Jeg husker ikke at have set det før

Fanklubben giver mikrofonen til OB-fan Morten Bech Højgaard, der kommenterer situationen omkring OB, der i dette forår ikke har en fast anfører.



TBF_Primary_OB_250x257Jeg tror, der var mange, der undrede sig, da Søren Krogh præsenterede den nye anfører(-gruppe) i OB bestående af Martin Hansen, Filip Helander, Tom Trybull og Bashkim Kadrii, mig selv inklusiv.

Martin Hansen er langtidsskadet og derudover i mine øjne langt fra spilletid, og de tre sidste har kontrakter, der løber ud til sommer.

Jeg vil tro, at det skal ses i det lys, at OB’s målsætning er overlevelse, og fremtiden går kun til slutningen af maj. Derudover er det kommet frem, at man tror på, at Kadrii og Trybull forlænger, samt at Trybull uddanner sig til træner og hjælper til på U-17.

Ricard Møller-Nielsen sagde engang ”En fodboldspiller dur ikke, hvis han ikke kan løbe Fyn rundt uden at trække vejret.”, det har vi i Trybull.

I Kadrii har vi en nutidig legende i OB. Helander en styrmand i forsvaret, som gør dem omkring sig bedre. Så min undren går p.t. mest på Martin Hansen.

At anførerbindet så går på omgang, mener jeg ikke have set før i klub-regi, så det er da en anderledes måde at gøre tingene på, men umiddelbart er det ikke noget, det bekymrer.

Jeg håber dog, at de blæser os alle sammen bagover i foråret og ligger sig lige en placering over ”vores 8. plads”, slår AGF i Europa Playoff, så de kan tage turen i Europa næste år.

Morten Bech Højgaard
OB-fan og civilingeniør

Kroghs start var jo præget af brandslukning i de sidste kampe i efteråret, så det er først nu vi skal se, hvad han kan. Jeg har fulgt lidt med i træningskampene, og der er en opadgående kurve i formen.

Med overlevelse som målsætning virker det naturligt af få stivet defensiven af, så vi får vunder flere 1-0 kampe, som vi kalder ”nær-erotiske oplevelser”. Så jeg tror på Krogh (det bliver jeg nødt til), og at vi nok skal klare den, men jeg tror ikke, det bliver kønt!

OB’s målsætning i foråret er som sagt overlevelse, og det er jo det, de så skal måles ud fra. Så selvom jeg er skuffet over, at de ligger, hvor de gør, så må succes måles ud fra overlevelse eller ej. Jeg tror da også på succes på den parameter i foråret.

Jeg håber dog, at de blæser os alle sammen bagover i foråret og ligger sig lige en placering over ”vores 8. plads”, slår AGF i Europa Playoff, så de kan tage turen i Europa næste år.

Vi skal jo huske at dyrke den lyse side.

Skriv til Morten Bech Højgaard på [email protected].

TBF_Primary_OB_250x257





– Det kan vi bruge fire sekunder på at tude over




TOPNYHED

Andreas Christensen afviste Danmark

Mange hjørnespark til Les Gones

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Hjulmand: FCK skubber barren for dansk klubfodbold

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Engelsk legende til Wrexham?

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Hylder dansk debutant

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Storklub vil hente Thomas Kristensen

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Holdt på stor hemmelighed

Skuffet: ‘Jeg har aldrig hørt om ham’



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Elkjær jubler over Frank

– En drøm, der gik i opfyldelse

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

FC Midtjylland – Viborg FF

– En stor beslutning

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Vild udtalelse blusser op i Italien

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

FC København smider kæmpe sejr efter selvmål

Michael Laudrup hylder FCK: ‘Det er klasse’

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

‘Så var jeg sgu nok gået til badminton’

OB – FC Fredericia

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Sneijder: – Det kan blive meget akavet