,

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Det påvirkede Senegals landshold, at landstræner truede med ikke at tage afsted til VM, lyder det fra forbund.



VM 2026: | Grupper | Kampprogram | Simulator | TV | Resultater |

Det senegalesiske landshold var under VM omgivet af en giftig stemning, som opstod, efter at landstræner Pape Thiaw havde krævet en lønforhøjelse.

Sådan lød det mandag fra præsidenten for det senegalesiske fodboldforbund, Fédération Sénégalaise de Football (FSF), på et pressemøde i landets hovedstad, Dakar, skriver nyhedsbureauet AFP.

Thiaw blev søndag fyret, efter at holdets 16.-delsfinale mod Belgien den 1. juli endte med et nederlag på 2-3.

– Der opstod et tillidsbrud mellem Pape Thiaw og os, lød det fra FSF-præsident Abdoulaye Fall på pressemødet.

Abdoulaye Fall henviste her til, at det i første omgang ikke var lykkedes at underskrive en ny kontrakt med landstræneren, da Thiaw havde krævet mere i løn.

Den 45-årige Pape Thiaw, der selv er tidligere landsholdsspiller for Senegal, overtog posten som landstræner i 2024.

Inden afrejsen til VM havde han bedt om en lønforhøjelse fra 20 millioner CFA-franc, hvilket svarer til omkring 228.000 kroner om måneden, til 50 millioner CFA-franc – 570.000 kroner.

Undervejs nåede Thiaw at true med ikke at tage afsted til VM, hvis hans krav ikke blev mødt, forklarede FSF-præsidenten på pressemødet.

Det blev i sidste ende Senegals præsident, Bassirou Diomaye Faye, der overtalte den nu fyrede landstræner til at skifte mening. Det skete på dagen, hvor holdet skulle rejse til værtslandet USA.

Det endte med et kompromis om en midlertidig lønstigning under VM, mens de også fik løst andre uenigheder om blandt andet bonusser, skriver AFP.

Ifølge mediet Seneweb lød kompromisset på 30 millioner CFA-franc om måneden. Det svarer til 342.000 kroner.

Fall sagde mandag også, at kontrakten blev underskrevet aftenen før holdets anden kamp i turneringen mod Norge. Det skete, efter at Thiaw havde nægtet at sætte sig på trænerbænken, medmindre aftalen landede.

Pape Thiaw mente, at “forbundets embedsmænd var hans fjender, og det påvirkede landsholdet”, lød det på pressemødet.

Senegal sneg sig videre fra gruppespillet efter nederlag til Frankrig og Norge og en afsluttende 5-0-sejr over Irak.

Forventningerne var til mere. Især efter at senegaleserne i januar gik hele vejen ved de afrikanske mesterskaber, Africa Cup of Nations.

Det var en titel, der senere under stor bevågenhed blev tildelt Marokko, da Thiaw havde beordret sine spillere af banen i protest mod et straffespark.

RITZAU







LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Afslører kæmpe VM-chok

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

FC København-transfer bremses af denne årsag

Transferbombe i Manchester United

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Maxsø træner med i Brøndby

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Så meget kræver Ajax for Gaaei

‘Det er et større problem for os’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Frankrig – Spanien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

‘Kæmpe cadeau til AGF’