50 dage og 2 kampe. Det er ikke Christian Andersens trænerkarriere i FC København, men derimod Magne Hoseths ditto i Lyngby. Det er de kolde og hårde facts for Lyngbys nu tidligere træner.
Efter en lykkelig skilsmisse med den islandske mafiaboss Freyr Alexandersson var det tid til luftforandring på Lundtoftevej, og ind kom trænertalentet Magne Hoseth, som havde udrettet mirakler på Færøerne.
En ung træner med sin storhedstid foran sig – med andre ord: Et rigtigt Lyngby-valg.
Det bliver bare aldrig kedeligt at holde med verdens bedste fodboldklub, Lyngby Boldklub.
Rasmus Bille DamLyngby Boldklub-fan
Nu, her en kort rum tid efter, er Hoseth fyret – hvilket er atypisk for Lyngby, som generelt ikke er kendt for at trykke på panikknappen og fyre trænere til højre og venstre, på trods af historisk særdeles svingende resultater.
Det fremgår af fredagens pressemeddelelse, at det er en enig bestyrelse, som har truffet beslutningen, og selvom kritikken bør falde tilbage på ledelsen, når en træner bliver fyret efter 50 dage, så vil jeg også rose ledelsen for at træffe beslutningen nu fremfor passivt at se projektet kuldsejle med Hoseth ved roret.
Friends of Lyngby har, udover at være Danmarks mest sympatiske ejergruppe, også vist sig at være vanvittigt gode til at drive en fodboldklub. Fra at have overtaget en klub på randen af konkurs, til at kunne levere et positivt regnskab blot tre år efter og samtidig gøre Lyngby sportsligt relevante med brug af egne talenter er imponerende.
De har i hvert fald vist nok til, at jeg ikke kan se, hvorfor jeg skal være uenig med dem i beslutningen om at fyre Hoseth.
Super David Nielsen
Man skal ikke mange år tilbage, for at man på lægterne på Estadio de Lyngby kunne høre sange om en vis kropsdel på David Nielsen, som har en vis størrelse. Nu er David Nielsens græske eventyr overstået, og vi skal bruge en træner, der på kort sigt kan sikre os overlevelse i Superligaen. Det kan David. Make it happen!
De utallige op- og nedrykninger, de faste og tilbagevendende konkursrygter hvert forår, og nu en vild trænerfyring viser bare endnu engang, at kun én ting er sikkert for alle os kongeblå: Det bliver bare aldrig kedeligt at holde med verdens bedste fodboldklub, Lyngby Boldklub.
LIVE
LIVE: Stage meldes enig med topklub
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Snart sker det
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
TRANSFER