Det åbenlyse problem er den manglende bredde i defensiven.
Klubben har valgt at fokusere på en større fleksibilitet og spillere, der dækker flere positioner, men det nytter intet, at man kun har tre centrale forsvarsspillere – det er simpelthen uholdbart i en kamp om overlevelse!
Vores offensiv er prominent, og især signingen af Qamili var spot on! Men vi mangler flere ledere, vi mangler flere forsvarsspillere, gerne centralt og på højre back, når vi som fans ikke kender omfanget af Simon Wævers skade.
Angriber-positionen kunne også godt være blevet styrket. Efter man sagde farvel til tre offensive spillere og ikke har hentet noget ind, er det lidt iøjnefaldende med negativt fortegn!
I forhold til spillere føler jeg, vi står svagere end før vinduet.
Vi har set enkelte spillere, der er faldt igennem i de første syv runder, og derfor burde der være blevet kigget mere mod spillere, der har vist niveauet i Superligaen tidligere, så man havde spillere, man vidste ikke faldt igennem.
Udover det så har klubben valgt at fokusere på fleksibilitet frem for at købe ind til bredden på de pladser, hvor vi er tyndest besat i antal, hvilket kan gå an i den næstbedste række, men ikke i den bedste!
Derfor var det forventet fra fansiden, at der blev handlet ind, så man ikke går og frygter for skader i hver kamp, for man ved, at hvis en forsvarsspiller går i stykker, bliver han erstattet af en midtbanespiller, og det er simpelthen ikke godt nok.
I kampen om overlevelse kræves det også, at nogle går forrest på banen, og at kvaliteten ikke svækkes, når man laver udskiftninger, men det problem føler jeg ikke, vi som klub har fået løst på transfermarkedet, og derfor skal vi indtil vinterens transfervindue håbe på, at der ingen skader kommer defensivt, for vi har ikke spillere, der har samme niveau som de startende 11, og derfor er det bekymrende, der ikke blev handlet mere defensivt ind.

EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
INTERVIEW