar Hedvall. Han virker langt fra spilletid, og der kan nemt komme en ny tredjekeeper ind i løbet af sommeren, for eksempel Mark Ugboh.
Juninho. Jeg elsker ham, men jeg tror, vi får brug for en ny, spillende midterforsvarer, og så kommer han for langt fra spilletid. Det kunne også være Lee på en udlejning, og så holde Juninho som reserve.
Alhaji Kamara. Han er trupspiller, han er småskadet og bliver ikke brugt, når han er klar. Lad os lave plads til et ungt talent i stedet.

LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Eksperter raser: Hvad med Messi?
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER