Der skulle lige gå noget tid, men nu ser AGF endelig ud til at være et sikkert bud på en oprykker. Det har fået Jyllands-Posten til at skrive, at der nu også arbejdes på at hente Morten Duncan Rasmussen hjem til Aarhus.
Det kan FC Midtjylland uden problemer gå med til. Forudsat at de får den rigtige pris for ham. Der er nemlig snart ikke mere at komme efter i Duncan, der stadig er skadet for ofte og desuden rundede de 30 tilbage i januar. De skadesproblemer bliver derfor nok ikke mindre i det kommende år, hvor FCM stadig har kontrakt med Duncan, men altså nu godt kunne være klar til at tage skridtet videre og udvikle sig.
Med et salg af Morten Duncan vil man også helt naturligt kunne vælge mellem to naturlige bud. Gøre Martin Pusic til den ubestridte første-angriber, der ved, at han er førstevalg dog med pres fra Marcos Ureña og Paul Onuacho (som måske nok bør udlejes igen), eller også kan hente en ny angriber ind, som er på samme niveau som Martin Pusic – altså, man opgraderer truppen, som det også har været planen hele tiden. Det vil blive svært, hvis man har en Duncan siddende på bænken, som pludselig vil blive tredjevalg.
Typerne er derude og Smartodds har formentlig allerede sporet sig ind på, hvem der kunne være oplagte bud. Og i en sommerpause vil der være mere tid til at finde de rigtige. Det har tidligere været typer som Vaclav Kadlec, der har været i FCM’s søgelys, så det er ikke hvem-som-helst, der kunne være på vej til de kommende mestre.
FCM er desuden også begyndt at træne på 4-4-2-opstillingen mere intensivt end normalt, hvor Tim Sparv bliver ofret for at give plads til Duncan, der formentlig i øjeblikket agerer en slags vikar, indtil der kommer en ny angriber til sommer.
Derfor ville det ikke gøre noget, hvis Morten Duncan kunne slutte karrieren af i AGF. For ham selv, AGF og FC Midtjylland. Det var heller ikke tilfældigt, at det netop var Duncans plads, der skulle styrkes i vinterpause, da man netop hentede Pusic ind.
På de sociale medier og særligt i min egen twitter-strøm faldt jeg i weekenden over, at der var nogle, der bemærkede, at FCK havde fået flere skader end normalt. Det var nok ikke deres intention, men de skader kan nok nemt ende som undskyldning for, at det hele ikke gik helt som forventet på Østerbro i denne sæson.
Lad mig derfor minde om, at FC Midtjylland i denne sæson også har været hårdt ramt af skader. Erik Sviatchenko, Kristoffer Olsson, Morten Duncan (meget apropos) og efterårets profil i Superligaen Pione Sisto har været ude med lange skader i denne sæson. Det er bare for at nævne et par stykker. Det vil dog formentlig ikke afholde en del FCK-sympatisører i at nævne skader som en del af forklaringen på en sæson, hvor man hele tiden halsede efter Midtjylland.
LIVE
LIVE: Skidt AGF-melding
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
‘De har grinet deres røv i laser’
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
OPTAKT
Liverpool – Fulham
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
