Kampen mod FC Midtjylland var jo nærmest en pragtpræstation!
Vi er bedst i nærmest alle minutter og alle faser mod de danske mestre, hvor især Lirim Qamili endnu en gang var omdrejningspunktet.
Det er, som om hele holdet spiller godt, når Qamili spiller godt, det er jo næsten en kandidat til sæsonens signing. Den måde, han er kommet ind på et uprøvet hold med en masse unge spillere og skulle være den spiller med nok mest Superliga-erfaring i truppen i en alder af 26, er vildt, men han har bare vist en masse spilleglæde, og måske viser det vejen for Sønderjyske i det kommende transfervindue også med at hente erfarne spillere ind, for det er dem, der er afgørende!
Det er vigtigt at kunne holde offensiven skadesfri, også selvom vi har mistet Ingason resten af året, men at en 17-årig Olti Hyseni går uimponeret til værks mod de danske mestre, er også beundringsværdigt!
Så nøglen til overlevelse bliver mere og mere tydelig, det er Qamili, Jakob Busk og Thomas Nørgaard, der sørger for overlevelse.
Philip TejlgaardSønderjyske-fan
Vi skal have så mange op i omdrejninger som muligt, og til tider kan det være svært, fordi det er tydeligt at se niveauforskellen i vores trup, men især i kampen mod Midtjylland fik vi set, at selv en Ivan Djantou kan bruges i aggressivt pres, en til tider svingende Tobias Sommer blev vigtig, da vi skulle skifte til femmandsforsvar for at stå imod indlæg, og en unsung hero var Maxime Soulas, som sagtens kan håndtere så mange indlæg mod nogle ellers skarpe Midtjylland-angribere.
Så overordnet set en pragtpræstation fra Sønderjyske. Samtidig synes jeg, det er beundringsværdigt, hvordan Thomas Nørgaard agerer i kampens hede, både med spillemæssigt modsvar, og at han skifter formation, når modstanderen skifter og dermed mindsker muligheden for, at momentum skifter.
Det er en taktisk fleksibilitet, der kræver en del både for at få begge ender til at præstere og gøre det som en helhed, og der viste kampen mod Midtjylland især, at vi besidder noget, som ikke andre i bunden gør. Samt skal vi sørge for at blive endnu mere skarp i begge felter, der er flere offensive profiler, der skal få budt sig til kontinuerligt, som en Mads Agger, Ivan Djantou og nu også Olti Hyseni.
Så nøglen til overlevelse bliver mere og mere tydelig, det er Qamili, Jakob Busk og Thomas Nørgaard, der sørger for overlevelse, og mon ikke vi når at få tre-fire klubber under os, jeg er i hvert fald optimist!

Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
OPTAKT
AGF – Viborg FF
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Real Madrid taber
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
EKSKLUSIVT
Supercomputer: Gyser – her ender FC København
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
TOPNYHED
Stort slag for FC København
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
Aston Villa og Chelsea smider point
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Neymar overvejer karrierestop
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
TRANSFER