Det åbenlyse problem er den manglende bredde i defensiven.
Klubben har valgt at fokusere på en større fleksibilitet og spillere, der dækker flere positioner, men det nytter intet, at man kun har tre centrale forsvarsspillere – det er simpelthen uholdbart i en kamp om overlevelse!
Vores offensiv er prominent, og især signingen af Qamili var spot on! Men vi mangler flere ledere, vi mangler flere forsvarsspillere, gerne centralt og på højre back, når vi som fans ikke kender omfanget af Simon Wævers skade.
Angriber-positionen kunne også godt være blevet styrket. Efter man sagde farvel til tre offensive spillere og ikke har hentet noget ind, er det lidt iøjnefaldende med negativt fortegn!
I forhold til spillere føler jeg, vi står svagere end før vinduet.
Vi har set enkelte spillere, der er faldt igennem i de første syv runder, og derfor burde der være blevet kigget mere mod spillere, der har vist niveauet i Superligaen tidligere, så man havde spillere, man vidste ikke faldt igennem.
Udover det så har klubben valgt at fokusere på fleksibilitet frem for at købe ind til bredden på de pladser, hvor vi er tyndest besat i antal, hvilket kan gå an i den næstbedste række, men ikke i den bedste!
Derfor var det forventet fra fansiden, at der blev handlet ind, så man ikke går og frygter for skader i hver kamp, for man ved, at hvis en forsvarsspiller går i stykker, bliver han erstattet af en midtbanespiller, og det er simpelthen ikke godt nok.
I kampen om overlevelse kræves det også, at nogle går forrest på banen, og at kvaliteten ikke svækkes, når man laver udskiftninger, men det problem føler jeg ikke, vi som klub har fået løst på transfermarkedet, og derfor skal vi indtil vinterens transfervindue håbe på, at der ingen skader kommer defensivt, for vi har ikke spillere, der har samme niveau som de startende 11, og derfor er det bekymrende, der ikke blev handlet mere defensivt ind.

LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Brøndby tog vigtig overtidssejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
EKSKLUSIVT