AaB kan nemt ende som elevatorhold

Oprykningen er naturligvis et plus for AaB, men langt vigtigere er det at finde ud af, hvem man er i næste sæson, hvor Superligaen bliver et brutalt sted.



AaB er tilbage i Superligaen – og hvad skal de så der, fristes jeg til at spørge.

At spillet ikke har været synderligt imponerende og truppen ikke just udstråler sikkert Superliga-niveau er måske ikke så afgørende igen – de fleste Superliga-hold, der rykker ned og i første hug rykker op igen, gør det sjældent med champagne-fodbold og trupper, der så udgør stammen i adskillige sæsoner derefter.

Jeg skrev så udkastet til denne kommentar for et par uger siden, da AaB havde den første mulighed for at rykke op, og det siger en del, at det tog så længe.

Men ok, hvem husker, hvordan Vejle og Hvidovre præcist rykkede for et år siden? Ikke mange, og spillet i 1. Division dikterer ikke, hvad der derefter sker i Superligaen.

Det er til gengæld voldsomt interessant at se, hvad AaB under konstant forandring uden for banen gør nu.

En lang række vitale spørgsmål trænger sig på, men det vigtigste er at få defineret, hvem AaB er.

Man vandt mesterskabet i 2014 med en stor flok egenudviklede nordjyske spillere, de tre foregående titler var ligeledes på en blanding af lokale spillere og dygtige udlændinge, og man rykkede ned sidste år, da flere års satsning på at presse talentudviklingen yderligere med yngre udlændinge slog totalt fejl.

Så hvem er AaB? Finder man denne gang den rette kombination af spillere, man selv har uddannet, og udlændinge og danske profiler, der lidt a la tidligere bærer holdet tilbage til midten af Superligaen?

Glem toppen, det er lukket land nu – midterfeltet ville være en flot præstation i sig selv af AaB.

Har de tyske ejere, der nu overtager aktiemajoriteten, nogle fordele i ærmet i form af klubsamarbejder eller den her viden om transfermarkedet, alle klubopkøbere i disse år mener, de er hamrende dygtige til, og som de fleste så siden viser sig at være dårlige til?

Jeg ved det ikke, og det er heller ikke mig, der skal levere svaret.

Det skal AaB, deres ejere og det hold, de er ved at sætte med et cheftrænerskifte og udskiftninger på flere andre poster.

Jeg mener ikke, der er noget rigtigt eller forkert, at talenter med syngende nordjysk dialekt har mere ret end et 'Zorniger-hold' med 10 udlændinge eller for den sags skyld et dygtigt udført samarbejde med Philadelphia Union og/eller andre udenlandske klubber.

Til gengæld ved jeg, at det er møghamrende vigtigt at få defineret, hvad man er god til eller vil være god til og så bliver det til sæsonstart eller kort derefter.

Benhård overlevelseskamp
Næste sæsons Superliga bliver vanvittig.

Væk er Hvidovre, der har kæmpet heroisk, men især defensivt har holdet ikke niveauet til at spille i den bedste række, og så tegner det til at blive en tur ned for OB, med mindre man redder nedsmeltningen i sidste øjeblik og trækker Vejle eller Lyngby ned under sig. 

Uanset hvad står vi med en Superliga, hvor samtlige klubber i nederste halvdel af rækken har et budget på omtrent 25 til 35 millioner kroner, rimelige træningsfaciliteter, datadrevet scouting og taktik, og al den viden, man ellers kan begære om at være professionel Superliga-klub med fysisk stærke, udholdende og teknisk fornuftige fodboldspillere.

245559

Foto: Alamy

Der vil ikke være ét hold, der dufter mere af 1. Division, og som ikke i en god sæson (måske Vejle i disse års målfattige udgave) vil kunne snige sig ind i Top 6.

Så ligesom jeg har spurgt OB, vil jeg retorisk spørge AaB – hvad er I bedre til end mindst halvdelen af Superligaen?

Penge har man næppe som tidligere flere af end de andre efter et hårdt år i 1. Division, udviklingen af talenter til kampklare Superliga-profiler har de fleste Superliga-klubber været dygtigere til end AaB de seneste år, og de seneste år har indkøbene jo overhovedet ikke kastet de resultater af sig, man forventede.

Jeg ved ikke, hvad der til juli vil gøre, at AaB er stærkere end Viborg, Silkeborg, Sønderjyske, Randers og de andre.

AaB skal finde ud af, hvem man er, og hvad der skiller én ud anno 2024 – Superligaen er blevet et nådesløst sted, hvor de andre uden videre vil skubbe AaB ned i retning af en ubehagelig tilværelse som elevatorhold, blæse være med traditioner og nye ejere, hvis ikke man har eller finder de punkter, hvor man sætter rivalerne til vægs.





Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Dem kan FCM trække i Europa League

Henter 16-årig i FC København

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Vil gøre det onde ved Brøndby

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Ekspert: De rykker op i Superligaen



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Froholdt-video trækker overskrifter

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Stort medie langer ud efter Jens Stage

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Første gang nogensinde for Eriksen



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Her skal Sepp Piontek begraves

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Stor overraskelse til FCM-træning

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Liverpool – West Ham United

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’

‘Han er tilgivet’

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Ny hooliganpakke er vedtaget

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Juventus-profil: ‘Absurd’