– Det ærgrer mig – han var mand for fremtiden!

Lyngby Boldklub er ifølge Fanklubben-repræsentant Morten Munksgaard kommet styrket ud af transfervinduet.



FCN_250x257Som sædvanligt er vi lidt sløve om at komme i gang, og som vennen, der har købt Lyngby-pølser som natmad til fødselsdagsfest, så gemmer vi klimaks til sidst!

Og der var masser at se frem til, for med Lyngby-budgettet taget in mente, så synes jeg, vi har fået rigtigt meget kvalitet på de positioner, som vi mangler.

Vi har næsten fået en ny bagkæde på fri transfer i form af Adam Andersson, Oskar Buur og Rasmus Thelander, så der både er lidt mere fart og nedryknings-duels-erfaring i bagkæden – begge har vi manglet.

En type som Thelander forventer jeg, kan tage sin fandenivoldskhed med sig i de tætte kampe, hvor det mere er fighten, der tager pointene fra modstanderne i nedrykningsspillet end det flotte spil på banen.

Vi skulle jo meget gerne have en angriber, og Jesper Cornelius ser spændende ud – men den vigtigste er, at Malik Abubakari har set markant bedre ud i januar, og så har Kong Gytkjær forlænget sin kontrakt.

Ærgerlig over afgang

Også Ægidius er værd at nævne, og jeg ser ham som en kæmpe målmandstalent (har set ham flere gange på U19-landsholdet og Lyngbys ungdomshold år tilbage). Jeg tror virkeligt på, at han er fremtiden mellem stængerne – selvom det måske ikke bliver i foråret, han spiller fast.

På ud-siden er jeg meget ærgerlig over Willy Kumados sene skifte, for han var en mand for fremtiden. Dog er det forståeligt med hans snarlige kontraktudløb, men det er essensen af Lyngby, når vi ikke har penge og risikovillighed til at skrive lange kontrakter. Det synes jeg dog, at vi er blevet bedre til på det seneste, men der er lang vej endnu til at kunne blive en decideret etableret Superliga-klub.

For at opsummere det hele, synes jeg, vi står mærkbart bedre nu, end vi gjorde i starten af januar, og det er positivt. Jeg bryster mig ved, at vores tre nedrykningskonkurrenter i AaB, SønderjyskE og Vejle ligner hold, der er kommet svækket ud af januar. Det bliver virkeligt tæt, men jeg er mere positiv på overlevelse nu. Jeg giver transfervinduet en 7/10 – med Lyngbys hylde og budget taget i betragtning.







LIVE

LIVE: FCM siger farvel til to profiler

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

FC Midtjylland – Brøndby IF



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Lewandowski forlader FC Barcelona

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Så er det officielt

Transferbombe i Real Madrid?

AGF – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

OB – Vejle Boldklub

Salah sender særlig besked

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

FC København – Randers FC

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

FC Fredericia – Silkeborg IF

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Froholdt med vild hæder i Portugal

Fortsætter vild målform

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads