Det var helt vanvittigt i sidste uge, da billetterne til kampen mellem FCM og FCK blev sat til salg. Kun halvanden time skulle der gå før alle billetter var udsolgt. Okay, ikke alle billetter, for FCM havde ikke sat alle til salg, men gemt et par stykker, som de kunne sælge for 700 kroner, hvor man også får lidt mad til. Det er jo ikke ligefrem dårligt for forretningen.
Men hvis der er noget, som FC Midtjylland og dens ledelse bliver omtalt som for tiden, så er det “gode købmænd”. Det fik man at se i weekenden. For hvordan kunne man mon lave sådan et billetsalg igen? Det kan man selvfølgelig ved at få en ny “finalekamp”, hvor man kunne blive mestre. Derfor var det en genistreg at tabe til OB med vilje.
Det er ikke noget jeg har den fjerneste dokumentation for at skrive, men når der pludselig vælter mål ind på hjørnespark og den klare forstærkning på målmandsposten, Johan Dahlin, begynder at lime sine fødder fast til målstregen, så han ikke kan komme ud til boldene og det andet vinterindkøb Martin Pusic bare begynder at sparke lige på målmanden, så får man sine tvivl. Det er da heller ikke første gang i verdenshistorien, at en angriber brænder med vilje. Bare spørg David Nielsen.
Det er supersmart og på den måde får man lige en hjemmekamp mere med fuld damp og stor grund til at få billetter, når Brøndby gæster MCH Arena i tredjesidste spillerunde. Kasseapperatet kan igen få lov til at ringe løs. Her er der virkelig grund til at klappe hinanden på skuldrene i FCM, for den genistreg, de lavede i Odense, den må man tage hatten af for. For så dårligt spiller et kommende mesterhold vel ikke uden grund.
FC Midtjylland gambler selvfølgelig med deres mesterskab ved at agere på denne måde. Nu er der ni point mellem dem og FCK, og det kan falde til seks med et nederlag søndag, og så kan snakken ellers gå om gummiben og manglende vindermentalitet på Heden.
Det har også en helt anden effekt. Med en sejr på søndag kan FCM endeligt blive mestre med ét point i den næste kamp. Mod FC Vestsjælland. I Slagelse. På en torsdag. 210 kilometer væk fra Herning. Det bliver da fedt for dem at blive mestre, men mon ikke de hellere ville have set guldet falde i hak mod FCK. Det blev det altså ikke til.
Det var pudsigt nok det samme sted AaB blev mestre sidste år, og det lod ikke til at ødelægge festlighederne i Aalborg. I så fald har man da også lidt tid at løbe på, når der skal gøres klar til fest. Man ved jo ikke om FCM har fået nye idéer. Det er jo også en professionel gambler, der ejer klubben.
PS.
Det er fabelagtigt godt gået af Jakob Haugaard, der uden tvivl var træt af at blive sendt på bænken ved Dahlins ankomst, at han formodentligt skifter bænkepladsen i FCM ud med Stokes i Premier League. Tænk sig, at han i så fald blot er en brækket finger på Jack Butland fra at få debut i Premier League. Der kan man tale om godt agentarbejde.
LIVE
TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
MEDIE
‘Afgørende dage’
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
Dorgu lyner! Manchester United slår City
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
Nyt tilbageslag for Hjulmand
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
Optur før FC København-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
Verdensstjernes søn landet i København
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
MEDIE
Nærmer sig aftale
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
