Brug pausen på at skifte Thorup ud

Der er landskampspause i Superligaen nu, og det er en kærkommen mulighed for at få skiftet ud på cheftrænerposten i FC Midtjylland, hvor tingene i lang tid har kørt helt af sporet.



Det må ikke være sjovt at være FCM-fan for tiden. Holdet har blot vundet tre ud af de seneste 11 kampe i Superligaen, og det ser ikke ud til at være en stime der vender lige med det samme. Det ser især svært ud, når man ikke kan vinde efter en 2-0-føring ved pause som i dag.

Situationen ser bestemt hård for FCM, der efter næste runde kan være helt nede på sjettepladsen som forsvarende mestre. Og selvom det er hypotetisk, så er det slet ikke utænkeligt, at det kommer til at ske – og jeg ved godt, at det er tæt i toppen, men FCM har længe set lidende ud i dét kapløb.

Siden min seneste blog har midtjyderne slået Hobro med 3-0 og altså nu dette nederlag til Sønderjyske. Jeg havde flere ophedede debatter på Facebook efter den blog om, hvad der skulle ske. Nogle slog fast, at man skulle give Jess Thorup en chance, give spillerne en chance. Alligevel kunne nogle af de mest hardcore fans på CC Contractor-tribunen ikke give Thorup længere snor end, at der skulle to sejre til – ellers måtte man af med ham.

Det er noget, jeg godt kan støtte op om. Det har til tider i denne sæson mindet om en sort løjpe på formbarometret, og det ser ikke ud til at ændre sig. Og inden jeg kommer til, hvad der skal ske med Jess Thorup, så er det også rimeligt at se på, hvilke spillere, der er at gøre med.

Jeg er faldet over, at de mange udlændinge, der er hentet til, bliver omtalt som lejesvende på stadion og de sociale medier. Altså som folk der ikke har hjertet med, men bare skal have tjent penge til den dag, hvor de ikke længere kan spille fodbold professionelt. Det kan jeg sagtens følge. Det er ikke nødvendigvis Matthew Benhams Smartodds-computere, der er noget galt med. Der må også være noget galt med den måde, som man undersøger spillernes mentale tilstand. Jeg kigger på dig, Steinlein.

Og så til Jess Thorup. Jeg slog fast sidste gang, at jeg ikke er i tvivl om, at manden er dygtig rent fagligt. Men måske passer han bare ikke ind hos en topklub. Dermed synes jeg, at FCM-ledelsen skal udnytte, at man har god tid til næste kamp mod Brøndby pga landskampspause og udskifte ham med en, der kan sætte en prop i afløbet og redde lidt af sæsonen inden det er for sent. En midterplacering kan umuligt være tilfredsstillende for nogen.

Hvem skulle den næste træner så være? Det oplagte valg lader til at være Thomas Frank, men ham kan man nok ikke komme af med til sommer. Han skulle være en permanent løsning. Jeg har dog aldrig været den store fan af hverken spillestilen eller den måde han er på. Han er ikke en vinder. Så er der Morten Wieghorst på markedet, som kunne være en mulighed. Ellers kunne trenden i FCM på spillersiden sagtens betyde, at det kunne blive en u’lænding, som Ricardo ville have sagt det. FCM har i hvert fald muligheden nu for at få styr på sagerne, bare en lille smule.

Nederlaget til Sønderjyske kostede dem en pæn millionsum i TV-penge – og det kan koste dem meget på det kommende årsregnskab, at man ender udenfor pladserne til Europa. Har man råd til at vente længere?





Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

LIVE: FC København – FC Nordsjælland

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Jagter Christian Nørgaard

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

FC København – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Stort Brøndby-boost

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Præsenterer Thomas Franks afløser

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

– Enten FCK eller også stopper han?

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Neestrup må undvære profil igen

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Danmark indleder med et brag mod Norge

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Uafgjort i italiensk derby

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

FC København-boss reagerer på tilråb

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?