Alle hader os – hvad fanden gør det?
Sådan går en efterhånden gammel sang i Brøndby. Og i går efter FCK’s kamp mod FC Nordsjælland meldte Denis Vavro sig under fanerne, der altså hader Brøndby IF.
Det må han selvfølgelig selv om, men jeg undrede mig da lidt over, at han valgte at lægge fokus dér i et postmatch interview.
Ret skal være ret. Kasper Marker spurgte Denis Vavro, om han mon frygtede Brøndby lidt i en mesterskabskamp. Så det kom ikke helt ud af det blå. Til det spørgsmål blev svaret så, ”nej, jeg hader Brøndby”.
Nu tager jeg givetvis munden lidt fuld, men Superligaen bliver et bedre sted, når Brøndby er med i toppen.
Morten SvanBrøndby IF-fan
Okay, Denis. Jeg er sgu heller ikke ret vild med dig, men det går jeg da ikke og bruger energi på at fortælle ved enhver given lejlighed.
Jeg ved ikke, om Denis Vavro turnerer med sit had til Brøndby som en slags valgsprog, som den romerske statsmand Cato den ældre i det antikke Rom, der altid afsluttede sine taler i senatet med, ”i øvrigt mener jeg, at Karthago bør ødelægges”. Det gjorde han dog af frygt for netop Karthago, som var ved at vokse sig til at blive en stor magt i Middelhavsregionen på den tid. Så ud fra den sammenligning, så er der måske noget om snakken. Måske frygter Denis Vavro Brøndby i mesterskabskampen.
I hvert fald, så er der ingen tvivl om, at Brøndby IF skal tages alvorligt i toppen af Superligaen i år. Det har de to første kampe i foråret vist med al tydelighed. Om det så er nok til, at Denis Vavro ligefrem skulle frygte Brøndby, er givetvis mere tvivlsomt. Men jeg tror, han er klar over, at det ikke nødvendigvis bliver en let spadseretur mod et evt. genvundet mesterskab for FCK. Og det er der naturligvis to grunde til. Brøndby IF og FC Midtjylland.
Toppen i Superligaen er historisk tæt. Et point skiller top tre, og det kan man objektivt set kun glæde sig over. Personligt glæder jeg mig naturligvis over, at det netop er Brøndby, der ligger allerøverst. Så må vi se, hvor længe det kan bære.
Jeg husker med glæde (og en vis gru over enkelte kampe – hej Zuma og Nørregaard) tilbage på sæsonerne i slut-90’erne og start-00’erne, hvor Brøndby og FCK fulgtes ad side om side, inden mesterskabet blev afgjort i næstsidste kamp – et altafgørende derby. Det parløb boostede Superligaen og var med til at gøre den til, hvad den er i dag.
Om Brøndby er helt deroppe, hvor man kan forvente, at vi er med i toppen hvert år, er der selvfølgelig ingen, der ved. Men jeg synes, der er meget, der peger i den retning. Også selvom FCK med et væsentligt større budget naturligvis må forventes at vinde størstedelen af de kommende sæsoner, så tror jeg på, at vi kan bide os fast som første-/andenudfordrer.
Nu tager jeg givetvis munden lidt fuld, men Superligaen bliver et bedre sted, når Brøndby er med i toppen. Og det er der helt sikkert mange, der er uenige med mig i… Men hvad fanden gør det?
Skriv til Morten Svan på [email protected]

LIVE
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
OPTAKT
AGF – OB
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
MEDIE
Afviser kæmpebud
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
TOPNYHED
– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
TOPNYHED
‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
NYHEDER
Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
DAGENS SPILFORSLAG
Londonderby med mål
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
TOPNYHED
– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH
EKSKLUSIVT