Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Danmark skal ikke til VM efter en sløj kamp i Tjekkiet, hvor Danmark var svage på banen. Det er dog spøgelset fra Belarus, der fortsat hjemsøger Danmak.



Halli, halli, hallo – det bliver ikke til nogen dansk sejr i Mexico.

Johnny Reimer, du kan bare lade mikrofonen og sombreroen blive hjemme, for vi skal ikke afsted.

Der var ikke bare en eller to chancer – Danmark havde hele tre matchbolde at sikre sig billetten til VM, men glippede dem alle.

Bedst som vi troede, vi red på en bølge af selvtillid og håb i efteråret, blev det første gok i nøden mod Belarus til en snebold, der bare blev større og større og knockoutede Danmark.

I stedet kan de danske spillere sætte sig i sofaen til sommer og se nationer som Curacao, Haiti, Kap Verde og Usbekistan tage del i VM i USA, Mexico og Canada, hvor 48 nationer er kvalificeret.

Det er en historisk skuffelse, at Danmark ikke har kvalificeret sig til sommerens slutrunde, og det er kulminationen på elendige landskampe i kølvandet på Riemers forlængelse i slutningen af oktober.

Tre matchbolde, alle misbrugt. Uafgjort 2-2 hjemme mod Belarus var en decideret katastrofe. Direkte pinligt. Nuvel, der skulle stadig bare uafgjort til i Skotland. Det opgør blev tabt. Okay, stadig en chance for at komme med med sejr i to playoff-kampe, men ak, Danmark tabte finalen til Tjekkiet efter straffesparkskonkurrence og et stort drama.

Landstræneren fremstod handlingslammet i 70 minutter af opgøret mod Tjekkiet, hvor han i stedet sludrede med Daniel Agger om, hvad der skulle gøres. For noget skulle jo gøres. Men minutterne gik.

Han satte Kasper Høgh på banen og fik en scoring af indskifteren, og det fortjener landstræneren ros for, men tilbage står, at han havde tre kampe til at sikre billetten til VM – men fejlede alle tre gange. Og det er stadig svært at forstå, hvad der skete mod et af Europas dårligste landshold i Belarus.

Udover Rasmus Højlund var der ikke mange, der spillede op til niveau mod Tjekkiet. Danmark havde bolden, men skabte ikke meget mod et tjekkisk landshold, der ikke når nogle af de historiske tjekkiske landshold til sokkeholderne.

De danske backer havde det svært, Højbjerg spillede for meget til siden, og Victor Froholdt viste ikke meget af det, der gør ham til en af Europas mest spændende unge spillere.

Fra bænken fik Brian Riemer heller ikke meget ud af de rutinerede folk. Christian Eriksen, der måske har spillet sin sidste landskamp, kom ind uden at gøre en forskel. Det samme gjaldt for Anders Dreyer og Christian Nørgaard.

Spørgsmålene er mange efter en aften, hvor Sverige kvalificerede sig til VM-slutrunden, selv om vores svenske naboer var døde og begravede efter en elendig kvalifikation under Jon Dahl Tomasson og valgte at fyre danskeren for at ansætte Graham Potter. Svenskerne, som vi morede os lidt over, kan nu vinke til de danske fans fra luften, når de flyver over Danmark og til Mexico i juni.

Og spørgsmål om Brian Riemers fremtid kommer også naturligt i den næste tid. De skal komme. Også selv om både landstræneren og fodbolddirektør Peter Møller er blevet fredet.

For det er et historisk sammenbrud, der har ramt landsholdet, og holdet er blevet dårligere i løbet af kvalifikationen, og det er fair at spørge, om Brian Riemer er manden, der kan løfte det, eller om det kun går godt, når der er medgang og liv og glade dage.

Det er jeg personligt ikke sikker på.







LIVE

TransferLIVE: Katastrofe for Viborg

Transferbombe i Manchester United

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

De har spurgt på Gustav Isaksen

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

FC København-transfer bremses af denne årsag

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Melder ud om Mbappé

Maxsø træner med i Brøndby

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Frankrig – Spanien

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afslører kæmpe VM-chok

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Så meget kræver Ajax for Gaaei

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan