– Det ærgrer mig – han var mand for fremtiden!

Lyngby Boldklub er ifølge Fanklubben-repræsentant Morten Munksgaard kommet styrket ud af transfervinduet.



FCN_250x257Som sædvanligt er vi lidt sløve om at komme i gang, og som vennen, der har købt Lyngby-pølser som natmad til fødselsdagsfest, så gemmer vi klimaks til sidst!

Og der var masser at se frem til, for med Lyngby-budgettet taget in mente, så synes jeg, vi har fået rigtigt meget kvalitet på de positioner, som vi mangler.

Vi har næsten fået en ny bagkæde på fri transfer i form af Adam Andersson, Oskar Buur og Rasmus Thelander, så der både er lidt mere fart og nedryknings-duels-erfaring i bagkæden – begge har vi manglet.

En type som Thelander forventer jeg, kan tage sin fandenivoldskhed med sig i de tætte kampe, hvor det mere er fighten, der tager pointene fra modstanderne i nedrykningsspillet end det flotte spil på banen.

Vi skulle jo meget gerne have en angriber, og Jesper Cornelius ser spændende ud – men den vigtigste er, at Malik Abubakari har set markant bedre ud i januar, og så har Kong Gytkjær forlænget sin kontrakt.

Ærgerlig over afgang

Også Ægidius er værd at nævne, og jeg ser ham som en kæmpe målmandstalent (har set ham flere gange på U19-landsholdet og Lyngbys ungdomshold år tilbage). Jeg tror virkeligt på, at han er fremtiden mellem stængerne – selvom det måske ikke bliver i foråret, han spiller fast.

På ud-siden er jeg meget ærgerlig over Willy Kumados sene skifte, for han var en mand for fremtiden. Dog er det forståeligt med hans snarlige kontraktudløb, men det er essensen af Lyngby, når vi ikke har penge og risikovillighed til at skrive lange kontrakter. Det synes jeg dog, at vi er blevet bedre til på det seneste, men der er lang vej endnu til at kunne blive en decideret etableret Superliga-klub.

For at opsummere det hele, synes jeg, vi står mærkbart bedre nu, end vi gjorde i starten af januar, og det er positivt. Jeg bryster mig ved, at vores tre nedrykningskonkurrenter i AaB, SønderjyskE og Vejle ligner hold, der er kommet svækket ud af januar. Det bliver virkeligt tæt, men jeg er mere positiv på overlevelse nu. Jeg giver transfervinduet en 7/10 – med Lyngbys hylde og budget taget i betragtning.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Randers FC – Vejle Boldklub



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Arteta er utilfreds med disciplinen

Godt nyt – nu er han landet i København

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Snestorm kan udfordre OB

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Derfor var Moukoko vraget

United-ejer giver offentlig undskyldning



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Afviser Anderlecht

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Ørkeløshed i Østjylland

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Thomas Tuchel laver ny aftale

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl