OB foran skillevej: 12-15 spillere forsvinder

Hvordan kommer OB tilbage på sporet og kommer tilbage til Superligaen? Det har Morten Bech Højgaard, OB-fan, et bud på.



Troels Bech blev præsenteret mandag som sportsdirektør, og Björn Wesström blev fyret som fodbolddirektør.

Det er svært for mig at kloge mig på, om det bliver godt eller skidt med Bech. Som udgangspunkt er jeg dog positiv.

Hvad kan vi så forvente? Ja, indtil videre er det jo kun “snak”, men hvis vi skal tage Troels’ ord til troende, bliver det et arbejdsomt OB-hold, vi får at se, faktisk meget lig OB’s U-hold. Troels Bech bruger selv ord som knokkelfedt og sved, og tildels blod – såfremt blodet er modstanderens.

Tonny Hermansen på akademiet bruger selv sætningen “man skal kunne kende et OB-hold, også hvis de spillede i bare maver”.

Så jeg håber og tror, at akademiet bliver grundstenen – nogle ville sige fundamentet.

Så har vi en 12-15 spillere, som jo rejser – nogle valgte selv at tage bagudgangen, andre kan gå med rank ryg.

Oprykning SKAL ske i første hug, alt andet er en skuffelse. Jeg håber dog også, at tiden på anden klasse bruges klogt.

Jeg håber, Thorborg fortsætter, men at han og de “ikke-fodbold-kyndige” træder et skridt til siden og giver plads til “fodbold-kyndige”.

Så kan Troels Bech f.eks. tegne de store strategiske linjer og være i OB til sin pension om 15 år (eller noget!). Så kan Jimmi Nagel tage sig af transfers og ligende.

Hvordan de kommer til at styre det sportsligt og strategisk, er jeg ikke kyndig nok til, men de kan jo kigge på andre, hvordan de gør.

Jeg håber, de kommer til at satse på folk, der kender Superligaen og i særdeleshed OB.

Det kommer jo helt sikkert til at betyde en slankning af organisationen, og de personer kan jeg kun ønske alt det bedste! Jeg er sikker på, de har gjort det ypperste for OB.

God vind til dem!

Bech_Hojgaard_Morten2





LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Han tager hjem fra VM

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

Brasilien – Marokko

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu melder Christian Eriksen ud

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby henter Alexander Drexel

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

City med vildt rekordbud