Købet af Patrick Pentz er med afstand Superligaens bedste transfer i dette vindue, hvis du spørger mig. Man glemmer det lidt, fordi han ikke er ”ny”, men at skrive permanent med ligaens bedste målmand i seneste sæson, som ovenikøbet stod et fremragende EM for Østrig, kan man altså næsten kun undervurdere.
Mit kendskab til Stijn Spierings og Mileta Rajovic er noget mere begrænset. Stijn Spierings kommer fra en halvsløj sæson, men inden da var han en eftertragtet mand i både Holland og Frankrig og dermed en spiller, som for bare et år siden ville have været langt over Brøndbys transferformåen.
Om han kan finde formen igen i Brøndby, vil tiden vise. Men han ser spændende ud, og han er på papiret præcis den type spiller, vi har skreget på i en del vinduer i træk. Mileta Rajovic er jo en gammel Brøndbydreng, og alene derfor er der selvfølgelig noget positivt at hente i den. Og CV kan skrive ham på statistikken med Masterclass-minutter. Det skal man heller ikke undervurdere.
Han skal selvfølgelig ikke score mange mål, før han viser sig som en succes, men meldingerne om hans formåen er meget skiftende. Den ene melder, at han hverken kan løbe eller presse, den anden melder, at han bestemt kan og gør begge dele. En ting er de dog enige om. Han kommer i de rette positioner til at score mål. Og den evne skal man trods alt ikke kimse ad hos en spidsangriber. Lad os se, om han kan finde melodien i fronten af Brøndbys angreb.
Jeg vil derfor kalde det et godkendt transfervindue. Og det er måske endda at undersælge det. Brøndby går styrket ud ad transfervinduet. På papiret i hvert fald. Mest af alt, fordi det er lykkedes at holde fast i profilerne fra den seneste sæson.
Morten SvanBrøndby IF-fan
Hvis vi virkelig skal købe CVs spin, så er vi jo også blevet forstærket med to unge fra Masterclass i form af Clement Bischoff og Noah Nartey, som allerede har bevist deres værd på seniorniveau. Om de skal tælle som nye spillere, køber jeg dog ikke helt, da begge spillere trods alt fik spilletid i seneste sæson.
Godkendt – men…
Skal der ledes efter huller i en ellers udmærket ost, så kan det godt være, det havde været fornuftigt med lidt flere transfers ud. Det kan dog nås endnu, da der som bekendt er åbne vinduer flere steder rundt omkring i Europa.
Tilgangen af Mileta Rajovic gør ikke kampen om spilletid i Brøndbys angreb mindre, og selvom Emmanuel Yeboah er blevet sendt til Vejle for en stund, så er jeg ikke sikker på, at det er planen, at Ohi Omoijuanfo skal blive i Brøndby. Han er dyr at have rendende, og hvis han ikke indgår i planerne, så er det bedst for alle, hvis han får et andet sted at spille. Desværre. For hvor har han dog været god! Men det er desværre mest med tryk på HAR.

Der er dog flere af de spillere, som ikke stod forrest i køen til spilletid i Brøndby, som har fået nye hjemmebaner. Her kan nævnes Henrik Heggheim og Christian Cappis, som begge blev nævnt på ud-siden i førnævnte skriv fra juni måned.
Derudover skal Oscar Schwartau selvfølgelig nævnes. Han fik desværre aldrig det store gennembrud i Brøndby, hans ellers meget lovende start kunne tyde på. Til gengæld fik man pæne penge for ham i forbindelse med hans skifte til Norwich, og den pose penge får faktisk næsten Brøndbys transferbudget til at gå i nul, da den eneste reelle transfersum, Brøndby betalte i dette vindue var for Patrick Pentz i juni måned.
Måske kunne man have handlet tidligere i vinduet, men jeg synes som sagt, at det vigtigste var at holde på profilerne, og hvem ved, om det overhovedet var muligt at få Stijn Spierings og spille ham ind på holdet, inden de mere eller mindre sæsondefinerende kampe mod Legia Warszawa?
Jeg vil derfor kalde det et godkendt transfervindue. Og det er måske endda at undersælge det. Brøndby går styrket ud ad transfervinduet. På papiret i hvert fald. Mest af alt, fordi det er lykkedes at holde fast i profilerne fra den seneste sæson.

LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
TOPNYHED
Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
HELT VILDT
Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
LIVE: Barcelona – FC København
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
MEDIE
De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller
NYHEDER
Afviser Youssoufa Moukoko-rygte
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
NYHEDER
Færdig i dansk klub
INTERVIEW
– FC København skal købe en stjerneangriber nu!
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
TIPSBLADET SPECIAL
Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer
NYHEDER
– Det er ikke rigtig min beslutning
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
HELT VILDT