– Det ærgrer mig – han var mand for fremtiden!

Lyngby Boldklub er ifølge Fanklubben-repræsentant Morten Munksgaard kommet styrket ud af transfervinduet.



FCN_250x257Som sædvanligt er vi lidt sløve om at komme i gang, og som vennen, der har købt Lyngby-pølser som natmad til fødselsdagsfest, så gemmer vi klimaks til sidst!

Og der var masser at se frem til, for med Lyngby-budgettet taget in mente, så synes jeg, vi har fået rigtigt meget kvalitet på de positioner, som vi mangler.

Vi har næsten fået en ny bagkæde på fri transfer i form af Adam Andersson, Oskar Buur og Rasmus Thelander, så der både er lidt mere fart og nedryknings-duels-erfaring i bagkæden – begge har vi manglet.

En type som Thelander forventer jeg, kan tage sin fandenivoldskhed med sig i de tætte kampe, hvor det mere er fighten, der tager pointene fra modstanderne i nedrykningsspillet end det flotte spil på banen.

Vi skulle jo meget gerne have en angriber, og Jesper Cornelius ser spændende ud – men den vigtigste er, at Malik Abubakari har set markant bedre ud i januar, og så har Kong Gytkjær forlænget sin kontrakt.

Ærgerlig over afgang

Også Ægidius er værd at nævne, og jeg ser ham som en kæmpe målmandstalent (har set ham flere gange på U19-landsholdet og Lyngbys ungdomshold år tilbage). Jeg tror virkeligt på, at han er fremtiden mellem stængerne – selvom det måske ikke bliver i foråret, han spiller fast.

På ud-siden er jeg meget ærgerlig over Willy Kumados sene skifte, for han var en mand for fremtiden. Dog er det forståeligt med hans snarlige kontraktudløb, men det er essensen af Lyngby, når vi ikke har penge og risikovillighed til at skrive lange kontrakter. Det synes jeg dog, at vi er blevet bedre til på det seneste, men der er lang vej endnu til at kunne blive en decideret etableret Superliga-klub.

For at opsummere det hele, synes jeg, vi står mærkbart bedre nu, end vi gjorde i starten af januar, og det er positivt. Jeg bryster mig ved, at vores tre nedrykningskonkurrenter i AaB, SønderjyskE og Vejle ligner hold, der er kommet svækket ud af januar. Det bliver virkeligt tæt, men jeg er mere positiv på overlevelse nu. Jeg giver transfervinduet en 7/10 – med Lyngbys hylde og budget taget i betragtning.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Smider Salah-bombe

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Amir Richardson scorer kassen i FC København

AGF – FC Midtjylland

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Han er færdig i Brøndby

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

FC København – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sønderjyske – Brøndby IF

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Oddset styrtdykker

Silkeborg IF – Randers FC

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Sender stikpille til FC København-flop

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Italiensk dommerchef efterforskes for svindel

En voldsom ulighed

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i