50 dage og 2 kampe. Det er ikke Christian Andersens trænerkarriere i FC København, men derimod Magne Hoseths ditto i Lyngby. Det er de kolde og hårde facts for Lyngbys nu tidligere træner.
Efter en lykkelig skilsmisse med den islandske mafiaboss Freyr Alexandersson var det tid til luftforandring på Lundtoftevej, og ind kom trænertalentet Magne Hoseth, som havde udrettet mirakler på Færøerne.
En ung træner med sin storhedstid foran sig – med andre ord: Et rigtigt Lyngby-valg.
Det bliver bare aldrig kedeligt at holde med verdens bedste fodboldklub, Lyngby Boldklub.
Rasmus Bille DamLyngby Boldklub-fan
Nu, her en kort rum tid efter, er Hoseth fyret – hvilket er atypisk for Lyngby, som generelt ikke er kendt for at trykke på panikknappen og fyre trænere til højre og venstre, på trods af historisk særdeles svingende resultater.
Det fremgår af fredagens pressemeddelelse, at det er en enig bestyrelse, som har truffet beslutningen, og selvom kritikken bør falde tilbage på ledelsen, når en træner bliver fyret efter 50 dage, så vil jeg også rose ledelsen for at træffe beslutningen nu fremfor passivt at se projektet kuldsejle med Hoseth ved roret.
Friends of Lyngby har, udover at være Danmarks mest sympatiske ejergruppe, også vist sig at være vanvittigt gode til at drive en fodboldklub. Fra at have overtaget en klub på randen af konkurs, til at kunne levere et positivt regnskab blot tre år efter og samtidig gøre Lyngby sportsligt relevante med brug af egne talenter er imponerende.
De har i hvert fald vist nok til, at jeg ikke kan se, hvorfor jeg skal være uenig med dem i beslutningen om at fyre Hoseth.
Super David Nielsen
Man skal ikke mange år tilbage, for at man på lægterne på Estadio de Lyngby kunne høre sange om en vis kropsdel på David Nielsen, som har en vis størrelse. Nu er David Nielsens græske eventyr overstået, og vi skal bruge en træner, der på kort sigt kan sikre os overlevelse i Superligaen. Det kan David. Make it happen!
De utallige op- og nedrykninger, de faste og tilbagevendende konkursrygter hvert forår, og nu en vild trænerfyring viser bare endnu engang, at kun én ting er sikkert for alle os kongeblå: Det bliver bare aldrig kedeligt at holde med verdens bedste fodboldklub, Lyngby Boldklub.
LIVE
LIVE: Millioner på vej til FC Midtjylland?
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
BIZART
‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Forhandler med storklub
FANKLUBBEN
Det giver håb for fremtiden
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER