Jubler: En kandidat til sæsonens indkøb!

Sønderjyske tog en stor skalp søndag, hvor man besejrede FC Midtjylland med 3-2. Her ser Sønderjyske-fan Philip Tejlgaard nærmere på sæsonstarten i klubben fra Haderslev.



SJF_996x1024Kampen mod FC Midtjylland var jo nærmest en pragtpræstation!

Vi er bedst i nærmest alle minutter og alle faser mod de danske mestre, hvor især Lirim Qamili endnu en gang var omdrejningspunktet.

Det er, som om hele holdet spiller godt, når Qamili spiller godt, det er jo næsten en kandidat til sæsonens signing. Den måde, han er kommet ind på et uprøvet hold med en masse unge spillere og skulle være den spiller med nok mest Superliga-erfaring i truppen i en alder af 26, er vildt, men han har bare vist en masse spilleglæde, og måske viser det vejen for Sønderjyske i det kommende transfervindue også med at hente erfarne spillere ind, for det er dem, der er afgørende!

Det er vigtigt at kunne holde offensiven skadesfri, også selvom vi har mistet Ingason resten af året, men at en 17-årig Olti Hyseni går uimponeret til værks mod de danske mestre, er også beundringsværdigt!

Så nøglen til overlevelse bliver mere og mere tydelig, det er Qamili, Jakob Busk og Thomas Nørgaard, der sørger for overlevelse.

Philip Tejlgaard
Sønderjyske-fan

Vi skal have så mange op i omdrejninger som muligt, og til tider kan det være svært, fordi det er tydeligt at se niveauforskellen i vores trup, men især i kampen mod Midtjylland fik vi set, at selv en Ivan Djantou kan bruges i aggressivt pres, en til tider svingende Tobias Sommer blev vigtig, da vi skulle skifte til femmandsforsvar for at stå imod indlæg, og en unsung hero var Maxime Soulas, som sagtens kan håndtere så mange indlæg mod nogle ellers skarpe Midtjylland-angribere.

Så overordnet set en pragtpræstation fra Sønderjyske. Samtidig synes jeg, det er beundringsværdigt, hvordan Thomas Nørgaard agerer i kampens hede, både med spillemæssigt modsvar, og at han skifter formation, når modstanderen skifter og dermed mindsker muligheden for, at momentum skifter.

Det er en taktisk fleksibilitet, der kræver en del både for at få begge ender til at præstere og gøre det som en helhed, og der viste kampen mod Midtjylland især, at vi besidder noget, som ikke andre i bunden gør. Samt skal vi sørge for at blive endnu mere skarp i begge felter, der er flere offensive profiler, der skal få budt sig til kontinuerligt, som en Mads Agger, Ivan Djantou og nu også Olti Hyseni.

Så nøglen til overlevelse bliver mere og mere tydelig, det er Qamili, Jakob Busk og Thomas Nørgaard, der sørger for overlevelse, og mon ikke vi når at få tre-fire klubber under os, jeg er i hvert fald optimist!

SJF_996x1024





Tre Premier League-klubber jagter Simsir




LIVE

LIVE: Fransk landstræner har aldrig set lignende

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Randers var tæt på – nu er han et monster

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Stor profil glad for Brøndby

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Ser I med, Brøndby?

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Det skal blive bedre, Isaksen!

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

‘Vil du være multimillionær?’

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

– Hele holdet er trygge ved ham

Sendt hjem fra FC København-træning

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Her begynder næste sæson i Superligaen

‘FC København var en mulighed’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Spion? ‘Han kan høre dig’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

– Det er et møghold!

Brøndby får stor bøde