Det var helt vanvittigt i sidste uge, da billetterne til kampen mellem FCM og FCK blev sat til salg. Kun halvanden time skulle der gå før alle billetter var udsolgt. Okay, ikke alle billetter, for FCM havde ikke sat alle til salg, men gemt et par stykker, som de kunne sælge for 700 kroner, hvor man også får lidt mad til. Det er jo ikke ligefrem dårligt for forretningen.
Men hvis der er noget, som FC Midtjylland og dens ledelse bliver omtalt som for tiden, så er det “gode købmænd”. Det fik man at se i weekenden. For hvordan kunne man mon lave sådan et billetsalg igen? Det kan man selvfølgelig ved at få en ny “finalekamp”, hvor man kunne blive mestre. Derfor var det en genistreg at tabe til OB med vilje.
Det er ikke noget jeg har den fjerneste dokumentation for at skrive, men når der pludselig vælter mål ind på hjørnespark og den klare forstærkning på målmandsposten, Johan Dahlin, begynder at lime sine fødder fast til målstregen, så han ikke kan komme ud til boldene og det andet vinterindkøb Martin Pusic bare begynder at sparke lige på målmanden, så får man sine tvivl. Det er da heller ikke første gang i verdenshistorien, at en angriber brænder med vilje. Bare spørg David Nielsen.
Det er supersmart og på den måde får man lige en hjemmekamp mere med fuld damp og stor grund til at få billetter, når Brøndby gæster MCH Arena i tredjesidste spillerunde. Kasseapperatet kan igen få lov til at ringe løs. Her er der virkelig grund til at klappe hinanden på skuldrene i FCM, for den genistreg, de lavede i Odense, den må man tage hatten af for. For så dårligt spiller et kommende mesterhold vel ikke uden grund.
FC Midtjylland gambler selvfølgelig med deres mesterskab ved at agere på denne måde. Nu er der ni point mellem dem og FCK, og det kan falde til seks med et nederlag søndag, og så kan snakken ellers gå om gummiben og manglende vindermentalitet på Heden.
Det har også en helt anden effekt. Med en sejr på søndag kan FCM endeligt blive mestre med ét point i den næste kamp. Mod FC Vestsjælland. I Slagelse. På en torsdag. 210 kilometer væk fra Herning. Det bliver da fedt for dem at blive mestre, men mon ikke de hellere ville have set guldet falde i hak mod FCK. Det blev det altså ikke til.
Det var pudsigt nok det samme sted AaB blev mestre sidste år, og det lod ikke til at ødelægge festlighederne i Aalborg. I så fald har man da også lidt tid at løbe på, når der skal gøres klar til fest. Man ved jo ikke om FCM har fået nye idéer. Det er jo også en professionel gambler, der ejer klubben.
PS.
Det er fabelagtigt godt gået af Jakob Haugaard, der uden tvivl var træt af at blive sendt på bænken ved Dahlins ankomst, at han formodentligt skifter bænkepladsen i FCM ud med Stokes i Premier League. Tænk sig, at han i så fald blot er en brækket finger på Jack Butland fra at få debut i Premier League. Der kan man tale om godt agentarbejde.
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
MEDIE
United overvejer disse fem managers
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
– En gigantisk nedtur!
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
FANKLUBBEN
Han har været en åbenbaring!
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
OB – FC København
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT
