OB foran skillevej: 12-15 spillere forsvinder

Hvordan kommer OB tilbage på sporet og kommer tilbage til Superligaen? Det har Morten Bech Højgaard, OB-fan, et bud på.



Troels Bech blev præsenteret mandag som sportsdirektør, og Björn Wesström blev fyret som fodbolddirektør.

Det er svært for mig at kloge mig på, om det bliver godt eller skidt med Bech. Som udgangspunkt er jeg dog positiv.

Hvad kan vi så forvente? Ja, indtil videre er det jo kun “snak”, men hvis vi skal tage Troels’ ord til troende, bliver det et arbejdsomt OB-hold, vi får at se, faktisk meget lig OB’s U-hold. Troels Bech bruger selv ord som knokkelfedt og sved, og tildels blod – såfremt blodet er modstanderens.

Tonny Hermansen på akademiet bruger selv sætningen “man skal kunne kende et OB-hold, også hvis de spillede i bare maver”.

Så jeg håber og tror, at akademiet bliver grundstenen – nogle ville sige fundamentet.

Så har vi en 12-15 spillere, som jo rejser – nogle valgte selv at tage bagudgangen, andre kan gå med rank ryg.

Oprykning SKAL ske i første hug, alt andet er en skuffelse. Jeg håber dog også, at tiden på anden klasse bruges klogt.

Jeg håber, Thorborg fortsætter, men at han og de “ikke-fodbold-kyndige” træder et skridt til siden og giver plads til “fodbold-kyndige”.

Så kan Troels Bech f.eks. tegne de store strategiske linjer og være i OB til sin pension om 15 år (eller noget!). Så kan Jimmi Nagel tage sig af transfers og ligende.

Hvordan de kommer til at styre det sportsligt og strategisk, er jeg ikke kyndig nok til, men de kan jo kigge på andre, hvordan de gør.

Jeg håber, de kommer til at satse på folk, der kender Superligaen og i særdeleshed OB.

Det kommer jo helt sikkert til at betyde en slankning af organisationen, og de personer kan jeg kun ønske alt det bedste! Jeg er sikker på, de har gjort det ypperste for OB.

God vind til dem!

Bech_Hojgaard_Morten2







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Født i Danmark og på vej til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stort medie hylder AGF-profil

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

FC Midtjylland henter ny back

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit