‘Hvis man ikke må det i et derby, hvad må man så?’

Fanklubbens Morten Svan er glad og tilfreds efter Brøndbys sejr over FC København. Men tror han nu også på, at BIF kan blive dansk mester?



FCN_250x257Arh…. Kaffen den smagte altså ekstra godt her til morgen. Perfekt afmålt med sejrens sødme og rivalernes bitterhed. Mandag morgen efter en derbysejr er altså de bedste af slagsen.

Og sikke en kamp, vi fik os i går. Eller ret beset er det vel mest de sidste 10 minutter, der vil blive husket, men dem glemmer vi formentlig også sent. For sikke et drama. Et drama, som endda endte med at blive toppet efter slutfløjt, da Patrick Pentz med spredte arme, buk og tungen ude ad munden smed tændstikken, der antændte bålet.

I et virvar af spillere, trænere og kontrollører blev der uddelt alt fra krammere til skaller, og resultatet heraf blev altså tre røde kort – alle tre til målmænd. Og havde dommer Putros været bare lidt mere striks, så kunne der nok snildt have været faldet mindst det dobbelte antal røde kort.

Patrick Pentz skal givetvis holde sig for god til at markere sig, som han gjorde foran B-tribunen. Særligt, når han har et gult kort i forvejen. Men hvor mange gange har vi ikke set den slags? Fra begge hold endda. Hvis man ikke må det i et derby, hvad må man så?

Dertil kommer Thomas Mikkelsens røde kort, som jeg kan forstå, at Brøndby har forsøgt at appellere. Det får de vist ikke meget held med, da han jo netop ikke er aktiv spiller på banen og derfor skal holde sig helt væk, hvis jeg har forstået reglerne korrekt. (Her kommer de manglende yderligere røde kort fra Putros i spil, for Mikkelsen var bestemt ikke den eneste spiller, der ikke var på banen, da dommeren fløjtede af, som blev en del af tumulten, men lad nu det være.)

Det bliver derfor spændende at se, hvem af de unge Brøndby-målmænd, der kommer til at vogte målet på langfredag, når man tager imod FCN på Brøndby Stadion.

Til sidst kommer selvfølgelig Diant Ramajs røde kort, som der næppe kan være nogen diskussion om. Spørgsmålet er vel nærmere, hvor lang en karantæne, han får, for han slipper vel næppe med to dage på tribunen. Måske kan han ovenikøbet dele forsvarsadvokat med sin holdkammerat Huescas, da Københavns Politi angiveligt har modtaget en anmeldelse om et voldsforhold. Så langt når det dog næppe, men kønt var det bestemt ikke.

Hvor lang karantæne bør Diant Ramaj få?

  • 1-2 spilledage
  • 3-4 spilledage
  • 5+ spilledage
  • 1-2 spilledage
  • 3-4 spilledage
  • 5+ spilledage

0 Votes

Køn var kampen ikke

Køn var fodboldkampen, som det jo trods alt burde handle om, heller ikke. Og det var da også kun to gevaldige forsvarsbrølere (og bevares – et virkelig flot skud af Achouri), der gav målene, inden det hele eksploderede i saksespark på stolpen, straffespark og ballade i de sidste minutter.

Status er nu, at FCK ligger nummer et med et enkelt point ned til FCM, som de møder skærtorsdag i Herning. Fire point bag FCM ligger Brøndby, som med tre sejre i træk har spillet sig selv ind i medaljestriden – og vel potentielt også mere end det.

Jeg har dog ikke været synderligt imponeret af Brøndby på trods af de tre sejre. Men det handler selvfølgelig også om at vinde de grimme kampe, hvis man skal være med, hvor det er sjovt, og det har man nu gjort tre kampe i træk.

For der var vel ingen, der sådan rigtig havde kunnet klage, hvis Brøndby havde stået med tre uafgjorte som indledning på slutspillet, og så havde sæsonen nok handlet om pokalen fra nu af. Men nu skal man da gå efter det og se, hvor langt det kan bære.

Hvis det skal blive til et rigtig sjovt forår for Brøndby, så kræver det dog, at Mathias Kvistgaarden undgår de skader, han er forfulgt af, og så skal Patrick Pentz, når han har udstået sin straf, finde det storspil frem, som gjorde ham til Østrigs førstekeeper under sidste sommers EM. Men så kan det meste altså også lade sig gøre, for de to hold, der lige nu ligger over Brøndby, udviser ikke ligefrem skræmmende mesterskabsstyrke.

Jeg tror ikke på, at det kan bære hele vejen, men det ville da være dumt bare at give op allerede. Bolden er som bekendt rund, og større mirakler er da trods alt sket, end at et forspring på fem point bliver hentet på syv kampe.

Men nu handler det om at nyde mandagen. For solen er gul, og himlen er blå. Og kaffen smager stadig skønt.

Tak for kaffe, for et derby, siger jeg bare.





Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim




TOPNYHED

– Gigantisk FC Midtjylland-problem – er du vimmer!

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde

Flot gestus af Tadej Pogacar

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Puster til rygter – er det Amorims næste job?



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz

I vildrede over kæmpe United-transfer

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

– Starten kunne næsten ikke have været værre



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Legende færdig i Wrexham?

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut



Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais TOPNYHED

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

Her er Jens Jønsson løn i Grækenland

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

Som Bambi på glatis!

Dansk komet om Klopp-opkald: ‘Surrealistisk’

– Det er en fantastisk kombination

Her er Mike Tullbergs reaktion på debutnederlag

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Seks kampe nul point – tidligere FCK-træner fyret

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik



TOPNYHED

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Thomas Frank deler godt nyt

‘Dolberg bliver en kæmpe fiasko – skal vi vædde?’

Vingegaard: ‘Hele dagen har været surrealistisk’

Tidl. Barca-stjerne raser: ‘Nej, jeg er IKKE død’

– Eriksen bliver en vigtig faktor

Superliga-bombe: ‘Det kom meget bag på mig’

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle

Jon Walters: ‘Alle kendte til buddet fra FCM’

Medier fælder dom over Højlund efter Napoli-debut

Raser over Ruben Amorim

I chok: Hjernedødt – hvad laver han? 

UCI langer ud efter spansk regering

Dansk klub skriver historie

Surt show: Det bliver ikke til noget

Dansk spiller i kæmpe chok: Karrieren er i fare

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Leverkusen i fokus: Stjernen Patrick Schick

Philadelphia slår Chiefs i Super Bowl-revanche

Danskerklub på dybt vand i Norditalien

Barcelona knuser Valencia i Roony-debut

Vingegaard reagerer: ‘En skam’