Det må ikke være sjovt at være FCM-fan for tiden. Holdet har blot vundet tre ud af de seneste 11 kampe i Superligaen, og det ser ikke ud til at være en stime der vender lige med det samme. Det ser især svært ud, når man ikke kan vinde efter en 2-0-føring ved pause som i dag.
Situationen ser bestemt hård for FCM, der efter næste runde kan være helt nede på sjettepladsen som forsvarende mestre. Og selvom det er hypotetisk, så er det slet ikke utænkeligt, at det kommer til at ske – og jeg ved godt, at det er tæt i toppen, men FCM har længe set lidende ud i dét kapløb.
Siden min seneste blog har midtjyderne slået Hobro med 3-0 og altså nu dette nederlag til Sønderjyske. Jeg havde flere ophedede debatter på Facebook efter den blog om, hvad der skulle ske. Nogle slog fast, at man skulle give Jess Thorup en chance, give spillerne en chance. Alligevel kunne nogle af de mest hardcore fans på CC Contractor-tribunen ikke give Thorup længere snor end, at der skulle to sejre til – ellers måtte man af med ham.
Det er noget, jeg godt kan støtte op om. Det har til tider i denne sæson mindet om en sort løjpe på formbarometret, og det ser ikke ud til at ændre sig. Og inden jeg kommer til, hvad der skal ske med Jess Thorup, så er det også rimeligt at se på, hvilke spillere, der er at gøre med.
Jeg er faldet over, at de mange udlændinge, der er hentet til, bliver omtalt som lejesvende på stadion og de sociale medier. Altså som folk der ikke har hjertet med, men bare skal have tjent penge til den dag, hvor de ikke længere kan spille fodbold professionelt. Det kan jeg sagtens følge. Det er ikke nødvendigvis Matthew Benhams Smartodds-computere, der er noget galt med. Der må også være noget galt med den måde, som man undersøger spillernes mentale tilstand. Jeg kigger på dig, Steinlein.
Og så til Jess Thorup. Jeg slog fast sidste gang, at jeg ikke er i tvivl om, at manden er dygtig rent fagligt. Men måske passer han bare ikke ind hos en topklub. Dermed synes jeg, at FCM-ledelsen skal udnytte, at man har god tid til næste kamp mod Brøndby pga landskampspause og udskifte ham med en, der kan sætte en prop i afløbet og redde lidt af sæsonen inden det er for sent. En midterplacering kan umuligt være tilfredsstillende for nogen.
Hvem skulle den næste træner så være? Det oplagte valg lader til at være Thomas Frank, men ham kan man nok ikke komme af med til sommer. Han skulle være en permanent løsning. Jeg har dog aldrig været den store fan af hverken spillestilen eller den måde han er på. Han er ikke en vinder. Så er der Morten Wieghorst på markedet, som kunne være en mulighed. Ellers kunne trenden i FCM på spillersiden sagtens betyde, at det kunne blive en u’lænding, som Ricardo ville have sagt det. FCM har i hvert fald muligheden nu for at få styr på sagerne, bare en lille smule.
Nederlaget til Sønderjyske kostede dem en pæn millionsum i TV-penge – og det kan koste dem meget på det kommende årsregnskab, at man ender udenfor pladserne til Europa. Har man råd til at vente længere?
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
‘Tæt på et rædselskabinet’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
‘Schmedes er under pres’
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW
– Det er lort!
Suspenderes efter racisme-anklager
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
TIPSBLADET SPECIAL
