Jubler: En kandidat til sæsonens indkøb!

Sønderjyske tog en stor skalp søndag, hvor man besejrede FC Midtjylland med 3-2. Her ser Sønderjyske-fan Philip Tejlgaard nærmere på sæsonstarten i klubben fra Haderslev.



SJF_996x1024Kampen mod FC Midtjylland var jo nærmest en pragtpræstation!

Vi er bedst i nærmest alle minutter og alle faser mod de danske mestre, hvor især Lirim Qamili endnu en gang var omdrejningspunktet.

Det er, som om hele holdet spiller godt, når Qamili spiller godt, det er jo næsten en kandidat til sæsonens signing. Den måde, han er kommet ind på et uprøvet hold med en masse unge spillere og skulle være den spiller med nok mest Superliga-erfaring i truppen i en alder af 26, er vildt, men han har bare vist en masse spilleglæde, og måske viser det vejen for Sønderjyske i det kommende transfervindue også med at hente erfarne spillere ind, for det er dem, der er afgørende!

Det er vigtigt at kunne holde offensiven skadesfri, også selvom vi har mistet Ingason resten af året, men at en 17-årig Olti Hyseni går uimponeret til værks mod de danske mestre, er også beundringsværdigt!

Så nøglen til overlevelse bliver mere og mere tydelig, det er Qamili, Jakob Busk og Thomas Nørgaard, der sørger for overlevelse.

Philip Tejlgaard
Sønderjyske-fan

Vi skal have så mange op i omdrejninger som muligt, og til tider kan det være svært, fordi det er tydeligt at se niveauforskellen i vores trup, men især i kampen mod Midtjylland fik vi set, at selv en Ivan Djantou kan bruges i aggressivt pres, en til tider svingende Tobias Sommer blev vigtig, da vi skulle skifte til femmandsforsvar for at stå imod indlæg, og en unsung hero var Maxime Soulas, som sagtens kan håndtere så mange indlæg mod nogle ellers skarpe Midtjylland-angribere.

Så overordnet set en pragtpræstation fra Sønderjyske. Samtidig synes jeg, det er beundringsværdigt, hvordan Thomas Nørgaard agerer i kampens hede, både med spillemæssigt modsvar, og at han skifter formation, når modstanderen skifter og dermed mindsker muligheden for, at momentum skifter.

Det er en taktisk fleksibilitet, der kræver en del både for at få begge ender til at præstere og gøre det som en helhed, og der viste kampen mod Midtjylland især, at vi besidder noget, som ikke andre i bunden gør. Samt skal vi sørge for at blive endnu mere skarp i begge felter, der er flere offensive profiler, der skal få budt sig til kontinuerligt, som en Mads Agger, Ivan Djantou og nu også Olti Hyseni.

Så nøglen til overlevelse bliver mere og mere tydelig, det er Qamili, Jakob Busk og Thomas Nørgaard, der sørger for overlevelse, og mon ikke vi når at få tre-fire klubber under os, jeg er i hvert fald optimist!

SJF_996x1024





Kryptisk melding: Det er ikke mit bord




LIVE

LIVE: Esbjerg henter dansk angriber

Brøndby IF – Sønderjyske

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Helt vild med Brøndby-profil

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Nu reagerer Morten Krogh

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

22 millioner kroner!

Langer ud efter Peter Sørensen

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Hugo Ekitike misser VM

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

I transfermøde med Superliga-klub

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

AZ slagter Shakhtar

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige