Brug pausen på at skifte Thorup ud

Der er landskampspause i Superligaen nu, og det er en kærkommen mulighed for at få skiftet ud på cheftrænerposten i FC Midtjylland, hvor tingene i lang tid har kørt helt af sporet.



Det må ikke være sjovt at være FCM-fan for tiden. Holdet har blot vundet tre ud af de seneste 11 kampe i Superligaen, og det ser ikke ud til at være en stime der vender lige med det samme. Det ser især svært ud, når man ikke kan vinde efter en 2-0-føring ved pause som i dag.

Situationen ser bestemt hård for FCM, der efter næste runde kan være helt nede på sjettepladsen som forsvarende mestre. Og selvom det er hypotetisk, så er det slet ikke utænkeligt, at det kommer til at ske – og jeg ved godt, at det er tæt i toppen, men FCM har længe set lidende ud i dét kapløb.

Siden min seneste blog har midtjyderne slået Hobro med 3-0 og altså nu dette nederlag til Sønderjyske. Jeg havde flere ophedede debatter på Facebook efter den blog om, hvad der skulle ske. Nogle slog fast, at man skulle give Jess Thorup en chance, give spillerne en chance. Alligevel kunne nogle af de mest hardcore fans på CC Contractor-tribunen ikke give Thorup længere snor end, at der skulle to sejre til – ellers måtte man af med ham.

Det er noget, jeg godt kan støtte op om. Det har til tider i denne sæson mindet om en sort løjpe på formbarometret, og det ser ikke ud til at ændre sig. Og inden jeg kommer til, hvad der skal ske med Jess Thorup, så er det også rimeligt at se på, hvilke spillere, der er at gøre med.

Jeg er faldet over, at de mange udlændinge, der er hentet til, bliver omtalt som lejesvende på stadion og de sociale medier. Altså som folk der ikke har hjertet med, men bare skal have tjent penge til den dag, hvor de ikke længere kan spille fodbold professionelt. Det kan jeg sagtens følge. Det er ikke nødvendigvis Matthew Benhams Smartodds-computere, der er noget galt med. Der må også være noget galt med den måde, som man undersøger spillernes mentale tilstand. Jeg kigger på dig, Steinlein.

Og så til Jess Thorup. Jeg slog fast sidste gang, at jeg ikke er i tvivl om, at manden er dygtig rent fagligt. Men måske passer han bare ikke ind hos en topklub. Dermed synes jeg, at FCM-ledelsen skal udnytte, at man har god tid til næste kamp mod Brøndby pga landskampspause og udskifte ham med en, der kan sætte en prop i afløbet og redde lidt af sæsonen inden det er for sent. En midterplacering kan umuligt være tilfredsstillende for nogen.

Hvem skulle den næste træner så være? Det oplagte valg lader til at være Thomas Frank, men ham kan man nok ikke komme af med til sommer. Han skulle være en permanent løsning. Jeg har dog aldrig været den store fan af hverken spillestilen eller den måde han er på. Han er ikke en vinder. Så er der Morten Wieghorst på markedet, som kunne være en mulighed. Ellers kunne trenden i FCM på spillersiden sagtens betyde, at det kunne blive en u’lænding, som Ricardo ville have sagt det. FCM har i hvert fald muligheden nu for at få styr på sagerne, bare en lille smule.

Nederlaget til Sønderjyske kostede dem en pæn millionsum i TV-penge – og det kan koste dem meget på det kommende årsregnskab, at man ender udenfor pladserne til Europa. Har man råd til at vente længere?





Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp


FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Transfer på vej? AaB spørger på profil

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Bekræfter FC København-historie

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Meldes på vej mod nyt skifte

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Dansk målsluger færdig

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Afviser millionbud fra Brøndby

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt