– Det ærgrer mig – han var mand for fremtiden!

Lyngby Boldklub er ifølge Fanklubben-repræsentant Morten Munksgaard kommet styrket ud af transfervinduet.



FCN_250x257Som sædvanligt er vi lidt sløve om at komme i gang, og som vennen, der har købt Lyngby-pølser som natmad til fødselsdagsfest, så gemmer vi klimaks til sidst!

Og der var masser at se frem til, for med Lyngby-budgettet taget in mente, så synes jeg, vi har fået rigtigt meget kvalitet på de positioner, som vi mangler.

Vi har næsten fået en ny bagkæde på fri transfer i form af Adam Andersson, Oskar Buur og Rasmus Thelander, så der både er lidt mere fart og nedryknings-duels-erfaring i bagkæden – begge har vi manglet.

En type som Thelander forventer jeg, kan tage sin fandenivoldskhed med sig i de tætte kampe, hvor det mere er fighten, der tager pointene fra modstanderne i nedrykningsspillet end det flotte spil på banen.

Vi skulle jo meget gerne have en angriber, og Jesper Cornelius ser spændende ud – men den vigtigste er, at Malik Abubakari har set markant bedre ud i januar, og så har Kong Gytkjær forlænget sin kontrakt.

Ærgerlig over afgang

Også Ægidius er værd at nævne, og jeg ser ham som en kæmpe målmandstalent (har set ham flere gange på U19-landsholdet og Lyngbys ungdomshold år tilbage). Jeg tror virkeligt på, at han er fremtiden mellem stængerne – selvom det måske ikke bliver i foråret, han spiller fast.

På ud-siden er jeg meget ærgerlig over Willy Kumados sene skifte, for han var en mand for fremtiden. Dog er det forståeligt med hans snarlige kontraktudløb, men det er essensen af Lyngby, når vi ikke har penge og risikovillighed til at skrive lange kontrakter. Det synes jeg dog, at vi er blevet bedre til på det seneste, men der er lang vej endnu til at kunne blive en decideret etableret Superliga-klub.

For at opsummere det hele, synes jeg, vi står mærkbart bedre nu, end vi gjorde i starten af januar, og det er positivt. Jeg bryster mig ved, at vores tre nedrykningskonkurrenter i AaB, SønderjyskE og Vejle ligner hold, der er kommet svækket ud af januar. Det bliver virkeligt tæt, men jeg er mere positiv på overlevelse nu. Jeg giver transfervinduet en 7/10 – med Lyngbys hylde og budget taget i betragtning.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Usikker på Chido Obi-transfer

Zorniger fremhæver transfervindue

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

FC København jagter Romane Amane

Holland – Marokko

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De vil have Gaaei – her er prisen

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Transferbombe på vej

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’