AGF’s transferønsker: Køb denne Superliga-bomber!

Hvilke spillere vil AGF-fan Rasmus Thomsen have ud denne sommer, og hvilke spillere vil han have ind? Det svarer Fanklubbens AGF-repræsentant på her.



AGF går en spændende sommer i møde. Der skal hentes forstærkninger, og der skal ryddes ud i overskudslageret. Og så synes jeg, at Stig Inge Bjørnebye bør forsøge sig med endnu et storsalg.

Af forstærkninger mangler AGF først og fremmest en angriber, der kan og skal tage kampen op mod Patrick Mortensen. Her håber jeg personligt på et køb af Alexander Lind i Silkeborg. Andre bud kunne være German Onugkha fra Vejle eller Wahid Faghir, som passende kan komme hjem til Jylland og få kickstartet karrieren.

Derudover ser jeg gerne, at AGF investerer i en yngre offensiv spiller med fart. Her kan man, ligesom i vinter, passende forsøge sig med Charly Nouck Hornemann fra OB igen.

Og til sidst, så håber jeg, at AGF forstærker sig på venstre wing back, hvor en drømmesigning vil være Casper Højer Nielsen. Christian Sørensen fra FCK virker også spændende.

Af spillere, der skal ud af klubben, kan der være en idé i at sælge Mikael Anderson, hvis tilbuddet er stort nok. Anderson er en profil for holdet, men skal der laves et storsalg, er Anderson nok det bedste bud. Derudover skal det måske være denne sommer, hvis det skal ske.

Ellers virker det oplagt, at Peter Bjur finder nye græsgange denne sommer. Uwe Rösler virker ikke til at have Bjur med i sine fremtidsplaner.

Og så virker det også sandsynligt med et salg af Eric Kahl. Svenskeren har aldrig rigtig slået igennem i AGF, og derfor ser jeg gerne et salg af Kahl. Dette vil også frigøre plads til eksempelvis Casper Højer eller Christian Sørensen.

Thomsen_Rasmus2





Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’




LIVE

LIVE: Dommerekspert giver sit syn på AGF-mål

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Den største genistreg i Superligaen?

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

FC Midtjylland – AGF

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt