FCMs transferønsker: Vil have stortalent fra Chile

Hvilke spillere vil FC Midtjylland-fan Thomas Schouv Jakobsen have ud denne sommer, og hvilke spillere vil han have ind? Det svarer Fanklubbens FCM-repræsentant på her.



FCM bør investere. Der bliver flere pladser, som skal fyldes, og Gigovic, Paulinho og Dalsgaard er væk, og mon ikke også Joel skifter, selv om jeg sagtens kan se en plads til ham i truppen. Jeg forudser også, at Martinez kan være på rampen, hvis der kommer et stort bud, mens Franculino også må være på listerne rundt omkring allerede.

Så jeg vil sige, at vi skal have:

En spillende midterforsvarer: Ousmane Diao, CD Mafra. Det lyder til, at de store klubber i Portugal ser kæmpe potentiale i 'den nye Ousmane' – hvorfor ikke give ham chancen for lidt europæisk erfaring hos os?

En boldsikker, offensivt mindet 8'er for eksempek Emil Breivik, Molde, eller lidt mere ambitiøst i form af Lucas Assadi (offensiv midt) fra vores venskabsland Chile. Jeg forestiller mig, at det er en spiller, som skal gå ind og dække midtbanepladserne sammen med Emiliano Martinez, Oliver Sørensen, Charles og Rømer.

En offensiv venstre back, der kan supplere Victor Bak og afløse Paulinho. Marcelo Morales fra Universidad de Chile som et frækt bud, eller en forhenværende akademist i Kristoffer Lund Hansen, Palermo.

Ud bør gå:
Generelt ikke ret mange – hvis vi holder vores seedning i Europa, kommer der til at være to kampe om ugen fra midt juli til midt december. Så netto skal vi have en større trup end i foråret.

Men tre bud:

Oscar Hedvall. Han virker langt fra spilletid, og der kan nemt komme en ny tredjekeeper ind i løbet af sommeren, for eksempel Mark Ugboh.

Juninho. Jeg elsker ham, men jeg tror, vi får brug for en ny, spillende midterforsvarer, og så kommer han for langt fra spilletid. Det kunne også være Lee på en udlejning, og så holde Juninho som reserve.

Alhaji Kamara. Han er trupspiller, han er småskadet og bliver ikke brugt, når han er klar. Lad os lave plads til et ungt talent i stedet.

Schouv_Jakobsen_Thomas2





Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage




LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dansk profil færdig i tysk klub, men



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Tiden er ved at rinde ud

Napoli-chok på vej

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Afsløring: De er færdige i Randers

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Arsenal vinder Premier League

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Thomas Delaney teaser

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Lyon forhandler med dansk profil

Godt nyt for Jess Thorup

Fortryder FC Barcelona-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil