– Han bliver det næste store salg, hvis han vil

Lyngby Boldklub ligger aktuelt nummer 10 i Superligaen, men har samme pointantal som Sønderjyske under nedrykningsstregen. Er det godkendt eller for dårligt? Lyngby-fan Morten Munksgaard fra Fanklubben giver karakter til Lyngby Boldklub efter første halvdel af grundspillet i Superligaen.



Lyngby_996x1024Som altid har det været turbulent at være Lyngby-fan.

Sæsonens første møde med alle holdene har budt på alt fra rigtigt godt spil og (måske naive) top 6-drømme, til en følelse der gav minder til Mark Strudal og røven af 1. division.

Dog peger den overordnede pil i den rigtige retning, og vi bliver langsomt mere og mere dominerende i kampene samtidig med, at Morten Karlsen får sat sit præg på en mere boldbesiddende tilgang end forgængerne.

Han bliver helt sikkert det næste store salg – hvis han vil; for det er ingen hemmelighed, at han ikke er som andre unge fodboldspillere.

Morten Munksgaard
Lyngby Boldklub-fan

Vi skal stadig huske på, at vores absolut klare mål er overlevelse, og især det relativt lavere niveau i bunden af “Suppen” i år (især Vejle og Sønderjyske, men AaB synes jeg også ser shaky ud) gør klart, at jeg ser os som værende det bedste hold af de fire dårligste.

For jeg tror, at det i år bliver nemmere at overleve end de seneste mange sæsoner.

Sæsonens lyspunkt og klare overraskelse er uden tvivl Lauge Sandgrav. En top fyr, som man under alt det bedste, og et figther-hjerte uden lige. Han bliver helt sikkert det næste store salg – hvis han vil; for det er ingen hemmelighed, at han ikke er som andre unge fodboldspillere.

Sæsonens skuffelse må være Malik Abubakari, der kom dyrt til Kongens Lyngby og har virket meget grovmotorisk og “Corner” på sine dårlige dage-agtig. Han har stadig ikke spillet mange kampe, men jeg tror og håber på, at når hans Lyngby-tid en dag er ovre, at vi ikke husker ham for det brændte straffespark mod Viborg.

Den overordnede karakter er 3 med pil op.

Tipsbladets karakterskala er fra 0 til seks bolde, hvor seks er det bedste.

Lyngby_996x1024





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

AGF kan ende med millionregning, men…

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Harry Maguire i chok

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Bayern München lurer på choktransfer

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Dansk toptræner lander stort job



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Nu er Sean Klaiber på klubjagt