Der skulle lige gå noget tid, men nu ser AGF endelig ud til at være et sikkert bud på en oprykker. Det har fået Jyllands-Posten til at skrive, at der nu også arbejdes på at hente Morten Duncan Rasmussen hjem til Aarhus.
Det kan FC Midtjylland uden problemer gå med til. Forudsat at de får den rigtige pris for ham. Der er nemlig snart ikke mere at komme efter i Duncan, der stadig er skadet for ofte og desuden rundede de 30 tilbage i januar. De skadesproblemer bliver derfor nok ikke mindre i det kommende år, hvor FCM stadig har kontrakt med Duncan, men altså nu godt kunne være klar til at tage skridtet videre og udvikle sig.
Med et salg af Morten Duncan vil man også helt naturligt kunne vælge mellem to naturlige bud. Gøre Martin Pusic til den ubestridte første-angriber, der ved, at han er førstevalg dog med pres fra Marcos Ureña og Paul Onuacho (som måske nok bør udlejes igen), eller også kan hente en ny angriber ind, som er på samme niveau som Martin Pusic – altså, man opgraderer truppen, som det også har været planen hele tiden. Det vil blive svært, hvis man har en Duncan siddende på bænken, som pludselig vil blive tredjevalg.
Typerne er derude og Smartodds har formentlig allerede sporet sig ind på, hvem der kunne være oplagte bud. Og i en sommerpause vil der være mere tid til at finde de rigtige. Det har tidligere været typer som Vaclav Kadlec, der har været i FCM’s søgelys, så det er ikke hvem-som-helst, der kunne være på vej til de kommende mestre.
FCM er desuden også begyndt at træne på 4-4-2-opstillingen mere intensivt end normalt, hvor Tim Sparv bliver ofret for at give plads til Duncan, der formentlig i øjeblikket agerer en slags vikar, indtil der kommer en ny angriber til sommer.
Derfor ville det ikke gøre noget, hvis Morten Duncan kunne slutte karrieren af i AGF. For ham selv, AGF og FC Midtjylland. Det var heller ikke tilfældigt, at det netop var Duncans plads, der skulle styrkes i vinterpause, da man netop hentede Pusic ind.
På de sociale medier og særligt i min egen twitter-strøm faldt jeg i weekenden over, at der var nogle, der bemærkede, at FCK havde fået flere skader end normalt. Det var nok ikke deres intention, men de skader kan nok nemt ende som undskyldning for, at det hele ikke gik helt som forventet på Østerbro i denne sæson.
Lad mig derfor minde om, at FC Midtjylland i denne sæson også har været hårdt ramt af skader. Erik Sviatchenko, Kristoffer Olsson, Morten Duncan (meget apropos) og efterårets profil i Superligaen Pione Sisto har været ude med lange skader i denne sæson. Det er bare for at nævne et par stykker. Det vil dog formentlig ikke afholde en del FCK-sympatisører i at nævne skader som en del af forklaringen på en sæson, hvor man hele tiden halsede efter Midtjylland.
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
MEDIE
FC København byder på kantspiller
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
TOPNYHED
Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
INTERVIEW
‘Det er ret let at se’
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Legender med dyster melding
TOPNYHED
I chok over Tottenham
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
EKSKLUSIVT
