VM: Linekers vrøvl, Tysklands forbandelse

Det forenede Tyskland har aldrig vundet et VM. Kan Joachim Löw bryde forbandelsen fra Gary Lineker og Franz Beckenbauer?



Han tog grueligt fejl den aften i 1990, Gary Lineker.

I ved, dengang han efter VM-semifinalen mod Tyskland udtalte eftertidens mest slidte – og forkerte – frase om, at fodbold er et spil med 22 spillere og en bold, og hvor tyskerne vinder til sidst. Det er verdens værste fodbold-kliche. For hvad er der sket siden hin sommeraften i  1990? Tyskerne har ikke vundet noget som helst – næsten i hvert fald – og Gary Linekers udtalelse har i bakspejlet vist sig som en forbandelse.

Nu står de igen i en VM-semifinale. Det er fjerde VM i træk – rekord – og 12. gang i alt, at Tyskland er blandt de fire sidste ved VM. Det vidner om en mægtig fodboldnation, der ikke kun i historisk perspektiv er enorm, men også i nutiden. Men der mangler noget, før vi for alvor kan kalde Tyskland for Europas største landshold og regne dem på niveau med for eksempel Brasilien rent fodboldhistorisk. Der mangler et nyt verdensmesterskab, og nu er muligheden der igen – og netop Brasilien står i vejen på ruten mod finalen.

Få dage efter Gary Linekers citat i 1990, kom Franz Beckenbauer med en lige så ikonisk udtalelse. Da Vesttyskland havde vundet verdensmesterskabet i 1990 få måneder efter den tyske genforening mellem øst og vest, var den ellers så kontrollerede kejser så højstemt, at han erklærede, at Tyskland nu blive være uovervindelige i årevis, når nu de vesttyske verdensmestrene i fremtiden blev suppleret af alle de østtyske spillere. Den profiti blev en lige så stor forbandelse som Gary Linekers. Bare to år senere blev tyskerne slået af Richard Møller Nielsens bande af danske vindertyper, og siden har Tyskland haft svært ved at hente trofæer på både landsholds- og klubplan.

Det er tankevækkende, at det samlede Tyskland aldrig har vundet et verdensmesterskab. I landsholdssammenhæng er det kun blevet til ét sølle europamesterskab siden 1990, altså det samme antal som har Grækenland og Danmark hentet i perioden,  og det er næppe disse nationer, tyskerne vil sammenlignes med. Verdensmesterskaberne har Brasilien, Frankrig, Italien og Spanien taget sig af de sidste 24 år.

På klubplan er det ikke meget bedre. Tre gange har et tysk hold vundet Champions League, hvilket er færre end Europas tre øvrige store fodboldlande Italien (fem), Spanien (syv) og England (fire).  UEFA’s mindre klubturnering UEFA Cup/Europa League er kun blevet vundet af et tysk hold to gange siden 1990 – her kan både Spanien og Italien prale med seks vindere, mens den er blevet vundet tre gange af et engelsk hold. I alle sammenhænge er Tyskland altså bagefter de øvrige store lande, når det gælder titler og sejre siden 1990.

Så selvom vi har talt så varmt om tysk fodbold i de senere år, og selvom der er så mange fine resultater at vise frem gennem historien, mangler der altså noget. Der mangler en titel i dette årtusinde, og det er også temaet i den tyske dækning af VM-slutrunden. Begejstringen over revolutionen i 2006 og de efterfølgende charmerende præstationer med ærefulde anden- og tredjepladser til følge har lagt sig.

Inden VM bragte magasinet 11Freunde et photoshoppet billede af Joachim Löw ved en sø sammen med Franz Beckenbauer, Helmut Schön, Sepp Herberger og Berti Vogts. De fem tyske landstrænere gennem tiderne skulle forestille en flok gutter i overalls på fisketur, og mens de fire forhenværende tyske landstrænere på billedet fremviser hver deres store fisk som symboler på de trofæer, de har vundet til Tyskland, står Joachim Löw alene uden fangst. Sådan et billede kan ikke misforstås.

Nu har Löw muligheden for at hive den store fangst i hus, hvis Tyskland besejrer Brasilien og kommer i finalen. Det vil være en kæmpemæssig triumf for Löw og kompagni at blive holdet, der for første gang i næsten 40 år vinder en gældende turneringskamp over Brasilien i Brasilien.  

Tyskland har brug for den store succesoplevelse, som en VM-triumf kan give. Ellers vil det tyske nationalmannschaft igen fremstå som landsholdsversionen af Bayer Leverkusen – de evige toere, der aldrig vinder noget.

Flere af de tyske landsholdsspillere nærmer sig også en alder, hvor det er ved at være sidste chance, hvis et landsholdstrofæ skal i hus. Generationen med Bastian Schweinsteiger, Lukas Podolski og Phillipp Lahm, der alle brød igennem ved det store succes-VM i 2006, nærmer sig de 30 år og kan være i gang med deres sidste VM.

Det er nu eller aldrig for Joachim Löws nationalelf, hvis Gary Linekers forbandelse skal brydes.





LIVE

LIVE: Skidt for FCM, mens Brøndby overrasker

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Laver aftale med Frederik Birk

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Brøndby IF – FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

‘Han snakker ikke om andet!’

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Han ender i Premier League

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Randers FC – FC København

Bayern slår rekord i ny storsejr

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Silkeborg IF – OB

Tottenham under stregen

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

FC Fredericia – Vejle Boldklub



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Sønderjyske – Viborg FF

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Cooper gav hård og ærlig besked

Flere ændringer kan være på vej i FC København

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Arsenal snublede i guldkampen

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano