Det var nogle bemærkelsesværdige citater, OB’s sportsdirektør Jesper Hansen leverede til tipsbladet.dk søndag eftermiddag i katakomberne under tribunen på stadion i Farum.
På spørgsmål om kommende transfervindue signalerede Jesper Hansen ikke ligefrem, at der vil komme stor aktivitet i OB i januar, selvom klubben ligger i bunden af Superligaen med stor fare for at komme ud i farlige nedrykningskampe til foråret. Man kan med rette kalde det påfaldende og mærkværdigt – og det har tændt nye fakler blandt de OB-fans, der gennem hele efteråret har været kritiske overfor OB’s sportslige ledelse på sociale medier og debatfora. Det er forståeligt.
Det er så vidt vides første gang, at Jesper Hansen svarer ‘ingen kommentarer’ til et spørgsmål fra tipsbladet.dk om planerne for transfermarkedet, og det må også vurderes som en besynderlig strategi på et tidspunkt, hvor der er brug for at signalere handlekraft. OB kan ikke acceptere resultaterne i efterårssæsonen, og det må undre, at sportsdirektøren i de øvrige citater i interviewet taler om en fortsat tro på truppens kvalitet.
Det har været et stort tema i denne sæson, at OB har haft svært ved at score mål, og derfor burde sportsdirektøren som minimum signalere, at OB vil hente offensive forstærkninger i vinterens transfervindue. Hvis ikke det er planen, er det uforståeligt – også selvom truppen rummer spillere, der tidligere har scoret mange mål. Pointen er jo netop, at der ikke er blevet scoret nok mål i denne sæson – det er OB nødt til at gøre noget ved.
Få mål er ikke tilfældigt
Når OB-toppen ser alle efterårets kampe igennem, vil man måske kunne finde argumenter for, at OB burde have fået flere point i nogle af de 16 kampe, som klubben enten har tabt eller spillet uafgjort i løbet af sæsonen. Men det er ikke tilfældigt, når man over så lang en periode har så svært ved at vinde og score mål. Som en anden Superliga-træner har sagt tidligere på efteråret: Resultater er en konsekvens af det man laver. Her kunne man tilføje: Resultater er en konsekvens af truppens kvalitet.
En OB-fan skrev det meget rammende på Twitter tidligere på ugen: OB har scoret 15 mål i 20 kampe. Det er det dårligste snit i både Superligaen, 1. division og de tre 2. divisionspuljer i denne sæson. Altså det ringeste målsnit blandt Danmarksturneringens 50 hold.
Det kan ikke bare slås hen med uheld og tilfældigheder, at OB kun har scoret 15 mål i sæsonen. Når man gennem en hel efterårssæson går fra banen i 11 kampe uden at score, er det et udtryk for manglende kvalitet. Det skal der gøres noget ved, og dette burde Jesper Hansen have signaleret i interviewet tidligere på ugen.
Ved at sige ‘ingen kommentarer’ har Jesper Hansen måske villet undgå at lægge pres på klubbens angribere eller potentielt svække OB i spillerjagten til vinter. Det kan også være, at OB ikke har økonomi til at reagere på transfermarkedet, men det kunne man så have kommunikeret, så omverdenens forventninger blever afstemt. Replikken ‘ingen kommentarer’ medfører blot flere spørgsmål, som man ikke får svar på.
Med sine udtalelser har Jesper Hansen båret mere brænde til det bål, der brænder under ham. Nu er skriverier på sociale medier og debatfora ikke udtryk for alle OB-fans’ holdninger, men det er ingen hemmelighed, at Hansen er upopulær blandt dele af OB’s fans. Han vil blot blive endnu mere kritiseret, hvis han ikke formår at forstærke det fynske hold i løbet af vinterens transfervindue.
Jesper Hansen har flere gange peget på, at der inden sæsonen var stor tro på OB-truppen fra flere medier, omgivelser og eksperter. Det er også korrekt, at sportsdirektøren tidligere har fået ros i disse spalter, men når OB har været igennem et skidt efterår, ligger ansvaret også hos ham, og det medfører kritik.
I flere blogindlæg har tipsbladet.dk hele tiden peget på behovet for mere offensiv kvalitet. I kølvandet på aftalen med Rasmus Jönsson fik sportsdirektøren ros i et blogindlæg fra undertegnede, fordi OB tidligt havde skrevet kontrakt med mange (på papiret) stærke spillere og så ud til at have truppen på plads i god tid, men jeg skrev også, at OB stadig manglede en offensiv profil eller to samt en central midtbanespiller med kreative evner for at erstatte Rasmus Falk.
Denne opfordring gentog jeg i en analyse af OB få dage før sæsonstarten, hvor jeg stillede spørgsmålstegn ved bredden i OB-offensiven. Og fire runder inde i sæsonen satte vi på tipsbladet.dk ligeledes OB-offensiven under kritisk lup ved at pege på den store ineffektivitet i sæsonindledningen.
Mod slutningen af sommerens transfervindue spurgte vi også til behovet for forstærkninger, men ved ingen af de førnævnte lejligheder har OB’s sportslige ledelse signaleret, at man ville hente offensiv power til truppen. Da transfervinduet lukkede i 1. september, var meldingen igen fra Jesper Hansen, at der var tilfredshed med truppens kvalitet – trods de dårlige resultater i sæsonindledningen.
Hvem skal score OB’s mål?
Nu er OB i en skidt situation med fare for at rykke ud af Superligaen, og hvor man måske i sæsonstarten kunne tale om utur og uheld, er det nu soleklart, at der mangler kvalitet i offensiven. Det står klart for enhver, at Rasmus Falk stadig er savnet, og havde han (eller en spiller på hans niveau) været i truppen endnu, er mit bud, at OB ville have minimum 10 point mere på kontoen. Det bør OB’s sportslige ledelse også kunne se – og der bør handles derefter.
Man forstår godt frustrationen hos OB’s fanskare, der kun har kunne juble over mål 15 gange i denne sæson hidtil, og det må være desillusionerende, at se sportsdirektøren melde hus forbi, når det handler om vintertransfers.
Cheftræner Kent Nielsen har gennem hele efteråret udtalt sig loyalt og henvist til, at han arbejder med den trup, han har stillet til rådighed. Det er ikke hans bord at pege på mangler i OB-truppen, men det er alligevel et signal at sende, at Anders K. Jacobsen var bænket i søndagens kamp mod FC Nordsjælland, mens Thomas Mikkelsen kun har fået 14 minutters spilletid siden 13. runde. Den sprælske unghingst ‘Yao’ har også kun fået sporadiske indhop, og Rasmus Jönsson og Joan Simun Edmundsson er primært blevet benyttet på kanterne. Tilbage står spørgsmålet: Hvem skal score målene for OB i foråret, hvis Anders K. Jacobsen og Rasmus Festersen stadig er uskarpe til den tid?
På den anden side af nytår venter nogle uhyre vigtige kampe for OB, der skal slås for overlevelse i Superligaen. Hvis man ønsker opbakning fra klubbens fans og tro på projektet, er det en dårlig idé at sige ‘ingen kommentarer’, når der spørges til behovet for forstærkninger til et hold.
Og hvis OB skal overleve i Superligaen, er det en dårlig dag at undlade at handle i vinterens tranfervindue.
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
– Han fik et lortetilbud fra OB
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
MEDIE
