Blog: FCM’s genistreg i Odense

Man kan aldrig få for mange udsolgte kampe. For at undgå den risiko, der kunne være for tomme sæder på MCH Arena, udsatte FCM deres guldfest med et nederlag i Odense. Det er da soleklart.



Det var helt vanvittigt i sidste uge, da billetterne til kampen mellem FCM og FCK blev sat til salg. Kun halvanden time skulle der gå før alle billetter var udsolgt. Okay, ikke alle billetter, for FCM havde ikke sat alle til salg, men gemt et par stykker, som de kunne sælge for 700 kroner, hvor man også får lidt mad til. Det er jo ikke ligefrem dårligt for forretningen.

Men hvis der er noget, som FC Midtjylland og dens ledelse bliver omtalt som for tiden, så er det “gode købmænd”. Det fik man at se i weekenden. For hvordan kunne man mon lave sådan et billetsalg igen? Det kan man selvfølgelig ved at få en ny “finalekamp”, hvor man kunne blive mestre. Derfor var det en genistreg at tabe til OB med vilje.

Det er ikke noget jeg har den fjerneste dokumentation for at skrive, men når der pludselig vælter mål ind på hjørnespark og den klare forstærkning på målmandsposten, Johan Dahlin, begynder at lime sine fødder fast til målstregen, så han ikke kan komme ud til boldene og det andet vinterindkøb Martin Pusic bare begynder at sparke lige på målmanden, så får man sine tvivl. Det er da heller ikke første gang i verdenshistorien, at en angriber brænder med vilje. Bare spørg David Nielsen.

Det er supersmart og på den måde får man lige en hjemmekamp mere med fuld damp og stor grund til at få billetter, når Brøndby gæster MCH Arena i tredjesidste spillerunde. Kasseapperatet kan igen få lov til at ringe løs. Her er der virkelig grund til at klappe hinanden på skuldrene i FCM, for den genistreg, de lavede i Odense, den må man tage hatten af for. For så dårligt spiller et kommende mesterhold vel ikke uden grund.

FC Midtjylland gambler selvfølgelig med deres mesterskab ved at agere på denne måde. Nu er der ni point mellem dem og FCK, og det kan falde til seks med et nederlag søndag, og så kan snakken ellers gå om gummiben og manglende vindermentalitet på Heden.

Det har også en helt anden effekt. Med en sejr på søndag kan FCM endeligt blive mestre med ét point i den næste kamp. Mod FC Vestsjælland. I Slagelse. På en torsdag. 210 kilometer væk fra Herning. Det bliver da fedt for dem at blive mestre, men mon ikke de hellere ville have set guldet falde i hak mod FCK. Det blev det altså ikke til.

Det var pudsigt nok det samme sted AaB blev mestre sidste år, og det lod ikke til at ødelægge festlighederne i Aalborg. I så fald har man da også lidt tid at løbe på, når der skal gøres klar til fest. Man ved jo ikke om FCM har fået nye idéer. Det er jo også en professionel gambler, der ejer klubben.

PS.
Det er fabelagtigt godt gået af Jakob Haugaard, der uden tvivl var træt af at blive sendt på bænken ved Dahlins ankomst, at han formodentligt skifter bænkepladsen i FCM ud med Stokes i Premier League. Tænk sig, at han i så fald blot er en brækket finger på Jack Butland fra at få debut i Premier League. Der kan man tale om godt agentarbejde.





Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?




LIVE

TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Zorniger med klar besked til Brøndby

Det kan ske mandag i FC København

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Under i Udine

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

Brøndby præsenterer ny profil

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper