Ikke i tvivl: Det er Superligaens bedste transfer

Da jeg skrev om mine målsætninger for Brøndbys transfervindue i juni måned var målsætningen klar: Hold på profilerne og veksl lejeaftalen med Patrick Pentz til en kontrakt. Det er lykkedes. Derudover har vi hentet en midtbanespiller og en angriber. Det kan jeg kun være tilfreds med. Her er Brøndby-fan Morten Svans vurdering af Brøndbys transfervindue.



BIF_250x257Købet af Patrick Pentz er med afstand Superligaens bedste transfer i dette vindue, hvis du spørger mig. Man glemmer det lidt, fordi han ikke er ”ny”, men at skrive permanent med ligaens bedste målmand i seneste sæson, som ovenikøbet stod et fremragende EM for Østrig, kan man altså næsten kun undervurdere.

Mit kendskab til Stijn Spierings og Mileta Rajovic er noget mere begrænset. Stijn Spierings kommer fra en halvsløj sæson, men inden da var han en eftertragtet mand i både Holland og Frankrig og dermed en spiller, som for bare et år siden ville have været langt over Brøndbys transferformåen.

Om han kan finde formen igen i Brøndby, vil tiden vise. Men han ser spændende ud, og han er på papiret præcis den type spiller, vi har skreget på i en del vinduer i træk. Mileta Rajovic er jo en gammel Brøndbydreng, og alene derfor er der selvfølgelig noget positivt at hente i den. Og CV kan skrive ham på statistikken med Masterclass-minutter. Det skal man heller ikke undervurdere.

Han skal selvfølgelig ikke score mange mål, før han viser sig som en succes, men meldingerne om hans formåen er meget skiftende. Den ene melder, at han hverken kan løbe eller presse, den anden melder, at han bestemt kan og gør begge dele. En ting er de dog enige om. Han kommer i de rette positioner til at score mål. Og den evne skal man trods alt ikke kimse ad hos en spidsangriber. Lad os se, om han kan finde melodien i fronten af Brøndbys angreb.

Jeg vil derfor kalde det et godkendt transfervindue. Og det er måske endda at undersælge det. Brøndby går styrket ud ad transfervinduet. På papiret i hvert fald. Mest af alt, fordi det er lykkedes at holde fast i profilerne fra den seneste sæson.

Morten Svan
Brøndby IF-fan

Hvis vi virkelig skal købe CVs spin, så er vi jo også blevet forstærket med to unge fra Masterclass i form af Clement Bischoff og Noah Nartey, som allerede har bevist deres værd på seniorniveau. Om de skal tælle som nye spillere, køber jeg dog ikke helt, da begge spillere trods alt fik spilletid i seneste sæson.

Godkendt – men…
Skal der ledes efter huller i en ellers udmærket ost, så kan det godt være, det havde været fornuftigt med lidt flere transfers ud. Det kan dog nås endnu, da der som bekendt er åbne vinduer flere steder rundt omkring i Europa.

Tilgangen af Mileta Rajovic gør ikke kampen om spilletid i Brøndbys angreb mindre, og selvom Emmanuel Yeboah er blevet sendt til Vejle for en stund, så er jeg ikke sikker på, at det er planen, at Ohi Omoijuanfo skal blive i Brøndby. Han er dyr at have rendende, og hvis han ikke indgår i planerne, så er det bedst for alle, hvis han får et andet sted at spille. Desværre. For hvor har han dog været god! Men det er desværre mest med tryk på HAR.

BIF_250x257

Foto: Alamy

Der er dog flere af de spillere, som ikke stod forrest i køen til spilletid i Brøndby, som har fået nye hjemmebaner. Her kan nævnes Henrik Heggheim og Christian Cappis, som begge blev nævnt på ud-siden i førnævnte skriv fra juni måned.

Derudover skal Oscar Schwartau selvfølgelig nævnes. Han fik desværre aldrig det store gennembrud i Brøndby, hans ellers meget lovende start kunne tyde på. Til gengæld fik man pæne penge for ham i forbindelse med hans skifte til Norwich, og den pose penge får faktisk næsten Brøndbys transferbudget til at gå i nul, da den eneste reelle transfersum, Brøndby betalte i dette vindue var for Patrick Pentz i juni måned.

Måske kunne man have handlet tidligere i vinduet, men jeg synes som sagt, at det vigtigste var at holde på profilerne, og hvem ved, om det overhovedet var muligt at få Stijn Spierings og spille ham ind på holdet, inden de mere eller mindre sæsondefinerende kampe mod Legia Warszawa?

Jeg vil derfor kalde det et godkendt transfervindue. Og det er måske endda at undersælge det. Brøndby går styrket ud ad transfervinduet. På papiret i hvert fald. Mest af alt, fordi det er lykkedes at holde fast i profilerne fra den seneste sæson.

BIF_250x257



Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

AGF nærmer sig angriber

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

FC København scorer 16 millioner kroner

Bekræftet: Færdig

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Belønnes af FC København

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Vanvittig Victor Froholdt-historie

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?

Stor ros til FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

– Det her gør ondt for at være ærlig