Jeg tror, der var mange, der undrede sig, da Søren Krogh præsenterede den nye anfører(-gruppe) i OB bestående af Martin Hansen, Filip Helander, Tom Trybull og Bashkim Kadrii, mig selv inklusiv.
Martin Hansen er langtidsskadet og derudover i mine øjne langt fra spilletid, og de tre sidste har kontrakter, der løber ud til sommer.
Jeg vil tro, at det skal ses i det lys, at OB’s målsætning er overlevelse, og fremtiden går kun til slutningen af maj. Derudover er det kommet frem, at man tror på, at Kadrii og Trybull forlænger, samt at Trybull uddanner sig til træner og hjælper til på U-17.
Ricard Møller-Nielsen sagde engang ”En fodboldspiller dur ikke, hvis han ikke kan løbe Fyn rundt uden at trække vejret.”, det har vi i Trybull.
I Kadrii har vi en nutidig legende i OB. Helander en styrmand i forsvaret, som gør dem omkring sig bedre. Så min undren går p.t. mest på Martin Hansen.
At anførerbindet så går på omgang, mener jeg ikke have set før i klub-regi, så det er da en anderledes måde at gøre tingene på, men umiddelbart er det ikke noget, det bekymrer.
Jeg håber dog, at de blæser os alle sammen bagover i foråret og ligger sig lige en placering over ”vores 8. plads”, slår AGF i Europa Playoff, så de kan tage turen i Europa næste år.
Morten Bech HøjgaardOB-fan og civilingeniør
Kroghs start var jo præget af brandslukning i de sidste kampe i efteråret, så det er først nu vi skal se, hvad han kan. Jeg har fulgt lidt med i træningskampene, og der er en opadgående kurve i formen.
Med overlevelse som målsætning virker det naturligt af få stivet defensiven af, så vi får vunder flere 1-0 kampe, som vi kalder ”nær-erotiske oplevelser”. Så jeg tror på Krogh (det bliver jeg nødt til), og at vi nok skal klare den, men jeg tror ikke, det bliver kønt!
OB’s målsætning i foråret er som sagt overlevelse, og det er jo det, de så skal måles ud fra. Så selvom jeg er skuffet over, at de ligger, hvor de gør, så må succes måles ud fra overlevelse eller ej. Jeg tror da også på succes på den parameter i foråret.
Jeg håber dog, at de blæser os alle sammen bagover i foråret og ligger sig lige en placering over ”vores 8. plads”, slår AGF i Europa Playoff, så de kan tage turen i Europa næste år.
Vi skal jo huske at dyrke den lyse side.
Skriv til Morten Bech Højgaard på [email protected].

MEDIE
Brøndby tæt på salg af profil
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
EKSKLUSIVT
Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
Vil have Jonas Wind til FC København
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
Tauson er færdig i Brisbane
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
NYHEDER
