– Det ærgrer mig – han var mand for fremtiden!

Lyngby Boldklub er ifølge Fanklubben-repræsentant Morten Munksgaard kommet styrket ud af transfervinduet.



FCN_250x257Som sædvanligt er vi lidt sløve om at komme i gang, og som vennen, der har købt Lyngby-pølser som natmad til fødselsdagsfest, så gemmer vi klimaks til sidst!

Og der var masser at se frem til, for med Lyngby-budgettet taget in mente, så synes jeg, vi har fået rigtigt meget kvalitet på de positioner, som vi mangler.

Vi har næsten fået en ny bagkæde på fri transfer i form af Adam Andersson, Oskar Buur og Rasmus Thelander, så der både er lidt mere fart og nedryknings-duels-erfaring i bagkæden – begge har vi manglet.

En type som Thelander forventer jeg, kan tage sin fandenivoldskhed med sig i de tætte kampe, hvor det mere er fighten, der tager pointene fra modstanderne i nedrykningsspillet end det flotte spil på banen.

Vi skulle jo meget gerne have en angriber, og Jesper Cornelius ser spændende ud – men den vigtigste er, at Malik Abubakari har set markant bedre ud i januar, og så har Kong Gytkjær forlænget sin kontrakt.

Ærgerlig over afgang

Også Ægidius er værd at nævne, og jeg ser ham som en kæmpe målmandstalent (har set ham flere gange på U19-landsholdet og Lyngbys ungdomshold år tilbage). Jeg tror virkeligt på, at han er fremtiden mellem stængerne – selvom det måske ikke bliver i foråret, han spiller fast.

På ud-siden er jeg meget ærgerlig over Willy Kumados sene skifte, for han var en mand for fremtiden. Dog er det forståeligt med hans snarlige kontraktudløb, men det er essensen af Lyngby, når vi ikke har penge og risikovillighed til at skrive lange kontrakter. Det synes jeg dog, at vi er blevet bedre til på det seneste, men der er lang vej endnu til at kunne blive en decideret etableret Superliga-klub.

For at opsummere det hele, synes jeg, vi står mærkbart bedre nu, end vi gjorde i starten af januar, og det er positivt. Jeg bryster mig ved, at vores tre nedrykningskonkurrenter i AaB, SønderjyskE og Vejle ligner hold, der er kommet svækket ud af januar. Det bliver virkeligt tæt, men jeg er mere positiv på overlevelse nu. Jeg giver transfervinduet en 7/10 – med Lyngbys hylde og budget taget i betragtning.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Klar tale: Han bør fyres nu

Kæmpe nyhed i udlandet



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Rystede eksperter slår alarm om Larsson



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

LIVE: Afviser Hjulmand-historie

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Det har hjemsøgt Højbjerg



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Er der 120 millioner i klubkassen?

– Presset er på Danmark!

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Dansker drillet af Mourinho

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Alexander Lind blæst bagover

Albert Rudé er færdig i Kolding

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Viser målform før vigtig landskamp



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Stiktosset – her er Delaneys svar

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’