– Han bliver det næste store salg, hvis han vil

Lyngby Boldklub ligger aktuelt nummer 10 i Superligaen, men har samme pointantal som Sønderjyske under nedrykningsstregen. Er det godkendt eller for dårligt? Lyngby-fan Morten Munksgaard fra Fanklubben giver karakter til Lyngby Boldklub efter første halvdel af grundspillet i Superligaen.



Lyngby_996x1024Som altid har det været turbulent at være Lyngby-fan.

Sæsonens første møde med alle holdene har budt på alt fra rigtigt godt spil og (måske naive) top 6-drømme, til en følelse der gav minder til Mark Strudal og røven af 1. division.

Dog peger den overordnede pil i den rigtige retning, og vi bliver langsomt mere og mere dominerende i kampene samtidig med, at Morten Karlsen får sat sit præg på en mere boldbesiddende tilgang end forgængerne.

Han bliver helt sikkert det næste store salg – hvis han vil; for det er ingen hemmelighed, at han ikke er som andre unge fodboldspillere.

Morten Munksgaard
Lyngby Boldklub-fan

Vi skal stadig huske på, at vores absolut klare mål er overlevelse, og især det relativt lavere niveau i bunden af “Suppen” i år (især Vejle og Sønderjyske, men AaB synes jeg også ser shaky ud) gør klart, at jeg ser os som værende det bedste hold af de fire dårligste.

For jeg tror, at det i år bliver nemmere at overleve end de seneste mange sæsoner.

Sæsonens lyspunkt og klare overraskelse er uden tvivl Lauge Sandgrav. En top fyr, som man under alt det bedste, og et figther-hjerte uden lige. Han bliver helt sikkert det næste store salg – hvis han vil; for det er ingen hemmelighed, at han ikke er som andre unge fodboldspillere.

Sæsonens skuffelse må være Malik Abubakari, der kom dyrt til Kongens Lyngby og har virket meget grovmotorisk og “Corner” på sine dårlige dage-agtig. Han har stadig ikke spillet mange kampe, men jeg tror og håber på, at når hans Lyngby-tid en dag er ovre, at vi ikke husker ham for det brændte straffespark mod Viborg.

Den overordnede karakter er 3 med pil op.

Tipsbladets karakterskala er fra 0 til seks bolde, hvor seks er det bedste.

Lyngby_996x1024






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Benhård kritik af Danmark

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Liverpool præsenterer succestræner

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Jess Thorup fyret

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Vildt transferrygte skydes ned