Der skulle lige gå noget tid, men nu ser AGF endelig ud til at være et sikkert bud på en oprykker. Det har fået Jyllands-Posten til at skrive, at der nu også arbejdes på at hente Morten Duncan Rasmussen hjem til Aarhus.
Det kan FC Midtjylland uden problemer gå med til. Forudsat at de får den rigtige pris for ham. Der er nemlig snart ikke mere at komme efter i Duncan, der stadig er skadet for ofte og desuden rundede de 30 tilbage i januar. De skadesproblemer bliver derfor nok ikke mindre i det kommende år, hvor FCM stadig har kontrakt med Duncan, men altså nu godt kunne være klar til at tage skridtet videre og udvikle sig.
Med et salg af Morten Duncan vil man også helt naturligt kunne vælge mellem to naturlige bud. Gøre Martin Pusic til den ubestridte første-angriber, der ved, at han er førstevalg dog med pres fra Marcos Ureña og Paul Onuacho (som måske nok bør udlejes igen), eller også kan hente en ny angriber ind, som er på samme niveau som Martin Pusic – altså, man opgraderer truppen, som det også har været planen hele tiden. Det vil blive svært, hvis man har en Duncan siddende på bænken, som pludselig vil blive tredjevalg.
Typerne er derude og Smartodds har formentlig allerede sporet sig ind på, hvem der kunne være oplagte bud. Og i en sommerpause vil der være mere tid til at finde de rigtige. Det har tidligere været typer som Vaclav Kadlec, der har været i FCM’s søgelys, så det er ikke hvem-som-helst, der kunne være på vej til de kommende mestre.
FCM er desuden også begyndt at træne på 4-4-2-opstillingen mere intensivt end normalt, hvor Tim Sparv bliver ofret for at give plads til Duncan, der formentlig i øjeblikket agerer en slags vikar, indtil der kommer en ny angriber til sommer.
Derfor ville det ikke gøre noget, hvis Morten Duncan kunne slutte karrieren af i AGF. For ham selv, AGF og FC Midtjylland. Det var heller ikke tilfældigt, at det netop var Duncans plads, der skulle styrkes i vinterpause, da man netop hentede Pusic ind.
På de sociale medier og særligt i min egen twitter-strøm faldt jeg i weekenden over, at der var nogle, der bemærkede, at FCK havde fået flere skader end normalt. Det var nok ikke deres intention, men de skader kan nok nemt ende som undskyldning for, at det hele ikke gik helt som forventet på Østerbro i denne sæson.
Lad mig derfor minde om, at FC Midtjylland i denne sæson også har været hårdt ramt af skader. Erik Sviatchenko, Kristoffer Olsson, Morten Duncan (meget apropos) og efterårets profil i Superligaen Pione Sisto har været ude med lange skader i denne sæson. Det er bare for at nævne et par stykker. Det vil dog formentlig ikke afholde en del FCK-sympatisører i at nævne skader som en del af forklaringen på en sæson, hvor man hele tiden halsede efter Midtjylland.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
NYHEDER
Medier fælder hård dom
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
OPTAKT
AGF – OB
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
Stjernetransfer på plads alligevel
TRANSFER
– Han virker frustreret!
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
NYHEDER
Ikke set i 30 år
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
Ramt af pointstraf
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
HELT VILDT
‘De går amok!’
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
