Købet af Patrick Pentz er med afstand Superligaens bedste transfer i dette vindue, hvis du spørger mig. Man glemmer det lidt, fordi han ikke er ”ny”, men at skrive permanent med ligaens bedste målmand i seneste sæson, som ovenikøbet stod et fremragende EM for Østrig, kan man altså næsten kun undervurdere.
Mit kendskab til Stijn Spierings og Mileta Rajovic er noget mere begrænset. Stijn Spierings kommer fra en halvsløj sæson, men inden da var han en eftertragtet mand i både Holland og Frankrig og dermed en spiller, som for bare et år siden ville have været langt over Brøndbys transferformåen.
Om han kan finde formen igen i Brøndby, vil tiden vise. Men han ser spændende ud, og han er på papiret præcis den type spiller, vi har skreget på i en del vinduer i træk. Mileta Rajovic er jo en gammel Brøndbydreng, og alene derfor er der selvfølgelig noget positivt at hente i den. Og CV kan skrive ham på statistikken med Masterclass-minutter. Det skal man heller ikke undervurdere.
Han skal selvfølgelig ikke score mange mål, før han viser sig som en succes, men meldingerne om hans formåen er meget skiftende. Den ene melder, at han hverken kan løbe eller presse, den anden melder, at han bestemt kan og gør begge dele. En ting er de dog enige om. Han kommer i de rette positioner til at score mål. Og den evne skal man trods alt ikke kimse ad hos en spidsangriber. Lad os se, om han kan finde melodien i fronten af Brøndbys angreb.
Jeg vil derfor kalde det et godkendt transfervindue. Og det er måske endda at undersælge det. Brøndby går styrket ud ad transfervinduet. På papiret i hvert fald. Mest af alt, fordi det er lykkedes at holde fast i profilerne fra den seneste sæson.
Morten SvanBrøndby IF-fan
Hvis vi virkelig skal købe CVs spin, så er vi jo også blevet forstærket med to unge fra Masterclass i form af Clement Bischoff og Noah Nartey, som allerede har bevist deres værd på seniorniveau. Om de skal tælle som nye spillere, køber jeg dog ikke helt, da begge spillere trods alt fik spilletid i seneste sæson.
Godkendt – men…
Skal der ledes efter huller i en ellers udmærket ost, så kan det godt være, det havde været fornuftigt med lidt flere transfers ud. Det kan dog nås endnu, da der som bekendt er åbne vinduer flere steder rundt omkring i Europa.
Tilgangen af Mileta Rajovic gør ikke kampen om spilletid i Brøndbys angreb mindre, og selvom Emmanuel Yeboah er blevet sendt til Vejle for en stund, så er jeg ikke sikker på, at det er planen, at Ohi Omoijuanfo skal blive i Brøndby. Han er dyr at have rendende, og hvis han ikke indgår i planerne, så er det bedst for alle, hvis han får et andet sted at spille. Desværre. For hvor har han dog været god! Men det er desværre mest med tryk på HAR.

Der er dog flere af de spillere, som ikke stod forrest i køen til spilletid i Brøndby, som har fået nye hjemmebaner. Her kan nævnes Henrik Heggheim og Christian Cappis, som begge blev nævnt på ud-siden i førnævnte skriv fra juni måned.
Derudover skal Oscar Schwartau selvfølgelig nævnes. Han fik desværre aldrig det store gennembrud i Brøndby, hans ellers meget lovende start kunne tyde på. Til gengæld fik man pæne penge for ham i forbindelse med hans skifte til Norwich, og den pose penge får faktisk næsten Brøndbys transferbudget til at gå i nul, da den eneste reelle transfersum, Brøndby betalte i dette vindue var for Patrick Pentz i juni måned.
Måske kunne man have handlet tidligere i vinduet, men jeg synes som sagt, at det vigtigste var at holde på profilerne, og hvem ved, om det overhovedet var muligt at få Stijn Spierings og spille ham ind på holdet, inden de mere eller mindre sæsondefinerende kampe mod Legia Warszawa?
Jeg vil derfor kalde det et godkendt transfervindue. Og det er måske endda at undersælge det. Brøndby går styrket ud ad transfervinduet. På papiret i hvert fald. Mest af alt, fordi det er lykkedes at holde fast i profilerne fra den seneste sæson.

LIVE
LIVE: Fransk landstræner har aldrig set lignende
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Stor profil glad for Brøndby
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
Ser I med, Brøndby?
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Sendt hjem fra FC København-træning
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Her begynder næste sæson i Superligaen
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
– Det er et møghold!