Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Brøndby-cheftræner Thomas Nørgaard er ganske begejstret for det, han har set fra tilbagevendte Marcus Younis i opstartsperioden.



BRØNDBY (Tipsbladet): Han blev hentet i Western Sydney Wanderers i august sidste år, men Marcus Younis’ første tid i Brøndby IF blev uden særligt meget spilletid.

Den unge australier fik blot fire indhop under Steve Cooper i efteråret – to i Superligaen og to i pokalturneringen – inden han i januar blev udlejet til Melbourne City sæsonen ud.

I forårets lejeophold i hjemlandet var Marcus Younis dominerende med otte mål og fem assister i 15 kampe for Melbourne City, og den 21-årige australier har taget den gode form med tilbage til Brøndby, hvor han har imponeret i træningskampene i opstarten.

Også i lørdagens træningskamp mod OB var Marcus Younis meget i øjnefaldende i de 45 minutter, han fik på banen. Australieren assisterede Nicolai Vallys på flot vis ved 1-0-målet og var også involveret i Max Ejdums 2-0-scoring.

Efter 4-0-sejren var Thomas Nørgaard da også klar med ros til Marcus Younis, da Tipsbladet spurgte Brøndby-cheftræneren, om han ser Marcus Younis som en spiller, der er tæt på et gennembrud hos de blå-gule.

– Ja, han er kommet tilbage og står med et bedre udgangspunkt end da han tog af sted, synes jeg. Det er jo en dreng, der har været rigtigt dominerende i en liga, som er anderledes (den australske A-League, red.)

– Noget af det, vi har talt med ham om, det er jo, at han ikke én-til-én kan gøre det samme her, fordi spillet her i Superligaen er anderledes. Men han kommer jo tilbage med et overskud og en selvtillid, og jeg synes, at han er fræk i nogle af de ting, han gør.

– Han er jo sindssygt direkte. Det er en form for overfald, de der backer skal forholde sig til konstant og hele tiden. Der må man sige, at det gør han lige pt. godt. Men han er stadigvæk også i en konkurrencesituation, som jeg også har sagt, hvor kampen er åben, i forhold til, at der også er nogle af de andre, der byder sig til, lød svaret her fra Thomas Nørgaard.

I anden halvleg af kampen mod OB var det Filip Bundgaard, der fik chancen på positionen som højre kant.

Brøndby spiller på lørdag deres sidste træningskamp inden Superliga-premieren mod AGF, når Thomas Nørgaards mandskab møder skotske Hibernian i Edinburgh.





LIVE

Superliga-LIVE: Vild afslutning – se målene her

Bruun: Tror ikke de kommer i top 6

Poulsen dybt uenig med Gravesen

Genialt mål af Rasmus Højlund i topkamp

‘AC’ trækker overskrifter efter droppet transfer

Brøndby IF – Randers FC

Overvejede at flå stjernekontrakt i stykker



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Gabriel Pereira tæt på skifte

Stort resultat mod Bayern München

Optakt: OB – FC København

Afslører: Dansk interesse i Brøndby-spiller

Grimt uheld – nu melder Froholdt ud



LIVE

Transfer-LIVE: SL-klub offentliggør ny spiller

Medie sår tvivl om BIF-komets vilde FCK-afsløring

Mæhle bekræfter transferinteresse

‘Modstanderne har vanskeligheder med os’

Afsløring: FCK ville leje Marcelli

Brøndby-scoop: Hentet for næsen af danske klubber

‘Det har været et blodbad’

José Mourinho forstår ingenting: ‘Helt ærligt..’

Hylder Superligaklub: ‘De er kyniske’



FANKLUBBEN

Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution

– Sker det ikke, er der stor krise i AGF

Franculino får kongeløn i Trabzonspor

Rådgivet af flere SL-kendinge i sensationsskifte

Real Madrid indleder sag mod egen spiller

Ud af det blå: Her er Bendtners nye job

– Jeg håber ikke, Victor får varige mén

Brøndby-boss bekræfter: Prisen var helt forkert

Vanvittig pris på Franculino

‘NK’ afslører løn i topklub: ‘Strømmede ind’

Hvidovre holder trit med Vejle i toppen

Dommerekspert tordner: “Uværdigt Superliga-niveau”