AGF går en spændende sommer i møde. Der skal hentes forstærkninger, og der skal ryddes ud i overskudslageret. Og så synes jeg, at Stig Inge Bjørnebye bør forsøge sig med endnu et storsalg.
Af forstærkninger mangler AGF først og fremmest en angriber, der kan og skal tage kampen op mod Patrick Mortensen. Her håber jeg personligt på et køb af Alexander Lind i Silkeborg. Andre bud kunne være German Onugkha fra Vejle eller Wahid Faghir, som passende kan komme hjem til Jylland og få kickstartet karrieren.
Derudover ser jeg gerne, at AGF investerer i en yngre offensiv spiller med fart. Her kan man, ligesom i vinter, passende forsøge sig med Charly Nouck Hornemann fra OB igen.
Og til sidst, så håber jeg, at AGF forstærker sig på venstre wing back, hvor en drømmesigning vil være Casper Højer Nielsen. Christian Sørensen fra FCK virker også spændende.
Af spillere, der skal ud af klubben, kan der være en idé i at sælge Mikael Anderson, hvis tilbuddet er stort nok. Anderson er en profil for holdet, men skal der laves et storsalg, er Anderson nok det bedste bud. Derudover skal det måske være denne sommer, hvis det skal ske.
Ellers virker det oplagt, at Peter Bjur finder nye græsgange denne sommer. Uwe Rösler virker ikke til at have Bjur med i sine fremtidsplaner.
Og så virker det også sandsynligt med et salg af Eric Kahl. Svenskeren har aldrig rigtig slået igennem i AGF, og derfor ser jeg gerne et salg af Kahl. Dette vil også frigøre plads til eksempelvis Casper Højer eller Christian Sørensen.

LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Oddset styrtdykker
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Ståle Solbakken overvejede at sige op
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED