Det må ikke være sjovt at være FCM-fan for tiden. Holdet har blot vundet tre ud af de seneste 11 kampe i Superligaen, og det ser ikke ud til at være en stime der vender lige med det samme. Det ser især svært ud, når man ikke kan vinde efter en 2-0-føring ved pause som i dag.
Situationen ser bestemt hård for FCM, der efter næste runde kan være helt nede på sjettepladsen som forsvarende mestre. Og selvom det er hypotetisk, så er det slet ikke utænkeligt, at det kommer til at ske – og jeg ved godt, at det er tæt i toppen, men FCM har længe set lidende ud i dét kapløb.
Siden min seneste blog har midtjyderne slået Hobro med 3-0 og altså nu dette nederlag til Sønderjyske. Jeg havde flere ophedede debatter på Facebook efter den blog om, hvad der skulle ske. Nogle slog fast, at man skulle give Jess Thorup en chance, give spillerne en chance. Alligevel kunne nogle af de mest hardcore fans på CC Contractor-tribunen ikke give Thorup længere snor end, at der skulle to sejre til – ellers måtte man af med ham.
Det er noget, jeg godt kan støtte op om. Det har til tider i denne sæson mindet om en sort løjpe på formbarometret, og det ser ikke ud til at ændre sig. Og inden jeg kommer til, hvad der skal ske med Jess Thorup, så er det også rimeligt at se på, hvilke spillere, der er at gøre med.
Jeg er faldet over, at de mange udlændinge, der er hentet til, bliver omtalt som lejesvende på stadion og de sociale medier. Altså som folk der ikke har hjertet med, men bare skal have tjent penge til den dag, hvor de ikke længere kan spille fodbold professionelt. Det kan jeg sagtens følge. Det er ikke nødvendigvis Matthew Benhams Smartodds-computere, der er noget galt med. Der må også være noget galt med den måde, som man undersøger spillernes mentale tilstand. Jeg kigger på dig, Steinlein.
Og så til Jess Thorup. Jeg slog fast sidste gang, at jeg ikke er i tvivl om, at manden er dygtig rent fagligt. Men måske passer han bare ikke ind hos en topklub. Dermed synes jeg, at FCM-ledelsen skal udnytte, at man har god tid til næste kamp mod Brøndby pga landskampspause og udskifte ham med en, der kan sætte en prop i afløbet og redde lidt af sæsonen inden det er for sent. En midterplacering kan umuligt være tilfredsstillende for nogen.
Hvem skulle den næste træner så være? Det oplagte valg lader til at være Thomas Frank, men ham kan man nok ikke komme af med til sommer. Han skulle være en permanent løsning. Jeg har dog aldrig været den store fan af hverken spillestilen eller den måde han er på. Han er ikke en vinder. Så er der Morten Wieghorst på markedet, som kunne være en mulighed. Ellers kunne trenden i FCM på spillersiden sagtens betyde, at det kunne blive en u’lænding, som Ricardo ville have sagt det. FCM har i hvert fald muligheden nu for at få styr på sagerne, bare en lille smule.
Nederlaget til Sønderjyske kostede dem en pæn millionsum i TV-penge – og det kan koste dem meget på det kommende årsregnskab, at man ender udenfor pladserne til Europa. Har man råd til at vente længere?
LIVE
LIVE: Dansk supertalent ude med skade
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
Farzam: En gave for FC København
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Supercomputer spår FCM-nedtur
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
DAGENS SPILFORSLAG
