Det var helt vanvittigt i sidste uge, da billetterne til kampen mellem FCM og FCK blev sat til salg. Kun halvanden time skulle der gå før alle billetter var udsolgt. Okay, ikke alle billetter, for FCM havde ikke sat alle til salg, men gemt et par stykker, som de kunne sælge for 700 kroner, hvor man også får lidt mad til. Det er jo ikke ligefrem dårligt for forretningen.
Men hvis der er noget, som FC Midtjylland og dens ledelse bliver omtalt som for tiden, så er det “gode købmænd”. Det fik man at se i weekenden. For hvordan kunne man mon lave sådan et billetsalg igen? Det kan man selvfølgelig ved at få en ny “finalekamp”, hvor man kunne blive mestre. Derfor var det en genistreg at tabe til OB med vilje.
Det er ikke noget jeg har den fjerneste dokumentation for at skrive, men når der pludselig vælter mål ind på hjørnespark og den klare forstærkning på målmandsposten, Johan Dahlin, begynder at lime sine fødder fast til målstregen, så han ikke kan komme ud til boldene og det andet vinterindkøb Martin Pusic bare begynder at sparke lige på målmanden, så får man sine tvivl. Det er da heller ikke første gang i verdenshistorien, at en angriber brænder med vilje. Bare spørg David Nielsen.
Det er supersmart og på den måde får man lige en hjemmekamp mere med fuld damp og stor grund til at få billetter, når Brøndby gæster MCH Arena i tredjesidste spillerunde. Kasseapperatet kan igen få lov til at ringe løs. Her er der virkelig grund til at klappe hinanden på skuldrene i FCM, for den genistreg, de lavede i Odense, den må man tage hatten af for. For så dårligt spiller et kommende mesterhold vel ikke uden grund.
FC Midtjylland gambler selvfølgelig med deres mesterskab ved at agere på denne måde. Nu er der ni point mellem dem og FCK, og det kan falde til seks med et nederlag søndag, og så kan snakken ellers gå om gummiben og manglende vindermentalitet på Heden.
Det har også en helt anden effekt. Med en sejr på søndag kan FCM endeligt blive mestre med ét point i den næste kamp. Mod FC Vestsjælland. I Slagelse. På en torsdag. 210 kilometer væk fra Herning. Det bliver da fedt for dem at blive mestre, men mon ikke de hellere ville have set guldet falde i hak mod FCK. Det blev det altså ikke til.
Det var pudsigt nok det samme sted AaB blev mestre sidste år, og det lod ikke til at ødelægge festlighederne i Aalborg. I så fald har man da også lidt tid at løbe på, når der skal gøres klar til fest. Man ved jo ikke om FCM har fået nye idéer. Det er jo også en professionel gambler, der ejer klubben.
PS.
Det er fabelagtigt godt gået af Jakob Haugaard, der uden tvivl var træt af at blive sendt på bænken ved Dahlins ankomst, at han formodentligt skifter bænkepladsen i FCM ud med Stokes i Premier League. Tænk sig, at han i så fald blot er en brækket finger på Jack Butland fra at få debut i Premier League. Der kan man tale om godt agentarbejde.
LIVE
TransferLIVE: Reagerer på vildt rygte
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TOPNYHED
I chok over Tottenham
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
Verdensstjernes søn landet i København
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
‘Sur over Brøndby-transfer’
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
Dorgu lyner! Manchester United slår City
TOPNYHED
Legender med dyster melding
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
MEDIE
‘Afgørende dage’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
Optur før FC København-brag
NYHEDER
